Bartınspor’un transfer istatistiğindeki çarpıcı gerçekler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
bartinstar

x 13 yıllık BAL ligi serüveninde sırtımızı İstanbul, Ankara ve Trabzon’dan transfer ettiğimiz oyunculara yasladık. Ancak en çok süre alan futbolcular listesinde bu üç il, ilk 6’ya dahi giremedi. Listenin başında Muğla, Erzurum ve Amasya gibi Anadolu şehirlerinden gelen futbolcular yer alıyor.

x Kadroda yer alan Bartınlı oyuncular ise en az süre alanlardan. Yani yedek kulübesi olarak takımda yer almış. İstatistik çarpıcı. 13 yılda İstanbul’dan 36, Ankara’dan 28, Trabzon’dan ise 27 futbolcu transfer ettik. Zonguldak 15, İzmir 12, Sakarya 12 olarak listede yer aldı.

x BAL serüveninde Bartınspor, tam 311 futbolcu transfer etti. Bu transferler içinde en çok süre alan futbolcular Özcan Gençoğlu, Oğuzhan Genç, Gökhan Yetkin, Emrah Şenkal, Osman Uğurlu olarak listeye girdi.

BARTINSTAR/SPOR

bartinstar

2010 yılında kurulan BAL Ligi’nin en kıdemli takımı kuşkusuz Bartınspor. Bu sezonların çoğunda şampiyonluk kovalayan, ciddi yatırımlar yapan kulüp olarak dikkat çeken ancak değişken statüler nedeniyle bir türlü kendini bir üst lige atamayan temsilcimizin 13 yıllık BAL serüveninde yaptığı tercihler ilginç bir araştırmaya konu oldu.

Spor dünyasında önümüzdeki dönemde adını sık duyacağız bir firma tarafından yapılan akademik araştırma, tüm BAL ligi takımlarını kapsıyor. Ancak biz Bartınspor’la ilgili bölümünü mercek altına alacağız.

bartinstar

2010 yılındaki kuruluşundan bu yana Bartınspor’a yapılan transferlerin hangi bölgelerden yapıldığı, hangi coğrafi bölgelerdeki oyuncuların ne karar sayıda olduğu, bunların ne kadar süre katkı verdiği gibi verilerin yer aldığı araştırma, gelecek sezonlar için hedef belirleme açısından kıymetli bilgiler içeriyor.

TABLO-1 EN ÇOK İSTANBUL, ANKARA VE TRABZON’DAN TRANSFER YAPTIK

Tablo 1’de yapılan transferlerin hangi illerden yoğunlaştığı görülüyor. 13 yıl boyunca 31 Bartın doğumlu futbolcu Bartınspor’a yer almış. Yani tüm transferler içinde yüzde 10’a yakın bir oran. Ancak transfer şansı bulan 31 Bartın doğumlu futbolcunun süre alma konusundaki sıralaması 56’ncılığa kadar gidiyor. Yani Bartınlı futbolcularımız, kulübe ya da antrenman oyuncusu olarak görülmüş. Bartınlı 31 oyuncunun 13 yılda sadece 298 dakika süre alması manidar.

Listede İstanbul, Ankara ve Trabzonluların ağırlığı dikkat çekiyor.

Tablo 2’de ise hangi ilden transfer edilen sporcuların daha çok süre takımda yer bulduklarına dair bilgiler yer alıyor. Sayıları az olmakla birlikte Muğla, Erzurum, Amasya ve Elazığ gibi Anadolu şehirlerinden transfer edilen oyuncuların aldıkları süre dikkat çekici. En çok transfer edilen illerin aldıkları süre konusunda ilk 6’ya girememiş olması, incelenmesi gereken bir konu.

TABLO 2: BARTINSPOR FORMASIYLA EN ÇOK SÜRE ALMA İSTATİSTLİKLERİ

Araştırma, yurtdışı transferlerini içermiyor. Zira statü gereği artık yurtdışı transfer BAL’da yapılamıyor.

Dikkat çekici bir başka unsur, Bartınspor’un yanı başımızdaki komşu iller; Zonguldak, Bolu ve Karabük gibi şehirlere ilgi göstermemesi, scouting çalışması yapmaması. Listede Zonguldaklı oyuncular, 15 futbolcu ile 5’inci sırada yer alıyor.

İstanbul, 36 transfer ile başı çekiyor. Ankara 28, Trabzon 27 ile transfer ile ilk sırayı paylaşıyor.

Araştırma, transfer edilen futbolcuların ne kadar dakika süre aldıkları, ne kadar verimli oldukları, transferlerdeki isabet oranlarına bakılarak dersler çıkarmak mümkün.

TABLO 3: BAL SEZONLARINDA BARTINSPOR FORMASIYLA EN ÇOK SÜRE ALAN FUTBOLCULAR

Önümüzdeki yıllarda yapılacak takım planlamasında, hedef belirlemede, takım mühendisliklerinde aydınlatıcı bilgiler hedefleyen araştırma tamamlandığında, “nerede hata yapıyoruz” sorusuna yanıt arayan kulüplerle de paylaşılacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartınspor’un transfer istatistiğindeki çarpıcı gerçekler
bartinstar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir