Bartın’ın LGS şampiyonları bakın hangi liseleri tercih etti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
  • LGS’de aldıkları 500 tam puanla Bartın’dan Türkiye şampiyonları arasına girmeyi başaran İkra Beren Koşar ile Mustafa Emir Aydın, tercihlerini yaptı.
  • İkra Beren, ilk üç tercihini Galatasaray Lisesi, İstanbul Erkek ve Kabataş olarak belirledi. Uzay ve Uçak Mühendisi olmayı planlayan Mustafa ise İstanbul Erkek, Kabataş ve Ankara Fen Lisesi’ni hedef belirledi.

BARTINSTAR/EĞİTİM

Liseye Geçiş Sınava (LGS) birincilerinden Mustafa Emir Aydın; Borsa Ortaokulu, İkran Beren Koşar ise Gazi Ortaokulu öğrencileri. İkisinin ortak özelliği ise sınava Bilim Özel Öğretim Kurumu’nda hazırlanmaları.

İkisi de memur ailenin çocuğu. Öğretmen baba Musa Koşar ile hemşire anne Gülten Koşar’ın evladı İkra Beren, gelecekte henüz ne olmak istediğini planlamamış. Ama tüm liseler, ışıltılı başarısıyla onu okuluna kazandırmak istiyor.

Polis memuru Erdoğan Aydın ile ev hanımı Elif Aydın’ın evladı Mustafa ise hedefini şimdiden belirlemiş. Uzay ve uçak mühendisliği istiyor. Kendisini hedefe ulaştıracak liseleri de belirlemiş.

LGS’de tercih maratonu başladı. Acaba şampiyon öğrencilerimiz hangi liseleri tercih edecek diye merak ettik. “Bizim çocuklar”ı sınava hazırlandıkları Bilim Özel Öğretim Kurumu’nda bulduk.

Kurum Müdürü Erdem Ekmekçi, kurum yöneticisi ve Tarih öğretmeni Aşir Kayhan Kiyci ile rehber öğretmenleri Nilüfer Susam’ı, gurur kaynaklarıyla yakından ilgilenirken bulduk.

Önce Mustafa’ya sorduk; ilk tercihin ne olacak? Mustafa’nın bakışları keskin, kararlı. Uzay ve Uçak Mühendisliği’ni kendine hedef belirlemiş. Bu hedefe ulaşmak için ilk üç tercihini şöyle sıraladı:

İstanbul Erkek Lisesi.
Kabataş Erkek Lisesi.
Ankara Fen Lisesi…

Her üç lise de kendisini okulunda görmek istediğinden eminiz.

Ardından İkra Beren Koşar’a dönüyoruz. Gelecek planlarını henüz yapmamış. Ama “Ben nereyi istersem orayı alırım” özgüvenine sahip. Tercihleri şöyle sıralanıyor:

Galatasaray Lisesi.
İstanbul Erkek Lisesi.
Kabataş Erkek Lisesi.

İkra Beren, Fenerbahçeli. Belli ki kaleyi içten fethetmek istiyor. Erdem Hoca epey çalışmış, Galatasaraylı yapmak için. Ama hocasını yıkan cevabı BartınStar’a kuruyor İkra Beren: “Hayır, renklerimi değiştirmedim…”

SINAVA GİRECEKLERE NE TAVSİYE EDİYORLAR? SORDUK… 

Peki şampiyonların gelecek yıl bu sınava gireceklere bir tavsiyesi var mı? Var tabi ki. İkra Beren diyor ki; deneme sınavlarında yapamadığınız sorular olursa asla vazgeçmeyin. Konuyu gözden geçirin, yeniden anlayın. Eksik bilgiyi tespit edip gerekirse etüt alın. Mutlaka başarırsınız.

Ve Mustafa Emir Aydın. O da diyor ki, paragraf sorulara dikkat edin. Çünkü artık matematik soruları bile uzun. Tüm programlara uyun, sistemli çalışmadan kopmayın…

Dershanenin Müdürü Erdem Ekmekçi, şampiyonları başarıya götüren süreci özetliyor: İkisi de iyi birer kitap okuyucusu. Hiçbir etüdü kaçırmadılar. Disiplini hiç bırakmadılar ve öğretmenlerini iyi dinlediler…

Erdem Hoca, 30’ün üzerinde Fen lisesi, 40’ın üzerinde Fatih Sultan Mehmet Lisesi’ne öğrenci verdiklerini anlatıyor. Yüzde 1’lik dilimde 9 öğrencileri var. Kozcağız, Ulus gibi köy okullarından gelen öğrencilerden Fen Lisesi’ne öğrenci kazandırdıklarını gururla anlatıyor.

Şampiyonlarımızı ve diğer başarılı puanlar alan tüm öğrencilerimizi tebrik ederek ayrılıyoruz kurumdan. Herkesin içini karartan savaş, kaza, cinayet haberlerinin dışında Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşıyacak gençlerden aldığımız enerji ile…

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın’ın LGS şampiyonları bakın hangi liseleri tercih etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir