Bartın’da manda sayısı 3 kat arttı! Üreticiye damızlık hibe

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım Bakanlığı’nın 2013’te başlattığı proje sonuç verdi. Bartın’da manda sayısı 1800’den 4600’e yükseldi. Et ve süt üretimi arttı. Şimdi de gençleştirme projesi kapsamında 19 erkek manda yetiştiriciye yüzde 90 hibe ile dağıtıldı.

BARTINSTAR/TARIM

Bartın’ın tarihi Galla Pazarı’nda en revaçta yer ürünlerin başında manda yoğurdu geliyor. Market yoğurtlarına oranla en az iki kat maliyetine rağmen manda yoğurdu talep görüyor. Bartın ve Çaycuma bölgesi, son yıllarda manda yetiştiriciliği konusunda önemli mesafe aldı. Bunda Tarım Bakanlığı’nın projeleri etkili oldu. İlk proje, 2013’te 19 ilde başlatıldı. “Halk Elinde Manda Islahı Projesi” ile Bartın’daki mandaları et ve süt verimlerinin artırılması hedeflendi.

Bu kapsamda doğan mandaların doğum ağırlıkları ve süt verimleri, teknik eleman tarafından takip edildi. Doğum ağırlığı 26 kilogramdan 32-34 kilograma, günlük süt verimleri 3,5 kilogramdan 4,6 kilograma çıktı. Bu verimliliğin daha da artırılması için Bartın İl Özel İdaresi, %90 hibeli  “Damızlık Erkek Manda  Gençleştirme Projesi” başlattı. Bu kapsamda Türkiye’deki verim özellikleri en yüksek olan Afyon’dan 19 Erkek manda alımı yapılarak 18 yetiştiriciye dağıtıldı.

Tarım Bakanlığı tarafından “Halk Elinde Manda Islahı Projesi” kapsamında 95 yetiştiricinin 1060 anaç mandasına 7 milyon 208 bin TL  destek ödemesi yapıldı. Bartın’da proje başlangıcında 1.800 olan manda sayısı  4.600’e ulaştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan “gençleştirme” projesi kapsamında İl Özel İdaresi’nin yüzde 90 hibe ile 19 damızlık mandanın dağıtım etkinliği, Akçamescit Hayvan Pazarında gerçekleştirildi. Programa İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, Özel İdare Genel Sekreteri Metin Çetin, Tarım İl Müdürü Yasin Önder’in yanı sıra AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, İl Başkan Yardımcısı Murat Yıldırım, İl Gençlik Kolları Başkanı Mücahit Demir de katılım sağladı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın’da manda sayısı 3 kat arttı! Üreticiye damızlık hibe

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir