Bankoğlu’ndan infaz teklifine iki itiraz

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, kamuoyunda “Af Yasası” olarak bilinen  düzenlemede “kasten yaralama suçu” ile “açık infaz kurumlarındaki hükümlülerin 31 Mayıs’a kadar izinli sayılması” hükümlerinin kadına karşı şiddeti artıracağını savundu.

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Av. Aysu Bankoğlu, TBMM’de görüşmeleri başlayan “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun Teklifi” hakkında bir konuşma yaptı. Teklifteki “yaman çelişkilere” iki temel madde üzerinden işaret eden Bankoğlu, “Kanun Teklifi’nin 48. maddesiyle ‘koşullu salıverilme’ oranı, bazı suçlar istisna tutulmak yoluyla 2/3’ten 1/2’ye indiriliyor. Şunu biliyoruz ki, Türk Ceza Kanunu’ndaki ‘kasten yaralama suçu’, istisnalar arasında değil. Bir diğer deyişle, infaz indirimi kapsamında. Böyle bir tercih, sözgelimi, kasten yaralamanın eşe karşı işlenmesine ilişkin nitelikli hâlin, infaz süresini azaltmakta ve kadına yönelik şiddeti adeta meşrulaştırılmaktadır” dedi.

KADINA KARŞI ŞİDDETİ MEŞRULAŞTIRIYOR

Yaralama suçunun “üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe karşı” işlenmesi hâli de teklifteki istisnalar arasına alınması gerektiğini işaret eden Bankoğlu, “Bizler, kadına karşı şiddet davalarında “iyi hâl” ve “haksız tahrik” indirimlerinin uygulanmaması amacıyla uzun süredir uğraş verirken bu teklif, kadına karşı şiddet hükümlülerinin tahliye edilmesine ön ayak oluyor” ifadelerini kullandı.

“GEÇİCİ SÜRELİĞİNE TAHLİYE” HÜKMÜ DE SAKINCALI

Teklif içerisinde değinilmesi gereken bir diğer hususun, açık ceza infaz kurumlarındaki birçok hükümlünün “Corona Virüs” salgını sebebiyle 31 Mayıs 2020 tarihine kadar “izinli” sayılması olduğunu belirten Aysu Bankoğlu, şu görüşleri paylaştı:

Burada öngörülen, “izinli” sayılma hükmü, tüm suçları kapsamamalıdır. Özellikle de “cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar” mutlak surette istisna edilmelidir. Binlerce “kadına karşı şiddet” ve “cinsel dokunulmazlığa karşı suç” faili, evlere geri dönerek “açık ve yakın” tehlike oluşturacak.

“Geçici süreliğine de olsa tahliye” hükmü sonucunda ortaya çıkacak bir diğer tehlikeye de şu şekilde işaret etti: “Bu salıvermelerle, kadınlar, failleri ile tekrar karşı karşıya kalacaklar. Bu tip durumlar, intikam refleksini de oldukça güçlendiriyor. Hatta, hapishanelerden kadınlara yönelik tehditler gelmeye bile başladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bankoğlu’ndan infaz teklifine iki itiraz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir