Aysu Bankoğlu’nun ironisi başına iş açtı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun Almanya’nın Köln şehrinde yaptığı konuşma pek çok haber kanalında “PKK’dan oy istedi” şeklinde haber olunca kıyamet koptu. Tepki mesajları binlere ulaşınca  genç vekil açıklama yapmak zorunda kaldı: Kinaye yaptım. Provokatif girişim.

CHP’NİN Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun, Almanya’nın Köln şehrinde katıldığı bir TV programında ettiği sözler başına iş açtı. Bankoğlu, kimlerin oylarına talip olduklarını açıklarken yaptığı ironi, bazı haber kanallarında “PKK’dan oy istedi” diye haber olunca Türkiye’nin gündemine oturdu.

İŞTE BANKOĞLU’NUN TARTIŞMA YARATAN O KONUŞMASI

Bankoğlu programda, “Biz 31 Mart seçimlerine giderken de bu kardeşlerimizin oyuna talibiz. PKK’lıdırlar, Zillet İttifakı üyesidirler hiç fark etmez. Biz kimin hakkını savunduysak, şimdiye kadar kimin yanında yer aldıysak hepsi bellidir” ifadelerini kullandı.

“SİYASİ ACEMİLİK” OLARAK YORUMLANDI

İroni de olsa toplumun terör hassasiyetine karşı “siyasi acemilik” olarak yorumlanan bu sözlere tepki yağdı. CHP’liler bile durumu anlatmakta büyük güçlük çekti. Sosyal medya hesaplarında “Bartın’ı rezil ettin” diyen de vardı, “PKK’lılara kardeşim dediğine göre PKK’nın vekilidir. Bartın’da ben istemiyorum artık. İstifa etsin” diyen de.

YILMAZ TUNÇ AÇIKLAMA YAPTI: BARTINLILARDAN ÖZÜR DİLESİN

AK Parti Milletvekili Yılmaz Tunç, “Esef verici” diyerek tepkisini ortaya koydu. Tunç özetle şu açıklamayı yaptı: CHP’nin bazı belediye başkan adayları ve milletvekilleri zaman zaman bu kirli ittifakı açığa vuran açıklamalarda bulunuyorlardı. HDP’liler de zaten başından beri bu ittifakı hiç gizlememişlerdi. Şimdi buna CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun da katıldığını görüyoruz. Dil sürçmesi olmadığı açık. Açıklamaları yaparken yanında da CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı da var, dinliyor fakat bir düzeltme ihtiyacında bile bulunmuyor, adeta söylenenlere kabul ediyor.

Ülkemizi bölmeye çalışan PKK terör örgütü mensuplarının oylarına talip olduğunu söylemek büyük bir talihsizliktir. Türkiye Cumhuriyetinin bir milletvekili terör örgütünün oylarına talip olamaz, biz zillet ittifakı derken boşuna demiyoruz. Terör örgütü PKK’nın sözcülüğünü yapan HDP’liler başından beri bu kirli ittifakı gözlemiyorlardı. CHP’liler ise başlangıçta ittifakı gizlemeye çalışsalar da artık gizlemiyorlar.

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu “biz PKK’lıların da oyuna talibiz” diyerek yeni bir skandala imza attı. Ben öncelikle Bartın’ın milletvekili olarak CHP milletvekilinin bu ifadelerini şiddetle kınıyorum. Bankoğlu’nun öncelikle Bartınlılardan ve aziz milletimizden özür dilemesi gerekir, “bir hata yaptım, düzeltiyorum” demesi gerekir.

BANKOĞLU: KARALAMA KAMPANYASI. AÇIKLAMA YAPMAK ZARURİ

Tepkiler o kadar arttı ki Aysu Bankoğlu, “Açıklama yapmam zaruri hale geldi” dedi, özetle şu açıklamayı yaptı: Kast etmediğim açık ve net olan birtakım lafları üzerime yapıştırmaya çalışıyorlar. Bu sadece abesle iştigaldir. Kimsenin vaktini, aklını, emeğini boş şeylere harcatmak istemiyorum. Ama bir açıklama yapmam da zaruri hale gelmiştir. Bir TV programında yaptığım konuşmada kullandığım bazı ifadeler konuşmanın içinden çekilip alınarak, hakkımda bir karalama kampanyası başlatılmıştır.

Bu karalama kampanyası, açıkça seçmenleri manipüle etmeye yönelik provokatif bir girişimdir. TV programında ve fırsat bulduğum her ortamda tüm seçmenlerin, eşit haklara sahip olduğu inancı ile oylarına talip olduğumuzu defaten ifade ettim. Her fırsatta ediyorum, edeceğim de. Programda ifade ettiğim “PKK’lılar”, “zillet ittifakı” nitelemeleri bana ait nitelemeler değil, AKP sözcülerinin seçim meydanlarında kendilerinden olmayan seçmenleri karalamak, ayrıştırmak, bölmek, yaftalamak üzere geliştirdikleri nitelemelerdir. Ben de onların bu yaftalamalarına kinayeli bir gönderme yaparak; siz ne kadar seçmenleri PKK’lı, zillet ittifakçı ve sair gibi kavramlarla bölmeye çalışırsanız çalışın; biz onları esnaf, anne, genç, taşeron işçi, yani yurttaşlarımız olarak görüyoruz. Sizin dışlamaya ve bölmeye çalıştığınız seçmenleri biz farklılıkları ile kabul ediyor ve oylarına talip oluyoruz, dedim.

Sizlerin sağ duyusuna güvenim sonsuzdur. Biz bu vatanı, bu bayrağı seven herkese kapısı açık bir parti olmaktan gurur duyuyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aysu Bankoğlu’nun ironisi başına iş açtı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir