CHP kongrelerini beyaz ya da kırmızı grup belirleyecek

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP’de il ve ilçe kongreleri öncesi delege seçimi heyecanı yaşandı. Toplam 394 delege için en çetin yarış, 171 delegenin belirlendiği merkez ilçede yaşandı.

Milletvekili Aysu Bankoğlu, İl Başkanı Selim Karakaş, Mehmet Yıldırmak beyaz grup, Fahri Özsoy (Altıok) kırmızı grup, eski milletvekili Rıza Yalçınkaya-Hacı Gölbucaklı turuncu grup ile Sezer Karaca-Savaş Ulukavak ve Harun Semiz’in başı çektiği mavi gruplar, delege seçiminde etkili olmak için kulis yaptı.

Delege seçiminde önemli ittifaklar ve sürprizler yaşandı. Beyaz ve mavi ekiplerin, son hafta Kırtepe gibi birkaç mahallede işbirliğine gittiği ona rağmen belirgin bir farkın oluşmadığı belirtiliyor. Mavi grupta başı çeken Savaş Ulukavak, kendi mahallesi Kırtepe’de seçilemedi. Hacı Gölbucaklı da mahallesinde delege seçilmeyi başaramadı. Mehmet Yıldırmak 1, merkez ilçe başkanı Nazif Çomak da 2 oyla kıl payı delege olabildi.

Aysu Bankoğlu ile Rıza Yalçınkaya delege seçiminde aday olmadı.

Peki bu sonuçlar ne anlama geliyor… CHP kulisleri, özellikle büyük mahallelerde çarşaf oy kullananların dengeyi bozduğunu belirtiyor. Beyaz grup her ne kadar delege çoğunluğunu sağladığını öne sürse de Altıok Grubu olarak anılan muhalif kırmızı grup üyeleri, yüzde 60 oranında üstünlük kurduğunu savunuyor. Belediye seçimlerinde mevcut yönetimi başarısız bulan Altıok grubu üyeleri, bölünme yaşanmaması durumunda kongrelerin de belirleyicisi olacaklarını belirtiyor.

CHP’de ilçe kongreleri 20 Aralık’ta başlıyor. Daha sonra yapılacak Merkez İlçe kongresinde ortaya çıkacak sonuç, il başkanı adaylarını da yakından ilgilendiriyor. Zira il delegelerini de merkez ilçe belirleyecek. Merkezde oy dengesinin eşit olması durumunda köy delegelerinin tercihi öne çıkacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP kongrelerini beyaz ya da kırmızı grup belirleyecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir