Bravo Ferdi Başkan! Esnaf ceza yemesin diye hepsine tek tek gitti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
bartinstar

Lokanta, restoran, kafe ve pastanelerde fiyat listesi koymak zorunlu oldu. Ulus Esnaf Odası Başkanı Ferdi Özer, ilçe merkezi, Kumluca ve Abdipaşa beldelerindeki tüm esnafı tek tek ziyaret ederek hem bilgilendirme yaptı, hem de fiyat listesi tabelasını ücretsiz dağıtarak esnafların takdirini kazandı.

BARTINSTAR/ULUS

Ticaret Bakanlığı’nın “fiyat etiketi yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik” Resmi Gazete’de yayınlandı. Yeni yönetmeliğe göre lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek içecek hizmeti veren iş yerleri, fiyat listesini giriş kapısı ve masa üstlerine koyacak. Uygulama 1 Ocak itibarı ile başladı.

CEZASI AĞIR: İŞLETMEDEKİ HER ÜRÜN BAŞINA 2172 TL

bartinstar

Buna göre; işletmeler, hizmetin özelliği ve tüketiciye sunuluş biçimine göre fiyat listesini iş yerine asmakla yükümlü olacak. Fiyat karmaşasını gidermek, müşteriye göre ücret çıkarmak gibi uygulamaların önüne geçebilmek ve müşteriyi korumayı amaçlayan uygulama tüm Türkiye’de başladı. Ticaret il müdürlükleri, denetime çıkmaya başladı. Çünkü fiyatlarını asmayan esnafı, ürün başına 2 bin 172 TL para cezası bekliyor.

bartinstar

ÖRNEK OLDU: TÜM ESNAFLAR İÇİN LİSTE HAZIRLATIP TEK TEK DAĞITTI

Düzenlemeye karşı örnek çalışmayı Ulus Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ferdi Özer yaptı. 2022 Mart’ından bu yana görev yapan Ferdi Özer, odasına bağlı tüm yeme içme mekanları ve pastaneler için fiyat tarifesi tabelası hazırlattı. Başkan Özer, ilçe merkezi, Kumluca ve Abdipaşa beldelerinde tarife asma zorunluluğu olan 85 esnaf üyesini tek tek ziyaret ederek, hem bilgilendirme yaptı, hem tarife levhasını ücretsiz dağıttı.

YENİ MEVZUATLA İLGİLİ BİLGİLENDİRME YAPTIK

Mevzuata uymamanın ağır cezaları olduğunu söyleyen Oda Başkanı Ferdi Özer, “Esnaflarımız, cezai bir uygulamaya maruz kalmaması için elimizden geleni yapıyoruz. İş yoğunluğundan dolayı bazı esnaflarımız ne yapacağını bilmiyordu. Onların işini kolaylaştırmak için fiyat listesi hazırlattırıp hepsine dağıtım yaptık. Hem bilgilendirmede bulunduk hem de gerekli önlemlerin alınmasını sağladık” dedi.

TEK BİR ÜYEMİZİN CEZAYA MARUZ KALMASINA GÖNLÜM RAZI DEĞİL

Ferdi Özer şunları söyledi: “Fiyat tabelalarını, her işletmenin önü müsait olmadığı için camlara asılabilecek şekilde tasarladık. Esnaf kardeşlerimiz çok memnun oldu bu çalışmamızdan. Fiyat listesi asma zorunluluğu olan lokanta, restoran, kafe gibi 85 üyemiz vardı. Ulus, Abdipaşa ve Kumluca’da esnaflarımızın hepsini tek tek ziyaret ettim. Bu davranışımız taraflı tarafsız herkes tarafından yoğun ilgi gördü. Meslek odasını yanlarında görmek esnaflarımızı da mutlu etti. Meslek odası olarak bunlar bizim görevimiz. Tek bir esnafımızın ceza almasına gönlümüz razı gelmez.”

Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik şöyle:
“(1) Hizmetlerin özelliğine ve tüketiciye sunuluş biçimine göre, tarife ve fiyat listelerine ilişkin belge, levha, pano ve benzerleri, hizmetin sunulduğu işyerinde, ayrıca lokanta, restoran, kafe, pastane ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan işyerlerinde ise işyerinin giriş kapısının önüne ve hizmet sunulan masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde asılır, takılır veya konulur.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bravo Ferdi Başkan! Esnaf ceza yemesin diye hepsine tek tek gitti
bartinstar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir