Aldatmaz, TOGG fabrikasını muhalefet vekilleriyle birlikte gezdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gezi sonrası Aldatmaz, “Ülkemizde nelerin başarıldığını hep birlikte gördük” derken CHP’li vekillerin gördükleri ardından söyledikleri dikkat çekti. CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş “Gururla izliyoruz, inşallah daha da büyür. Cari açığımıza faydası olan bütün yatırımların yanındayız” dedi. Üretim hatlarında toplam 250 robotun çalıştığı kampüsten çıkan otomobillerin yerlilik oranı, yüzde 68’e ulaşıyor.

BARTINSTAR/GÜNDEM

AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Varank ve komisyon üyesi milletvekilleri ile birlikte Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunan TOGG Teknoloji Kampüsü’nü ziyaret etti. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, özgün ve milli teknoloji hakkında bilgiler verdi, vekiller TOGG araçlarının üretimini yerinde inceledi.

Teknik inceleme gezisine AK Parti Bartın Milletvekili ve komisyon üyesi Yusuf Ziya Aldatmaz da katıldı. Heyette AK Partili üyeler Şahin Tin, Cevahir Uzkurt, Faruk Aytek, İrfan Çelikaslan, Mehmet Eyup Özkeçeci, Bayram Şenocak ve Mustafa Hakan Özer ile CHP’li üye Nail Çiler, İYİ Partili üye İdris Nebi Hatipoğlu da yer aldı. Komisyon Başkanı Mustafa Varank ile birlikte heyete Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Bursa milletvekilleri Ahmet Kılıç, Ayhan Salman, Emel Gözükara Durmaz, Emine Yavuz Gözgeç, Mustafa Yavuz, Osman Mesten ve Refik Özen, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da eşlik etti.

ÜRETİMLE İLGİLİ SUNUM YAPILDI, VEKİLLER DİREKYONDA TEST SÜRÜŞÜ YAPTI

Milletvekilleri, TOGG Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş’tan brifing aldı, fabrikada incelemelerde bulundu, ardından da yerli ve milli otomobilin direksiyonuna geçti. Türkiye yollarında boy göstermeye başlayan TOGG T10X, hem sürüş performansı hem de teknolojik özellikleriyle vekillerden tam not aldı. TOGG Teknoloji Kampüsü’ndeki gövde, boya, montaj ve batarya olmak üzere dört ayrı bölümde üretim aşamaları hakkında bilgi alan heyete, Gürcan Karakaş, mobilite ekosistemi, teknolojideki gelişmeler ve vizyonu içeren bir sunum yaptı. Sunumun ardından Varank ve beraberindekiler, üretim aşamalarını inceledi, ardından yerleşkedeki pistte direksiyon başına geçerek TOGG T10X’i test etti.

KOMİSYON BAŞKANI VARANK, “ARANIZDA İTALYAN VAR MI?” DİYE SORDU

Komisyon Başkanı Varank, ziyaret sırasında otomobillerin İtalya’dan getirildiğini iddia edenlere atfen “Aranızda İtalyan var mı?” diye sordu. Komisyonda yer alan iktidar ve muhalefet partilerinden milletvekillerinin bu geziye katıldığını söyleyen Varank, TOGG’un, Türkiye’nin gurur projesi olduğunu vurgulayarak, “Değişen ve dönüşen mobilite sektöründe Türkiye’nin ‘Ben de varım’ dediği önemli bir proje. Sıfırdan geliştirilmiş, adeta sıfırdan bir marka olarak ortaya çıkmış bir proje. Böyle önemli bir projenin geldiği aşamayı görmek, üretim tesislerini incelemek hem de Türkiye’nin bu alandaki vizyonu hakkında bilgi almak üzere kampüsü ziyaret ettik” dedi. Varank, Togg’un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin kalkınmasına yönelik ifade ettiği “yatırım, üretim, istihdam ve ihracat” formülüne uygun çok önemli bir proje olduğunu dile getirdi.

VARANK: ÜLKEMİZİ KALKINDIRACAK BUNUN GİBİ PROJELERİ DESTEKLEYECEĞİZ

TOGG Üretim ve Teknoloji Kampüsü’nün temellerinin atılmasından üretime geçişine kadar her evresinde Türkiye’den bu işe ilgi duyan emekçilerinden mühendislerine kadar herkesin büyük bir gayretinin olduğunu anlatan Varank, “Bizler de hem Bakanlık hem de TBMM olarak bu projenin önemini bildiğimiz için elimizden gelen desteği vermiş olduk. Gürcan Bey, 2023 sonuna kadar bu yıl için hedeflenmiş olan 28 bin adet aracın üretimini tamamlayıp teslimatı gerçekleştireceklerini ifade etti. Biz de bu işin takipçisi olacağız. Gerçekten sürüşüyle, teknolojisiyle, aynı zamanda üretim tesisleriyle bir gurur projesi. Bu işte emeği olan herkese çok teşekkür ediyoruz. Önümüzdeki dönemde bu ve bunun gibi Türkiye’yi kalkındıracak yatırımlarda TBMM Sanayi Komisyonu olarak biz de elimizden gelen ne gayret varsa bunu göstereceğiz” ifadesini kullandı.

VEKİLLER TEST DENEYİMLERİNİ ANLATTI: KENDİMİ UÇAĞIN İÇİNDE GİBİ HİSSETTİM

Heyette yer alan vekiller, test sürüşü ardından deneyimlerini şöyle paylaştı.

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu: Test sürüşünü beraber yaptık. Özellikle 18 derecelik yokuşta tam ortasında durduk ve bir milim geri kaymadan araç hafif bir gaza basmakla yavaşça ve sizi en ufak bir güvensizlik sendromuna sokmadan çok güzel bir şekilde yol almaya başladı. Bu deneyim, her türlü zeminde bizi güvenli bir sürüş konforunun beklediği kanaatimizi pekiştirmiş oldu. Türkiye’nin hem geleceği hem de umudu olan bir ekosistem olarak karşımızda duruyor.

AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta: Gaza dokunduğunuz andan itibaren hiç ses hissetmeden, hiçbir sarsıntı hissetmeden çok hızlı bir şekilde 100 kilometre hıza ulaşıyorsunuz. Çok güzel bir duygu. Kendimi bir an yerde değil aslında bir uçağın içinde gibi hissettim ki uçaktaki kadar sarsılmadan o hıza ulaştım. İnanılmaz güzel, başarılı ve keyifliydi. Farklı zeminlerde sürüş testi yaptık. Bunların hepsi çok güzel ve başarılı. Bir cihazla, bir araçla çok keyifli bir yolculuk hissi veriyor.

BARTIN MİLLETVEKİLİ ALDATMAZ: ÜLKEMİZDE NELERİN YAPILABİLDİĞİNİ GÖRDÜK

AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz: Hepimiz için gurur verici bir inceleme gezisi oldu. Türkiye Yüzyılı’nda kendi aracımızı üretiyor olmanın haklı gururu vardı hepimizde. ‘Yapılamaz’, ‘olmaz’ diyenlere inat ülkemizde nelerin başarıldığını hep birlikte gördük. Ülkemiz için, milletimiz için, Türkiye Yüzyılı için, kalkınan, büyüyen ve gelişen Türkiye, güçlü Türkiye için durmak yok yola devam.

CHP ADANA MİLLETVEKİLİ ŞEVKİN: TÜM DEVLEK KURUMLARI MAKAM ARACI YAPMALI

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin: Özel sektörün yaptığı, devletin de desteklediği önemli bir yatırımı ziyaret ettik. Yerli yatırımcının, yan sanayinin desteklenmesi çok önemli. Yerli ve milli yatırımlara hiçbir zaman karşı duruşumuz yok ancak bunun tüm sektörlerde ve tüm bu yatırım yapmak isteyen kesimler için eşit şekilde dağıtılması gerektiğini düşünüyoruz. Sivil kullanıcıların değil tüm devlet kurumlarında makam aracı olarak kullanılmasını da önemsiyoruz. Açıkçası ilk defa bineceğim. Tabii gurur verici bir şey. Milli bir otomobilimizin olması elbette önemli. Yerli ve milli bir aracın ülkede üretilmesi önem taşıyor ama bunun elbette ki 5 girişimci firma tarafından yapıldığı ve devlet tarafından desteklendiği ortadayken asla politik bir malzeme olmaması gerekir. Çünkü bu Türkiye’ye mal olmuş bir şey ve o şekilde de devam etmeli. Üretimle alakalı konuların her geçen gün geliştirildiği brifingde anlatıldı. AR-GE çalışmalarının sürdüğünü gördük. Üretim bantlarının da burada geliştirildiğini gördük. 3 binin üzerinde çalışanın ve 800 civarında da mühendisin olduğu ifade edildi. Umuyorum hem ülkemize hem milletimize faydalı üretimler olsun. Biz mutlaka ülkemize katma değer katan yatırımların faydalı olduğunu düşünüyoruz. Reel anlamda da diğer sektörlerin de benzer şekilde devlet tarafından desteklenmesi ve mümkünse sadece seçim alanlarında değil şu anda 156 bini bulan makam araçlarının da yerli ve milli olmasını temenni ediyoruz.

CHP BOLU MİLLETVEKİLİ ATEŞ: GURURLA İZLİYORUZ

CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş: TOBB’da görev alıyorum. Daha önce TOGG’u da deneyimlemiştim. TOGG’un ne kadar ilerlediğini görmekten dolayı mutluyum. Bunlar stratejik ürünler. Cari açığın azaltılmasına büyük olumlu katkısı olan ürünler. Bu stratejik ürünlerin imalatlarının yerel olarak yapılması, Türk malı olması bizler için çok gurur verici. Güzel bir girişim bunlar gibi daha çok girişimler olacağına inanıyoruz. Bu sürdürülebilir olması gerekir. Bunlar da hiçbir siyasetin malzemesi olmamalı. Bu ülkenin bir girişimi diye addediyoruz. Böyle girişimlerin de artarak devam etmesini canı gönülden isteriz. Biz de her zaman destekçisiyiz. Bu ziyarette de yeni yatırımları görme imkanımız oldu. Gururla izliyoruz, inşallah daha da büyür. Daha bunun gibi Türkiye’de daha değişik yerlerde de stratejik yatırımlarımız olur. Cari açığımıza faydası olan bütün yatırımların yanındayız. Bütün yatırımcıların yanındayız.

CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ DİNÇER: BU YATIRIM MİLLİ DEĞERİMİZ, DESTEKLENMELİ

CHP Mersin Milletvekili Talat Dinçer: Ben iş dünyasından geliyorum ve otomotiv sektörünün içindeyim. TOGG projesi çok önemli. Hakikaten ülkemize mal olmuş, milli değeri olan bir proje bu. Yani bu gibi projeleri desteklememek mümkün değil. Şimdi böyle güzel bir tesis ülkemize kazandırılmış. Biz bunun hiçbir zaman karşısında olmayız, her zaman destekleriz. Çünkü ülkeye girecek her kuruş bizim gayrisafi milli hasılamızı yükseltecektir. Üretmeden biz bu ülkeyi büyütemeyiz. Dolayısıyla üretmemiz lazım. Üretmek için de bu tür yatırımları her zaman desteklemek lazım ama altını çiziyorum bunlar bizim milli değerlerimiz bunlar siyasi malzeme olmasın.

xxx

YILLIK ÜRETİM HEDEFİ 100 BİN. 28 DAKİKADA YÜZDE 60 ŞARJ OLUYOR

  • Türkiye’nin doğuştan elektrikli ilk akıllı cihazı T10X, bu yıl içinde seri üretim bandından çıkarak sahipleriyle buluşmaya başladı. Fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait olan TOGG’un T10X modeli, iki farklı donanım ve batarya seçeneğiyle kullanıcılara sunuldu.
  • 314 ve 523 kilometrelik menzillere sahip olan TOGG, hızlı şarj ile 28 dakikada yüzde 20’den yüzde 80 batarya doluluk seviyesine ulaşabiliyor. “Gemlik”, “Anadolu”, “Oltu”, “Kula”, “Kapadokya” ve “Pamukkale” renklerinde satışa çıkartılan TOGG’da Trumore adında bulut temelli, kullanıma hazır, talep anında hizmet veren bir yazılım uygulama altyapısı bulunuyor.
  • Bursa’nın Gemlik ilçesinde bulunan TOGG Teknoloji Kampüsü’nün kapasitesi yılda 175 bin araç olarak belirlendi. 2032 sonuna kadar 1 milyon üretim hedefi bulunan TOGG, bu yıl 28 bin adet üretilecek. 2026’da yeni model akıllı cihazların ürün ailesine katılmasıyla birlikte kapasite yıllık 100 bin adede ulaşacak.
  • Togg’un enerji devi Farasis Energy ortaklığında kurduğu Siro Silk Road Temiz Enerji Depolama Teknolojileri, TOGG Teknoloji Kampüsü’ndeki Batarya Teknoloji binasında TOGG akıllı cihazları için batarya modül ve paketlerinin üretimini yapıyor. Siro, 2024 yılı sonunda üretimine TOGG Teknoloji Kampüsü’nün yanındaki yeni tesisinde devam edecek. 2035 yılına kadar 50 GWs üretim yapma hedefiyle yola çıkan Siro, geliştirdiği tüm ürün ve çözümlerin fikri mülkiyet haklarına sahip olacak.
  • TOGG’un yüzde 100 sahip olduğu yüksek hızlı şarj ağı Trugo da 81 ilin tamamında elektrikli araç kullanıcılarıyla buluşuyor. Trugo, Bartın başta olmak üzere 81 ilde 180 kW’nin üzerinde 272 yüksek hızlı şarj cihazı ve 544 soket ile kullanıcılara kesintisiz ve konforlu bir şarj deneyimi hizmeti sunuyor.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim 2022’de resmi açılışı yapılan TOGG Teknoloji Kampüsü, gövde, boya ve montaj tesislerinin yanı sıra Prototip Geliştirme ve Test Merkezini de içinde barındırıyor. Üretim hatlarında toplam 250 robotun çalıştığı kampüs, Avrupa’nın en temiz boyahanesine sahip.
  • 1,6 kilometre uzunluğunda test pisti olan kampüsün inşaatında 9 bin kişi görev aldı. TOGG’da şu anda 3 bin 250’yi aşkın kişi çalışıyor. Çalışanların yüzde 26’sını kadınlar oluşturuyor. Kampüsteki üretim kapasitesi 175 bin adede ulaştığında toplam istihdam 4 bin 300 kişi olacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aldatmaz, TOGG fabrikasını muhalefet vekilleriyle birlikte gezdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir