5 bin kişilik Bartın Merkez Camii temeli dualarla atıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
bartinstar

Küçük küçük pek çok tarihi camiye ev sahipliği yapan Bartın’da, yeni şehrin yayılma alanı Kemerköprü Valilik bölgesine 5 bin kişilik Merkez Camii ve Külliyesi’nin temeli törenle atıldı. Yüzlerce kişinin katıldığı törende dualar edildi, kurban kesildi.

BARTINSTAR/YAŞAM

Eski Endüstri Meslek Lisesi alanına yapılacak ve Bartın’ın en büyük camii olacak eserin temel töreni, önceki gün yapıldı. Şehir protokolünün tam kadro katıldığı törene kalabalık sayıda vatandaş da ilgi gösterdi. Türkiye’nin ezan okuma birincisi Konya Meram ilçesi Sarraflar Camii imam hatibi Mehmet Erarabacı tarafından okunan Kur’an tilaveti ile başlayan törende İl Müftüsü Abdülcelil Çakar, Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve Belediye Başkanı Cemal Akın konuşma yaptı.

 BAŞKAN CEMAL AKIN: KORKACAK BİR ŞEY YOK, MUHTEŞEM OLACAK

bartinstar

Yeri konusu zaman zaman tartışmalara neden olan camiyle ilgili Başkan Cemal Akın “Bu alan Milli Emlak tarafından Milli Eğitime tahsis edilmiş iki parsellik bir yer. 24 bin metrekarelik bir alan. Endüstri Meslek Lisesi vardı burada. Sayın Vekilimizin de destekleriyle 40 bin metrekarelik yeni bir alana Endüstri Meslek Lisesi yapıldı. Yani buranın iki katı yere. Cami alanı olacak 10 bir bin metrekare alan ise o endüstri meslek lisesinin dörtte biri kadar. Ama buraya imar planı yapmaya başladıktan sonra birçok sıkıntılarla karşı karşıya geldik. Bazı kurum ve kuruluşlar karşı çıktılar. Biz de şiddetle karşısında durduk. Burada eski bir hastane diye ibare edilen, hal bu ki 1967 yılında yıkılmış, sonrasında çıraklık merkezi olarak orası kullanılmış bir alan vardı. Burası tarihidir diye karşı geldiler. Sonra Anıtlar Kurulu’na sorduk. Hayır burası o değil dediler, yıkım kararı verdi ve yıktırdık. Ama bunun peşinden de mahkemeler süreci başladı. Allah’ın izniyle mahkemeler kazanıldı. Beş senelik meseleden bahsediyorum. Eğer bu beş senelik mesele olmamış olsa idi biz belki Kurban Bayramı’nda burada namaz kılar duruma gelecektik. 4 bin 500 kişinin ortalama namaz kılacağı bir alan. Külliye deyince hemen yanlış algılanıyor. Külliyede bir şey yok. Kültür ve sanat var. İbadethane var. Bir de müftülüğün binası buraya gelecek. Başka bir şey yok. Külliye bu. Yani korkacak bir şey yok. Çekinecek bir şey yok. Burası muhteşem bir bina olacak. Çünkü cenazeler olduğunda arkadaşlar yollarda namaz kılınıyor. Cuma namazları namaz kılacak yer bulamıyoruz. Burası da hemen yürüyerek geleceğimiz bir alan. Sonra dediler ki efendim burada siz yoğunluğu artırıyorsunuz. Hayır Endüstri Meslek Lisesi burada yoğunluğu arttırıyordu. 2 bin öğrencisi geliyordu her gün. Başlanıp da yarıda kalmış bir cami, okul yok” dedi.

MİLLETVEKİLİ YILMAZ TUNÇ: MEDENİYETİMİZİN SEMBOLÜ

Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Bartın Merkez Camii ve Külliyesi’nin temel atma töreni için bir araya geldik. Bartın Merkez Camii’ne ihtiyaç çok fazlaydı. Bartın’ımız aslında camiler açısından zenginliği olan bir yer. Ama artık şehir merkezinin nüfusunun artması nedeniyle bu tarihi camilerimiz ihtiyaca cevap veremez hale geldi. Cuma namazlarında özellikle cenaze namazlarında o kalabalıklar, yollarda, caddelerde ibadet yapmak durumunda kalıyordu. İstanbul’da Ankara’da, Zonguldak’ta inşa edilen büyük camilere gıptayla bakar olduk. Bartın’ımızda da bu ihtiyacın artık giderilmesi gerektiği noktasında büyük bir kamuoyu oluştu. Hep birlikte bir çalışma içerisine girdik. Ve yer arayışlarının ardından Bartın’ın en orta yeri, en merkezi noktası burasıydı. Ve Endüstri Meslek Lisemizin artık depreme dayanıklı olmayan binası vardı burada. Lisemizin yaşatılması gerekiyordu. Onu da yaşattık. Şu anda Bartın Fuat Sezgin Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 2 derslik binası, 24 derslikli olarak içerisinde spor salonu, yemekhanesi, atölyeleriyle beraber adeta bir üniversite kampüsü şeklinde Bartın’a yeniden kazandırmış olduk. Yani buradaki eski bir binanın yerine iki tane Endüstri Meslek Lisesi, birisi adeta bir üniversite gibi Bartın’a kazandırılmış oldu. Eğitim yuvalarını yaşatmaya devam ediyoruz. Birinci önceliğimiz elbette ki çocuklarımız ve onların geleceği. Ancak Bartın’ın da en önemli ihtiyacı olan Merkez Cami ve Külliyesi’ni de Bartın’ın tam merkezine inşa ediyoruz. Buranın içerisinde kültür merkezleri, çocuklarımızın oyun alanları, 4-6 altı yaş Kuran Kursu bu şekilde bir eğitim yuvası, bir eğitim kampüsü şeklinde. Aynı zamanda Bartın’ın önemli bir eksikliğini gideren, ibadet ihtiyacını da giderecek ve Bartın’a bir kimlik kazandıracak önemli bir eserin temel atma törenindeyiz. Camilerimiz bizim medeniyetimizin sembolü.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
5 bin kişilik Bartın Merkez Camii temeli dualarla atıldı
bartinstar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir