Çevre İl Müdürlüğü Ulus’a mermer ocağı tartışmasına açıklık getirdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulus’ta mermer ocağı açılması için firmanın bu kez ÇED süreci başlattığına ilişkin iddialarla ilgili çevrecileri rahatlatan açıklama Çevre İl Müdürlüğü’nden geldi: 2019’da o süreç sonlandırıldı.

Ulukaya Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin “O firma başka bir isimle iki yıl aradan sonra yeniden ÇED süreci başlattı” açıklamasıyla ilgini gelişme akşam saatlerinde yaşandı. Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

İlimiz Ulus ilçesi, Ulukaya Köyü Mevkiinde özel bir firma tarafından tarafından yapılması planlanan “RN: 201700928 (Er:3358221) Numaralı Mermer Ocağı İşletmesi (100.000 m /yıl-23,18 ha)” projesi için hazırlanarak, Bakanlığımızın e-ÇED yazılım portalından Valiliğimize (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) sunulan Proje Tanıtım Dosyası; ÇED Yönetmeliğine göre değerlendirilmiş olup, 25.11.2014 tarihli ve 29186 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ÇED Yönetmeliğinin 6. maddesinin 4. fıkrası “Bu Yönetmelik hükümlerine göre karar tesis edilmeden önce, projenin gerçekleştirilmesinin mevzuat bakımından uygun olmadığının tespiti halinde, aşamasına bakılmaksızın süreç sonlandırılır.” hükmü gereğince,  e-ÇED portalında işlemleri devam eden Proje Tanıtım Dosyasına ait ÇED süreci 13/09/2019 tarihinde tarafımızca sonlandırılmıştır.

Hali hazırda söz konusu mermer faaliyetiyle ilgili olarak Bakanlığımız veya İl Müdürlüğümüzde bekleyen güncel ÇED başvurusu bulunmamaktadır.”

https://74medya.com/ulusa-mermer-ocagi-icin-yeni-girisime-buyuk-tepki/
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çevre İl Müdürlüğü Ulus’a mermer ocağı tartışmasına açıklık getirdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir