Bartın pozitif vakanın en hızlı azaldığı ikinci şehir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bartın için iki kritik açıklama yaptı: Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranında Bartın %77 ile lider. Ancak asıl önemli açıklama sonradan geldi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bartın için iki kritik açıklama yaptı: Türkiye genelinde yoğun bakım doluluk oranında Bartın %77 ile lider. Ancak asıl önemli açıklama sonradan geldi.

BARTINSTAR/SAĞLIK 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs salgınıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Koca’nın açıklamaları arasında Bartın’ın adı iki yerde geçiyordu. Birincisi, yoğun bakım yatak doluluk oranı oldu. Türkiye geneli yoğun bakım doluluk oranlarını paylaşan Bakan Koca, “En yüksek doluluk oranı yüzde 77,32 ile Bartın’da bulunuyor. Bartın’ı; Batman, Sakarya, Ordu, Samsun, Giresun ve Hatay takip ediyor” bilgisini paylaştı. Ventilatör doluluk oranında ise % 60’ın üzerine çıkan tek il yine Bartın oldu. Bartın yüzde 65.08 ile bu alanda da liderliği üstlendi.

Bu liderliğe çok fazla anlam yüklemek doğru değil. Çünkü Pandemi Hastanesi’nde yatak sayısı az. Elbette önemsiz saymak da yanlış. Bu açıklamanın anlamı şu; 100 yatak sayımızdan 77’si dolu. Vali Sinan Güner de geçen hafta ev karantinasındaki pozitif vakalarla birlikte toplam sayının 200 civarı olduğunu duyurmuştu.

HASTALIK TÜRKİYE’DE GENELİNDE YÜKSELİŞTE
VAKALARIN EN ÇOK AZALDIĞI İKİNCİ ŞEHİR BARTIN

Bakan Koca’nın Bartın adını kullandığı ikinci bölüm ise hasta sayısında en fazla azalış olan iller sıralaması. Üç şehirde ciddi düşüşler var. Lider yüzde 27.71 ile Artvin’de. Hemen ardından ise Bartın var. Azalış yüzdeki yüzde 26,37. Yani pozitif vakalar il genelinde düşüşe geçti. Bu umut verici bir oran. Üçüncülük ise Ardahan’da. Azalış oranı yüzde 9,28.

En hızlı artış olan şehirler ise Kayseri, Ankara, Mersin olarak sıralanıyor. Sağlık Bakanı, Türkiye genelinde vaka sayısında azalma olmadığı gibi yükseliş olduğunu söyledi. Düşüş yaşanan iller oldukça sınırlı. Bartın da onlardan biri. Bakan Koca, en önemli açıklaması hiç kuşkusuz “Salgının sonunun yakın olduğu görülüyor. Son kritik ayları yaşıyor olabiliriz” oldu.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
503.738

VAKA

388.771

İYİLEŞME

13.014

ÖLÜM

114.967

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
63.911.555

VAKA

38.994.179

İYİLEŞME

1.429.733

ÖLÜM

24.917.376

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.