Bartın’da emlak satışı dibe vurdu, sektör temsilcileri ne diyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çok değil, birkaç yıl önce ayda 400 konut satılan Bartın’da emlak satış rakamları dibe vurdu. 2024’ün ilk ayındaki satış rakamı 100’ün altına düşerek 94 olarak gerçekleşti.

İpotekli ve sahibinden satışları elersek, şehirde pek çok emlakçı hiç satış yapamadı. Bartın’da kayıtlı 59 emlak ofisi bulunuyor. Pek çoğunun camında ya da internet sayfasında satılık ilanı yok denecek kadar az. Peki sektör temsilcileri ne diyor? Hepsi haberimizde… 

BARTINSTAR/EKONOMİ

Bartın’da emlak satışları, son yıllarda istikrarlı bir şekilde düşüyor. Çok değil sadece birkaç yıl önce Bartın’da aylık konut satış rakamları 300’ün üzerinde gerçekleşiyordu. 2024 yılının ilk ayında bu rakam 100’ün de altına düştü; 94 olarak gerçekleşti.

Bartın’da ticaret odasına kayıtlı 59 emlak ofisi bulunuyor. Ayakçı diye tabir edilen kayıt dışı emlakçılarla sektörün çalışan sayısı yaklaşık 200’ü geçiyor.

Sektörün canlı olduğu yıllarda herkese cazip gelen, “tatlı ve kolay para kazanma yöntemi” olarak çekim alanı oluşturan emlakçılık, son dönemde bu cazibesini yitirdi. Pek çok emlak ofisi, yılın ilk ayını hiç satış yapamadan kapattı.

Türkiye İstatistik Kurumu, her ay olduğu gibi 2024’ün ilk ayında emlak satış rakamlarını açıkladı. Türkiye’de emlak satışı 2024 Ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17.8 oranında azaldı. Bu daralma Bartın’a da yansıdı:

Buna göre Bartın’da yılın ilk ayında Bartın’da toplam 94 satış gerçekleştirdi. Rakamlar şöyle oluştu:

Bartın: Ocak 2024 konut satışları

Toplam satış: 94
Sıfır konut: 27
İkinci el: 67
İpotekli satış: 15
Normal satış: 79

Bartın: Ocak 2023 konut satışları

Toplam: 150
Sıfır konut: 44
İkinci el 106

İpotekli: 37
Normal: 113

TÜİK verilerine göre Bartın’da 2023 yılındaki toplam konut satışı 1993 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde Zonguldak’ta 6 bin 93, Karabüt’te ise 2 bin 911 satış gerçekleşti.

Emlak satışlarındaki durağanlık, emlak sektöründe karamsarlığa yol açtı. Örneğin 2016 yılının Kasım ayında Bartın’da 334 konut satılmıştı. Aralık 2022’de ise bu rakam 180 olarak gerçekleşti.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ NE DİYOR, 2024’TEN NE BEKLİYOR

Sektör temsilcileri, durağanlığın en büyük nedeni olarak kredi faizlerinin yüksekliğine bağlıyor. İnşaat maliyeti, yer ve imar gibi sorunlardan dolayı yeterli üretim olmaması da bu nedenler arasında.

Bölge Emlak Ofisi’nden Barış Camcı’ya göre krediler düzelinceye kadar bu daralmanın devam etmesi kaçınılmaz. Sektörün deneyimli isimlerinden Camcı, durumu şöyle özetliyor:

“Sektördeki daralmanın birinci nedeni yüksek kredi faizleri. İnsanlar ev tercih edemiyor. 2 milyonluk bir dairenin aylık kira getirisi ortalama 10 bin iken, 2 milyonun faiz getirisi yaklaşık 80 bin. Hal böyle olunca nakitteki insanlar, kiracıyla uğraşmaktansa parasını faizde tutuyor. Ya da talip olduğu bir mülke ederinden daha düşük bir miktar teklif ediyor.

Hesap şu; diyelim ki 66 bin dolarınız var. Yani yaklaşık 2 milyon. Bugün doları 30 TL kabul edersek, nakitteki vatandaş 6 ay sonra doların 40 TL olacağını öngörüyor. Yani parası 2 milyon 640 bin TL’ye yükselecek., Emlak bana bunu kazandırır mı diye soruyor.

Bir başka neden, dairelerin büyük oranda kiracılı olması. Boş olanlar ise ya yeni yapılıyor ya da fiyat performansı karşılamıyor. Bartın’ın metrekare fiyatı, diğer illere göre yüksek. Neredeyse İstanbul’la yarışıyor. Bunun nedeni de yeterli inşaat alanı üretilememesi. Bartın yeterince alternatif üretemiyor. Yer sorunu, imar sorunu ve konut yapan müteahhit firmalarının inşaat maliyetlerine güvensizliği. Tabi müteahhitlere olan güvensizliği de eklerseniz…

2024’e ilişkin beklentiler düşük. Çünkü beklentiyi sağlayacak emareler yok. Satılık ilanlarındaki düşük sayı bunu kanıtlıyor. Şu anda Bartın’da toplam satılık daire sayısı bini geçmiyor. Sahibinden.com’da satılık ilan sayısı sadece 407. Birkaç yıl önce bu rakamlar en az 5 katıydı. Aylık satış bandı da 300-600 aralığındaydı. Kredi faizlerinin düşer, yeni konut alanları açılır ve müteahhitlik sektörü esflasyonist ortamdan arınıp geleceği görebilirse, emlak sektörü eski günlerine kavuşabilir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın’da emlak satışı dibe vurdu, sektör temsilcileri ne diyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir