Bartın’da kamu personeline amatör telsizcilik eğitimi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
bartinstar

Ne işimize yarayacak demeyin. Sel, yangın, deprem… Kriz anında haberleşme hayati derecede önemli. Ağustos ayında yaşanan sel felaketinde telsizlerin önemi bir kez daha ortaya çıktı. Bu amaçla Bartın’da kamu çalışanlarına amatör telsizcilik eğitimi verilmeye başlandı.

BARTINSTAR/YAŞAM

Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Bartın Şubesi ile Bartın Valiliği arasında protokol imzalandı. Bu kapsamda Bartın’da bulunan kamu personeline yönelik Amatör Telsizcilik eğitimleri başlatıldı. 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü salonunda yapılan derslere katılım da ilgi de yüksek.

Eğitimin il geneline yayılması planlanıyor. Çünkü teknolojinin gelişmesiyle hayatımızdan çıkarttığımız telsizler, bazen hayati derecede önemli hale gelebiliyor. Deprem, sel, yangın gibi afet durumlarında işlevsiz hale gelen iletişimi sağlamak hayati derece önemli. Örneğin geçen Ağustos ayında yaşanan sel felaketinde cep telefonları, ev telefonları, internet ve elektrik kesintileri yaşandı. Telsizler üzerinden sağlanan iletişim pek çok hayat kurtardı.

bartinstar

Doğal afet ve benzeri durumlarda önem kazanan Amatör Telsizcilik faaliyetlerini daha bilinir hale getirenler ise kısa adı TRAC olan Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti. 60 ilde şubesi, 20 ilde de temsilciliği bulunan cemiyet üyeleri, hayatın durduğu anlarda “sesimizi duyan var mı?” diyenlere yardım edebilmek için eğitim faaliyetlerine canla başla devam ediyor.

bartinstar
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın’da kamu personeline amatör telsizcilik eğitimi
bartinstar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir