Bu tür haberleri yayınlamıyoruz ancak!..

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son yılların en sarsıcı videosu günlerdir elimizde. Bartınlı genç kız Berna’nın son anlarına ilişkin video 18 saniyelik… Görüntülerde “Gerçekten sizi çok seviyorum, hepinizi Allah’a emanet ediyorum” diyor ve kendini boşluğa bırakıyor.

Meslek hayatımızda yüksek bir binadan düşme anını gösteren görüntüye ilk kez şahit oluyoruz. Böyle haberleri meslek ilkelerimiz gereği vermiyoruz ancak bu hikayede toplumu uyarmaya yönelik güçlü işaretler var…

74MEDYA/ÖZEL HABER

İŞTE KUMLUCA’DAN İSTANBUL’A UZANAN SARSICI ÖYKÜ

Geçtiğimiz Çarşamba günü Kumluca’nın küçük bir köyünde genç bir beden, dualar ve tekbirler eşliğinde sessiz sedasız toprağa kondu. (Bazı bilgiler, aile mahremiyeti nedeniyle gizlenmiştir.) Berna’nın kötü kaderi, henüz çocukken yapıştı yakasına. Küçük yaşta madenci babası, iş kazasında can verdi. Öksüz büyüdü Berna. Mutaassıp ailesi tarafından eğitim için bir cemaat yurduna yerleştirildi. Ancak arkadaş çevresi, onu temiz dünyasından ufak ufak koparmaya başlamıştı. 2014 baharında İstanbul’un yolunu tuttuğunda bambaşka hayaller besliyordu. Çalışıp para kazanacak, ailesine yük olmaktan kurtaracaktı kendini. Özgüveni yüksekti.

Birkaç iş değiştirdikten sonra bir finans şirketinde çalışmaya başladı. Ama onun güzelliği ve yalnızlığı kısa süre içinde etrafının çevrilmesine neden oldu. Pek çok zorlukla savaştı. Her şeye rağmen şah damarına Allah dövmesi yaptıracak kadar inancını korudu.

NAKLEN YAYINDA KENDİNİ BOŞLUĞA BIRAKTI

Onun saf Anadolu yanını esir alanlar, yakasını bir türlü bırakmadı. Olay gecesi İstanbul Esenyurt’ta yaşadığı sitenin 9. katında erkek arkadaşıyla tartıştı önce. Alkol de almışlardı. Berna’nın küçük bedeni, 25 yıla sığdırdığı onca yüke dayanamıyordu. Cep telefonunda “Hepinizi çok seviyorum, Allah’a emanet ediyorum” sözlerinin duyulduğu bir yayın başlattı. Ve canlı canlı yayında yüksek binanın 9. katından kendini boşluğa bıraktı. Düşme anı dahil tüm bunlar çektiği görüntüye yansıdı. Düştüğü yerde can verdi.

Olay sonrası ev arkadaşı gözaltına alındı. Polisteki ifadesinde olaydan birkaç saat önce tartıştıklarını ifade eden arkadaşı, “Ben sonra yattım. Uyuyordum. Güvenlik kapıyı çalınca uyandım ve gerçeği öğrendim, neden atladı bilmiyordum” diye ifade verdi. İfadesi ardından serbest bırakıldı. Polis olayın intihar mı yoksa itilme ya da şiddet mi olduğunu inceliyor.

Berna’nın İstanbul’da yapılan otopsisinde yara izine rastlanmadı. Memleketinde sessizce toprağa verildi. Günlerdir konuşmayan acılı aile, kızlarını ölüme sürükleyenlerin bulunması ve cezalandırılmasını istiyor. Bir de evlatları gurbette yaşayanların çocuklarını sahipsiz bırakmamalarını…

74medya.com, özendirici olmaması nedeniyle intihar haberlerini yayınlamama ilkesindedir. Bu amaçla videoyu yayınlamıyoruz. Ancak bu öyküde suçluların bulunması ve ailelere uyarı niteliğinde güçlü mesajlar içermesinden dolayı, yayın kurulumuzun onayı ile haberleştiriyoruz.

‘İntihar olayı anlık buhranlardır. O dakikaların atlatılması psikolojik destek ile olur’ diyen uzmanlar, benzer durumlarda birey ve aileleri iki konuda uyarıyor. Gurbette ya da yaşadığı çevrede insanların buhranlı dönemler yaşaması çok doğal. Böyle zamanlarda bireylerin mutlaka bir psikoloja giderek destek almasının çok önemli olduğunu söyleyen uzmanlar “Psikologlar bu yüzden var. Onlara gitmekten çekinmeyin. 10 dakikalık bir görüşme hayat kurtarabilir” görüşlerini dile getiriyor.

İkinci görev ise ailelere düşünüyor. “Duvar yıkılmadan önce küçük küçük taşlar düşmeye başlar. Duvardan gelen küçük taşlar gelecek felaketin habercisidir. Aileler bu durumdan görevler çıkartıp müdahale etmeliler” görüşlerini dile getiren uzmanlara göre böyle durumlarda aile desteği büyük önem taşıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bu tür haberleri yayınlamıyoruz ancak!..

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir