6 yaşına giren Bartın Kent Müzesi’nin ziyaretçi sayısı belli oldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
bartinstar

Osmanlı döneminde Rüştiye mektebi olarak inşa edilen, ardından Bartın Belediyesi hizmet binasına dönüşen ve nihayet 2018’de Bartın Kent Müzesi’ne dönüştürülen tarihi bina, Bartın’ın en önemli değerleri arasına girdi. 2 binin üzerinde eserin yer aldığı müze, 6 yılda 149 bin 862 kişiyi ağırladı.

BARTINSTAR/ŞEHİR

Bartın Belediyesi tarafından 2018 yılında hayata geçirilen Bartın Kent Müzesi açılışından günümüze 149 bin 862 misafir ağırladı. Bartın’da 1885 yılında Rüştiye Mektebi olarak açılan, 1924-1947 yılları arasında Cumhuriyet Mektebi olarak hizmet veren tarihi bina, 1953-2008 yılları arasında Bartın Belediye binası olarak hizmet verdi. Hükümet Caddesi’ndeki bina, Bartın Belediyesi’nin yeni hizmet binasına taşınması ardından Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıldönümü olan 27 Ocak 2018 tarihinde açılışı gerçekleştirilen iki katlı Kent Tarihi ve Kültürü Müzesi’ne dönüştürüldü. Müzede Bartın’ın siyasi, ekonomik ve kültürel tarihi ile ilgili birçok eser sergileniyor.

bartinstar

MÜZEDE 2 BİNİN ÜZERİNDE ESER SERGİLENİYOR

İki katlı müzenin, ilk katında coğrafya, ilimizde nadir görünen canlılar, iklim ve kronolojik tarih, demografi, ulaşım tarihi ve afetler ile ilgili eserler yer alıyor. Üst katta ise ekonomi, gemi yapımcılığı, geleneksel meslekler, kadınlar pazarı “Galla Pazarı”, mimari ve kentsel doku, yönetim, eğitim, sağlık, basın ve iletişim, kültür-sanat, spor tarihi, turizm, mutfak kültürü, sözlü tarih, kültürel yapı üzerine bölümler bizi karşılıyor. Gelişen teknolojiden yararlanılarak hazırlanan müzede, 15 tane kioks, 15 tane balmumu heykel, 60 tane tablet sesli rehber, 1 tane Osmanlıca çeviren gazete ve 1 tane interaktif mani uygulaması bulunuyor. Toplamda da 2 binin üzerinde eser sergileniyor. Kuruluşundan bugüne çok sayıda ziyaretçi ağırlayan müzeyi 2023 yılında 11 bin 936 kişi ziyaret ederken, kuruluşundan bugüne yerli ve yabancı olmak üzere toplamda da 149 bin 862 misafir konuk oldu.

bartinstar

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ 2 KEZ ÖDÜLE LAYIK GÖRDÜ

Bartın için büyük öneme sahip olan Kent Müzesi, Tarihi Kentler Birliği tarafından 2001 yılından bu yana düzenlenmekte olan 2016 yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasında “Bartın Kent Müzesi Projesi” olarak ödül kazandı. 82’si uygulama, 61’i proje dalında toplam 143 projenin başvurduğu yarışmada, 61 proje içerisinde ödül alan 8 projenin içinde Bartın yer aldı. Yine Tarihi Kentler Birliği tarafından 2017 yılında düzenlenen yarışmada da “Bartın Kent Müzesi” Proje Ödülüne layık görüldü.

FIRINCIOĞLU: EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM

Müzeye kuruluşundan bu yana emek veren herkese teşekkür eden Bartın Belediye Başkanı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, ilimiz için müzelerin büyük öneme sahip olduğunu ifade etti. Başkan Fırıncıoğlu; “27 Ocak 2018 tarihinde açılışı gerçekleştirilen Bartın Kent Müzesi’nde 100’ün üzerinde bağışçımız tarafından bağışlanan 2 binin üzerinde eser bulunuyor. Bartın’ın 4 bin yıllık tarihinin ve kırılma noktalarının anlatıldığı müzemizde açıldığı günden buyana 149 bin 862 ziyaretçiyi ağırlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Müzemizde kuruluşundan bu yana emekleri olan ve bağışta bulunan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
6 yaşına giren Bartın Kent Müzesi’nin ziyaretçi sayısı belli oldu
bartinstar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir