Bartın’ı afetler şehri olmaktan kurtarmalıyız

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti Bartın milletvekili aday adayı Av. Ceyda Sargın, “Şehrin tanınmış bir müteahhidi geçenlerde ‘Bartın deprem bölgesi, şehirde eski bina çok. Orta ölçekli bir depremde ana cadde yerle bir olur’ dedi. Bunun üzerine kimse laf etmedi. Bunu ne zaman tartışacağız, deprem olunca mı? Yeni Bartın’da yeni gerçeklikleri konuşmalıyız” dedi.

BARTINSTAR/SİYASET

14 Mayıs 2023 seçimlerine günler kala siyaset, aday listelerinin açıklanmasını bekliyor. İYİ Parti’den milletvekili adaylığı için başvuru yapan Av. Ceyda Halıcıoğlu Sargın, siyasetin yeni yüzlerinden. 2017’de kurulan İYİ Parti’nin Bartın’da kurucu üyelerinden biri olan ve partinin Kadın Kolları Başkanı seçilen Ceyda Halıcıoğlu Sargın, hem çalışan bir kadın hem de iki çocuklu bir anne. O da tüm aday adayları gibi tatlı bir heyecan içinde. Çarşıda, pazarda, ofiste, köyde, kasabada karış karış geziyor, vatandaşları dinliyor.

“Ne anlatıyor vatandaş?” diye soruyoruz, “Herkes dertli” diye cümleye başlıyor. Hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı, kuru soğan fiyatı… Kasap, manav, markette yaşanan enflasyonu hatırlatıyor. “Halkı kuru soğana muhtaç ettiler” diye devam ediyor.

Peki ya başka…

Son bir senede yaşadıklarımızı hatırlatıyor. Grizu faciası, seller ve deprem felaketi. Devam ediyor: “Bartın da, Türkiye de afetlerle anılır oldu. Bartın’ı afetler şehri olmaktan kurtarmalıyız. Mesela geçenlerde şehrin iki tanınmış müteahhidi, Bartınstar’a haber oldu. Şöyle söylediler; ‘Bartın deprem bölgesi, şehirde eski bina çok. Orta ölçekli bir depremde ana cadde yerle bir olur…’ Şimdi seçim sürecindeyiz. Bu konu neden tartışılmıyor. Yeni Bartın’ı konuşma zamanı şimdi. Zeminlerin sıvı olduğunu söylüyorlar. Bunları deprem olduktan sonra mı tartışacağız? Irmak ıslahı gibi önemli çevre sorunlarımız var.”

Ceyda Hanım, fikir üretip insana dokunmayı, katkı sunmayı sevdiğini söylüyor. Siyasete de bu nedenle girdiğini anlatıyor. Kelli felli deneyimli siyasetçi ağzı yok örneğin. Daha çok bir STK gibi yaklaşıyor siyasette. Anne refleksleriyle konuşuyor. “Rıza Bey’den sonra halkla iç içe, gönül gönüle bir figürümüz olmadı. Ben Pazar yerinde yumurta satarak büyüdüm. Onların ne yediğini, ne içtiğini bilirim. Pazarda bir demet marulun, bir kilo domatesin hangi zorluklarla üretildiğini bilirim. Bu yüzden, insanlara katkı verebileceğime inandığım için aday oldum” diyor.

Aysu Bankoğlu’nu hatırlatıyoruz, bu sözleriniz ona mı?

“Aysu Hanım değerli, partisi içinde çok başarılı bir milletvekili. Parti içinde önemli roller üstlendi. Komisyonlarda görev yaptı. Parti Meclisi’ne girdi. Genç siyasetçilere örnek olacak bir başarı. Tüm bu mesai içinde Bartın’a yeterince zaman ayırmak zor tabi. Başarılarının devamını dilerim.”

Biz de size aday adaylığı sürecinde başarılar dileriz.

Teşekkür ederim.


Ceyda Hanım, seçim çalışmaları kapsamında bol bol hanımlarla buluşuyor. Kimi zaman pazarda, kimi zaman iftar sofrasında…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın’ı afetler şehri olmaktan kurtarmalıyız

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir