Bartın selinde 56 köpek boğuldu, Sevim Arkan Türkiye’nin dilinde!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın seli, Okçular köyünde özel bir barınakta yaşanan trajediyle Türkiye’nin gündemine oturdu. Selde 22’si yavru toplam 56 köpek boğuldu. “#barındakatliamvar” ve #sevimarkanyargılansın” hactag’ları Twitter’da Trend Topic oldu. On binlerce hayvansever olaya tepki gösterdi.

Sevim Arkan’a Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında 434 bin TL ceza kesildi. Yavru köpeklerin resimleri tüm Türkiye’nin tepkisini çekti. Hakkında suç duyuruları yapılan Arkan, dün gece gözaltına alındı. Ruhsatsız barınağın sahibine öfke de tepki de büyük oldu. Arkan, uyarılara rağmen barınaktaki hayvanları ölüme terk etmekle suçlandı.

BARTINSTAR/GÜNDEM

Bartın selini Türkiye gündemine taşıyan trajik olay, sel sularının pik yaptığı önceki gece yaşandı. Günlerdir yapılan uyarılara rağmen barınağın boşaltılmaması, büyük bir katliama yol açtı. AFAD hayvan kurtarma ekipleri ve gönüllüler, suların yükselmeye başladığı gece 11.30 sıralarında barınağa geldi. Yükselen sulara karşı zamanla yarış başladı. Ekipler ve başta Bartın Yaşamak Hakkım Platformu üyeleri olmak üzere gönüllüler, köpekleri kurtarmak için büyük mücadele verdi. Kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinden gelenler oldu. Bu sırada barınak sahibinin ortalarda olmadığı söylendi.

BARINAKTAN YANSIYAN GÖRÜNTÜLER TÜRKİYE ÇAPINDA İNFİALE NEDEN OLDU

Sular iyice yükselince kurtarma çalışmalarına devam edilemedi. Çalışmalar sabahın erken saatlerinde yeniden başladı. Yaklaşık 500 köpeğin yaşadığı barınakta 22’si yavru 56 köpeğin boğulduğu tespit edildi. Barınakta hayvanseverler tarafından  yapılan canlı yayınlar, Türkiye genelinde yankı buldu. Sosyal medya platformu Twitter’da “#barındakatliamvar” ve #sevimarkanyargılansın” hactag’ları, TT (Trend Topic) olarak uzun süre birinci sırada yer aldı. Öfke de tepki de dinmek bilmedi. On binlerce hayvansever, yaşananlara tepki gösterdi, barınak sahibinin cezalandırılmasını istedi. Ruhsatsız barınağın sahibi, hayvanlar üzerinden rant elde edip onları korumamakla suçlandı. Hakaretler ağırdı.

BARINAK SAHİBİNE 434 BİN TL PARA CEZASI KESİLDİ, GÖZALTINA ALINDI

Hayvan ölümleriyle ilgili barınağın sahibi Sevim Arkan’a Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında 434 bin TL ceza kesildi. Kurtarma çalışmaları sırasında barınak sahibinin bölgede olmadığı ve telefonlarına da ulaşılamadığı tutanağa yansıdı. Sevim Arkan hakkında pek çok suç duyurusu yapıldı. Arkan’ın dün gece saatlerinde zfıyfukf tarafından gözaltına alındığı öğrenildi. Akıbetine savcılık karar verecek.

YAŞAMAK HAKKIM PLATFORMU KURUCUSU ALEMDAR: BARINAK DEĞİL ÖLÜM KAMPI

Bartın Yaşamak Hakkım Platformu kurucularından Yonca Alemdar, barınakta yaşanan trajediyle ilgili “Bu canların ölmesinin sorumlusu Sevim Arkan isimli şahıs ve bu şahsa ait ruhsatsız ve kontrolsüz barınak koşullarına sahip olmayan ölüm kampının işletilmesine göz yumanlardır” dedi. Alemdar, “Sevim Arkan isimli şahıs yıllardır şehrimizde hayvan severlerin iyi niyetlerini suiistimal eden, hukuksuzca para ve bağış toplayan karanlık bir şahıstır. Okçular köyündeki ölüm kampının komşularının beyanları bu şahsın barınakta kalan hayvanlarla ilgilenmediği, gerekli beslemeleri yapmadığı şeklindedir. Komşuların ve vatandaşların kurumlara şikâyetleri olmuş ancak herhangi bir sonuç alınamamıştır. Ayrıca aynı şahsın cins kedi köpekleri üreterek satış yaptığı da bilinen bir durumdur” diye konuştu.

SAVUNAN DA VARDI: SABAHIN 5’İNDE KURTARMAYA ÇALIŞIYORDU

Yaşananlarla ilgili “Casper Barınak” adlı bir sosyal medya kullanıcısı ise barınak sahibi Sevim Arkan’ın hayvanları kurtarmaya çalışırken hipotermiye girdiğini, sabah 05:00’te boğulmak üzereyken AFAD tarafından kurtarıldığını iddia etti. Türkiye’nin gündemine oturan olayla ilgili Bartın Yaşamak Hakkım Platformu’nun bugün bir basın açıklaması yapacağı öğrenildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın selinde 56 köpek boğuldu, Sevim Arkan Türkiye’nin dilinde!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir