Bartın’ın sakini değil sahibiyiz!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartınstar’daki önceki yazılarımda “Bartın’ın sakini değil, sahibiyiz” demiş, Bartınlıların bu güzel kente dair bütün kararlarda söz hakkı olduğunu belirtmiştim. Bartın’ın doğasını, kültürünü, ormanını, ırmağını, denizini, insanını, börtüsünü böceğini ilgilendiren bütün kararlarda biz Bartınlıların fikirlerinin sorulması gerektiğinin altını çizmiştim. “Ben yaptım oldu” mantığıyla yönetilen bir Bartın istenmediğimizi, Bartın halkının fikri sorulmadan girişilen işlere daha fazla tahammülümüzün kalmadığını yazmıştım. Bartınlıların bu güzel kentin geleceği hakkında söz sahibi olmasının yolunun Kent Konseyi’nin çalışır duruma getirilmesinden geçtiğini belirtmiştim.

Bu yazıma kulak veren Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kent Konseyi talebini Meclis gündemine getirmek üzere önerge verdiğini ancak önergenin Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın ve diğer siyasi partililerin ret oyuyla gündeme dahi alınmadığını üzülerek öğrendim.

Kent Konseyi sorunsalına iki farklı açıdan değinmek istiyorum.

Belediye Suç İşliyor

Birincisi, Bartın Belediyesi’nin idari görev gaspı suçunu işlemesi… Sayın başkan, üç dönemdir süren belediye başkanlığında Kent Konseyi’ni bilinçli şekilde işlevsiz hale getirdi, Kent Konseyi taleplerine kulaklarını tıkadı, Kent Konseyi önergesini gündeme bile almadı. Bu durumda Bartın Belediye başkanı Sayın Cemal Akın suç işlemektedir. Çünkü Kent Konseyleri 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği’ne dayanarak kurulması hükmedilen, Belediye Kanunun 76.Maddesine dayanılarak tüm belediyelerin kurmakla yükümlü olduğu kuruluştur. Yani Kent Konseylerinin kurulması ve yaşatılması sorumluluğu kanun hükmüyle  –belediyelere- verilmiştir. Bartın Belediyesi kanun hükmünde kendine verilmiş vazifeyi yerine getirmeyerek suç işlemektedir.

Kent Konseyinden Korkmayın

Kent Konseyi korkulacak, uğruna suç işlenecek bir şey değildir. Kent Konseyi’nde merkezi yönetim, yerel yönetim, siyasi partiler, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri ortaklık anlayışı ve hemşerilik hukuku çerçevesinde buluşur. Kentin kalkınma önceliklerini, sorunlarını sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirler ve çözümler geliştirir. Kent Konseyleri, kentin bileşenlerinin uzlaşmasının esas alındığı demokratik yönetim mekanizmalarıdır. Anlaşılan o ki Bartın Belediyesi, Bartın halkının kent yönetiminde söz sahibi olmasını ve demokratik karar süreçlerine katılmasını istemiyor. Belediye, Kent Konseyinin kurulması sorumluluğundan -kanun hükmüne rağmen- kaçıyor, idari görevini yerine getirmiyor, suç işliyor.

Seçim Vaatleri & Siyasi Etik

Gelelim ikinci konuya… 2019 yerel seçim kampanyasında yarışan bütün belediye başkan adayları Bartın’da Kent Konseyi’nin çevre, kadın, genç, çocuk ve engelli meclisleriyle birlikte kurulacağını vaat etti. Yani şu anda Belediye meclisinde grubu olan bütün partilerin belediye başkan adayları Bartın Kent Konseyi’nin kurulacağını vadetti. Ancak bugüne geldiğimizde Belediye meclisinde halihazırda yer alan -CHP dışındaki- siyasi parti grupları Kent Konseyi talebini görmüyor duymuyor, gündeme getirilmesine dahi tahammül edemiyor.

Açıktır ki seçimde bol keseden Kent Konseyi vaat edenler, seçimden sonra sözlerinde durmadılar.  Bartın halkına ‘Havada bulut sen Kent Konseyi’ni unut’ diyorlar. Belli ki tutmayacakları seçim vaatlerini göynümüzü eylemek, oyumuzu almak için sarf etmişler. Bu durum suç olmasa da siyaset etiği açısından sorunludur ve sorgulanmalıdır.  Belediye başkan adayları ve mensup oldukları siyasi partiler tutmadıkları Kent Konseyi sözleri hakkında Bartın halkına açıklama borçludurlar. Aksi takdirde Bartın halkı bir dahaki seçimde karşımıza gelen hiç bir vaadi ciddiye almayacaktır.

Bartın’ın Sahibi Bartın Halkıdır

Bartın’ın sahibi Bartın halkıdır, yerel yöneticiler, siyasetçiler, seçilmişler veya atanmışlar değildir. Bartın halkı hancıdır, diğerleri ise yolcudur. Yolcular, Bartın halkını sadece seçimlerde oy veren pasif kent sakinleri yerine koymaktan vazgeçmelidir. Kentin yönetimine Bartın halkını dahil etmeli, kentin sahiplerine söz hakkını teslim ederek Kent Konseyi’ni kurmalıdır.

Güzel bir Bartın için Elele

Sağlıcakla Kalın

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın’ın sakini değil sahibiyiz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir