Bartın’da Korona’ya yenilen hamile anne aşı olmuş muydu? İşte çarpıcı detay

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın, 37 yaşında Koronavirüs’e yenik düşen 7 aylık hamile kadın Meral Demiroğlu’na ağlıyor. Bebeği sezaryenle kurtarılan genç annenin aşı karşıtı olduğu öğrenildi. Bu durum hamilelikte aşı tartışmasını da alevlendirdi.

BARTINSTAR/GÜNCEL

Önce yaşananları özetleyelim: Bartın’da merkezde yaşayan 1 çocuk annesi Meral Demiroğlu, ikinci çocuğuna hamileydi. Geçen hafta Covid-19’a yakalandı. Bartın Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Durumu ağırlaşınca Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Ancak kurtarılamadı. 7 aylık bebeği, sezaryenle başarılı bir şekilde alındı. Genç anne, Ulugeçit köyünde gözyaşları arasında toprağa verildi. Geride acılı bir baba ve öksüz iki çocuk bıraktı.

Meral Demiroğlu’nun Covid-19 aşısı yaptırmadığı öğrenildi. Peki hamile kadınlara Covid-19 aşısı uygulanıyor mu? Bu soruya ulusal ve uluslararası düzeyde pek çok yanıt verildi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Faruk Buyru’nun konuyla ilgili ulusal basına yansıyan görüşleri şöyle: Türkiye’de uygulanan aşı cinsi, hepatit aşısına benzerliği nedeniyle gebelik esnasında ya da emzirme döneminde güvenle kullanılabilir. Çünkü hastalığın ölümcül ve ağır seyri hem bebek hem anne açısından ciddi riske neden olabiliyor. Hastalığın hangi gebede ağır, hangi gebede hafif seyredeceğini bilmediğimiz için aşıların önemi büyük…”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın’da Korona’ya yenilen hamile anne aşı olmuş muydu? İşte çarpıcı detay

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir