Bartın Üniversitesi öğrencileri Amerika’da derece yaptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın Üniversitesi Uzay ve Havacılık Kulübü öğrencileri, Amerika’da düzenlenen model uydu yarışmasında derece yaptı. Hedef yüksek: Model uyduyu üretmek ve yörüngeye fırlatmak…

BARTINSTAR/EĞİTİM

YÖK Anadolu Projesi’nde ÖDTÜ ve İTÜ ile eşleşince bazı üniversite öğrencilerinin dalga geçtiği Bartın Üniversitesi öğrencileri, bu kez adını farklı bir proje ile duyurdu. Bartın Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü öğrencilerinin kurduğu Aeris-03 Takımı, model uydu üretmek için hazırladıkları projeyle çarpıcı bir başarıya imza attı.

Amerikan Uzay Topluluğu (AAS) tarafından düzenlenen CanSat Competition Model Uydu Yarışması’na katılan öğrenciler, ön tasarım raporuyla farklı ülkelerden katılan tüm takımlar arasından bir sonraki tura çağırılacak 48 takım arasında 5’inci olmayı başardı.

Bartın Üniversitesi tarafından yayınlanan basın bülteninde şu ifadelere yer verildi: “Her yıl düzenlenen ve dünya genelinden çok sayıda üniversite takımının katıldığı yarışmaya ilk defa katılan Bartın Üniversitesi Aeris-03 Takımı, kendi tasarladıkları model uyduyu üretmeyi ve ardından yörüngeye fırlatmayı hedefliyor.”

REKTÖR ORHAN UZUN ÖĞRENCİLERİ TEBRİK ETTİ
Proje Akademik Danışmanı, Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Dr. Öğr. üyesi Evrim Güler ile birlikte Aeris-03 Takımı, Rektör Orhan Uzun tarafından kabul edildi. Prof. Dr. Uzun, “‘Tribünde değil, odağında ol’ anlayışıyla tüm çalışmalarımızın merkezine öğrencilerimizi alıyoruz. Bu doğrultuda elektrikli otomobil üreten, insansız hava aracı ve roket tasarlayan öğrencilerimiz yeni yetkinlikler kazanarak geleceğe kararlı adımlarla yürümeye devam ediyor. Şimdi ki hedefleri ise model uydu üreterek uzay yolculuğu yapabilmek” dedi.

CanSat Competition 2021 nedir?

CanSat 2021, “American Astronauticial Society” tarafından Amerika’da düzenlenen Uluslararası Model Uydu yarışması. Bu yarışmanın amacı öğrencilerin uzay teknolojileri alanına ilgilerini arttırarak bu alandaki kabiliyetlerini geliştirmek. CanSat Competition 2021’de takımlara verilen görev; model uydu tarafından taşınan yüklerin, uydudan ayrıldıktan sonra akçaağaç tohumu gibi (kendi aerodinamik yapısı sayesinde) yere kontrollü bir şekilde indirilmesi. Model uydunun iki adet bilimsel yük ve dışında faydalı yükleri atış sırasında darbelere karşı koruyacak ve faydalı yüklerden gelen verileri yer istasyonuna iletecek konteyner taşıması gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın Üniversitesi öğrencileri Amerika’da derece yaptı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir