Bomba açıklamalar: Hesabını sormazsan namertsin!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
 • Bartın Belediyesi Meclisi’nin seçimden sonraki ikinci meclis toplantısı hareketli geçti. CHP grubunun önerisi üzerine seçim öncesi harcamalarına ilişkin araştırma komisyonu kuruldu.
 • Başkan Rıza Yalçınkaya, kendisinden önceki döneme ilişkin çok ağır ithamlarda bulundu. Yüksek sesle konuştu, kamunun zarara uğratıldığını savunarak, “Buralar ağlama makamı değil ama buralar çalma makamı da değil” dedi.
 • Belediyede dağıtılan İphone 15 Pro Max’lardan, ihalesiz ve faturasız alımlara, imar yolsuzluğuna pek çok konuya değindi. Alacaklı olduğunu savunan birinin, “Ödemezsen seni rezil ederim” diye tehdit ettiğini söyledi. Varsa usulsüzlerin mahkemeye taşınacağını vurguladı. 
 • Sosyal medyada paylaşılan bu sözlerin altına bir vatandaş, “Yetki sana verildi. Hesabını sormazsan namertsin” diye yazdı.

BARTINSTAR/GÜNDEM

Belediyeden kaç işçinin çıkartılacağı tartışmalarının gölgesinde yapılan Bartın Belediye Meclisi’nin Haziran ayı toplantısı hararetli geçti. 25 maddenin görüşüldüğü ve dün yapılan toplantıya Belediye Başkanı Rıza Yalçınkaya’nın açıklamaları damgasını vurdu.

Toplantıda CHP grubunun önerisi üzerine, belediyenin gelir gider dengesizlikleri ve önceki dönem harcamalarının incelenmesi için bir araştırma komisyonu kurulması önerisi kabul edildi.

Buna göre Araştırma Komisyonu, CHP ve MHP gruplarından seçilen üyelerden oluşacak. 31.03.2009- 31.032024 tarihleri arasında yapılan tüm alım-satım ödeme işlemleri araştırılacak. CHP Grubundan Sefai Sarıbaş, Gülay Engin ve Enes Gizli, MHP Grubundan ise Kenan Dursun ve Aykut Oktay Ulu komisyon üyeleri olarak belirlendi.

Bu maddenin oylanmasından önce yüksek ses tonuyla yaklaşık 40 dakika konuşan Başkan Rıza Yalçınkaya, çarpıcı ifadeler kullandı. İşte o konuşmadan bazı satır başları:

İMAR YOLSUZLUĞU İDDİASI: KİM YANLIŞ YAPTIYSA…

 • Belediye Başkanlığı ağlama makamı değildir diye bizi eleştiriyorlar. Gelirler har vurulup harman savrulduysa, bu paralar boşa harcandıysa elbette biz bunu dile getireceğiz. Bir araştırma komisyonu kurulsun, gerçekleri onlarda görsün.
 • Kamuoyunda bazı sitelerde haberler oluyor. Bartın Belediyesindeki İmar yolsuzluklarıyla ilgili… Kişilerin isimleri zikrediliyor. Bunların içinde belediye çalışanları da var. Devletin memuru da töhmet altında kalıyor. Bunların da araştırılması lazım. Yapıldıysa bunun sorumluları kim? Sorumluları tespit edilerek Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulması gerekir. Yapanın yanına kar kalmamalı. Kim yanlış yaptıysa, kim göz yumduysa yargının vereceğe karara saygı duymamız lazım.

GELİYOR, ŞU KADAR BORCUN VAR DİYOR. FATURA VAR MI, YOK

 • Çok ilginç şeylerle karşılaşıyorum.  Birisi geliyor ‘Bize 900 bin lira borcunuz var’ diyor. Ne borcu diyorum, ‘Biz reklam işi yaptık, seçimden sonra öderiz dediler’ diyor. Var mı yazılı talep, yok! Var mı fatura, yok! Peki ben bunu nasıl ödeyeceğim? Maalesef istiyor. Koskoca bir tanesi kooperatif. 285 bin TL alacağım var diyor.
 • Birisi geliyor, ‘Bizden 5-6 milyonluk malzeme alındı, bunu ödeyeceksiniz’ diyor. Bir talep var mı, yok! Fatura var mı, yok! Nasıl ödeyeceğim ben bunu. Diyor ki, ‘Siz bugün ki tarihle bir alım düzenleyiverin. Yeni ihale yapın, yeni ihaleyle de bu paraları ödeyin.’ Yok öyle bir şey.
 • Bunları yaptırırken ne olur var, ne talep var, ne de fatura var. Aynı şekilde İstanbul’dan bir firma geliyor. Diyor ki, ‘Hani şu drone ile gösterdiğiniz asfalt var ya asfalt. Biz onun yol çizgilerini yaptık. Sizden alacağımız var. Ödeyin bunu’ diyor. Faturan var mı diyorum? Yok diyor. Size bu talimatı kim verdi diyorum. Falanca şahıs diyor. Şu anda da çalışıyor burada o şahıs. Hemen avukat hanımı çağıracağım diyorum. Avukat hanıma bana söylediklerinizi söyleyin, bende o kişi hakkında görevi kötüye kullanma ve kamuyu zarara uğratma şeklinde dava açayım ve sonucunda da ondan o parayı rücu edeyim ve size de Bartın Belediyesinin borcunu ödeyeyim diyorum. Ama o avukata ifadeyi veremiyorlar. Çok değişik şeyler var.

BİRİ ÇIKTI, KAMUOYU ÖNÜNDE SENİ REZİL EDERİM DEDİ

 • Mesela birisine bu parayı ödemem dediğimde çıktı dedi ki, seni kamuoyu önünde rezil edeceğim… Sanki yapan biziz. Burayı yaptırdılar dedi, bunu yaptıranlar da şunlar dedi. Gidin avukata söyleyin o zaman diyorum, ona da kimse yanaşmıyor.

DOĞRUDAN ALIMLAR YAPILMIŞ, KAMU ZARARA UĞRATILMIŞ

 • Bartın Belediyesinin 1 kuruşu, birilerinin cebine haksız olarak aktarıldıysa bu aktaranlar hesap vermek zorunda. 2022 yılında… Doğrudan temin… Ocak ayında 12 milyon 230 bin TL, Şubat ayında 14 milyon 237 bin TL’ye çıkıyor doğrudan temin. Mart ayında 21 Milyon 296 bin TL’ye çıkıyor. Doğrudan alım bu kadar büyük rakamlarla yapılır mı? Normalde ihalesi yapılması lazım. Bunların hepsi hatalı yapılmış, kamu zarara uğratılmış.

IPHONE ALINMIŞ DAĞITILMIŞ, BEDELİNİ BELEDİYE ÖDÜYOR

 • Buraya İphone 15 Pro Max’lar alınmış. 60-65 tane telefonun faturasını ödüyor Bartın Belediyesi. Memurlar kullanıyor, çalışanlar kullanıyor. Ve bunların telefon hatları ücretini Bartın Belediyesi ödüyor. Her ay 65-70 bin TL. 10 senedir böyle. 15 Pro Max kullanan benim memurum var. Bunları nasıl almışlar? Firma demiş ki ben sana 15 Pro Max’ları veriyorum ama sözleşmeye göre bana ayda her telefon başı 8 bin TL-6 bin 500 TL ödeyeceksin demiş. Daha önceki olan İphone 14’ler, İphone 13’ler ortada yok.

BURASI AĞLAMA MAKAMI DEĞİL AMA ÇALMA MAKAMI DA DEĞİL

 • Özel Kalem ödeneği 2024 yılında 6 milyon TL. Bu bütçeye konan 6 milyon TL’nin Ocak-Şubat-Mart aylarında (3 ayda) 5,5 Milyon TL’si harcanmış. 2023’te de aynı şekilde. 2023’te 3 Milyon TL bu ödenek. Bunu da 2,5 Milyon TL artırmışlar, 5,5 Milyon TL’de orada harcamışlar. Toplam 1 sene içinde 11 milyon TL. Allah aşkına bu özel kalem ne yedi ne içti? İşte biz bunların harcanmasından dolayı bugün ne yazık ki işçi çıkarmak zorunda kalıyoruz. Biz bunların üstüne gittikçe birileri de bizi eleştiriyor. Biz ağlamıyorduk diyor! Doğru buralar ağlama makamı değil ama buralar çalma makamı da değil.

KENAN DURSUN DESTEK VERDİ: KİMSEYİ AKLAMA GAYRETİ İÇİNDE OLMAYACAĞIZ

Rıza Yalçınkaya, komisyon çalışmaları sonunda gerek görülürse konunun mahkemeye taşıyabileceğini söyledi. Muhalefet grubu adına konuşan Kenan Dursun, kendilerinin bir aklama gayreti içinde olmayacaklarını, varsa yanlış uygulamaların ortaya çıkmasını istedi.

ŞEHİR DIŞI CENAZE NAKİLLERİNDEN ÜCRET ALINMAYACAK

Toplantıda şehir dışı cenaze nakillerinin ücretlendirilmesi ve ücretin belirlenmesiyle ilgili komisyon kararı da okundu. Kamuoyunun tepkisini çeken uygulamada geri adım atıldı. Buna göre şehir dışı nakillerden eskiden olduğu gibi ücret alınmayacak.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bomba açıklamalar: Hesabını sormazsan namertsin!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir