Bartın Üniversitesi Covid-19 ilaçlarına enzim üretecek

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın Üniversitesi, Coronavirüs’ü önleyici ve tedavi edici ilaçların testleri için gereken kritik öneme sahip enzimleri yerli olarak üretecek. Söz konusu enzimler yurt dışından yüksek maliyetlerle sınırlı getirilebiliyordu.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından ilan edilen Koronavirüs (Covid-19) ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı kapsamında Bartın Üniversitesi’nin sunduğu “İn-Vitro İlaç Tarama Sistemlerinin Oluşturulmasına Yönelik Maim Proteaz Enziminin Rekombinant Olarak Üretilmesi” başlıklı proje sözleşmesi imzalandı.

Bartın Valisi ve BAKKA Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Güner ile Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun’un imza koyduğu törene Bartın Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü O. Bahadır Kalecik ve Proje Yürütücüsü Doç.Dr. Dursun Kısa hazır bulundu.

BAKKA 975 BİN 560 TL KATKI SAĞLAYACAK

Proje kapsamında, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tedavisinde kullanılacak önleyici ve tedavi edici ilaçların testleri için gereken kritik öneme sahip enzim üretimi çalışmalarına Bakka tarafından 975.560 TL destek sağlanacağını ifade eden Vali Güner, “Çalışmalarıyla ülkemizin kalkınmasına destek sağlayan Bartın Üniversitesi, içinden geçtiğimiz bu zor günlerde de sürece olan katkısıyla bizleri gururlandırmaktadır. Bu noktada başta Rektörümüz Prof. Dr. Orhan Uzun olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

BU ENZİMLER NE İŞE YARAYACAK… İŞTE CEVABI

Bartın Üniversitesi’nin paydaşlarıyla iş birliği içinde Koronavirüs tanı kitinde kullanılmak üzere üretmeyi başardığı enzimlerin ardından gerçekleştireceği yeni çalışmayla önleyici ve tedavi edici ilaçların testleri için gereken kritik öneme sahip enzim yerli olarak üretilecek. Böylece Covid-19’a karşı geliştirilen ilaçların klinik denemelerinde yerli olarak üretilen enzimler kullanılarak aşama kaydedilecek, yurt dışından sınırlı miktarda uzun zaman aralığında ve yüksek maliyetlerle tedarik edilen enzimlerin yerli olarak üretilmesiyle önemli kazanımlar sağlanmış olacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın Üniversitesi Covid-19 ilaçlarına enzim üretecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir