Erdoğan Bartın’a mı geliyor? Adalet Bakanı Tunç açıkladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın’ı makam aracı olarak kırmızı plakalı TOGG ile gelen Bakan Tunç, gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Covid salgını nedeniyle izinli sayılan mahkumlardan çek düzenlemesine ilişkin bilgi veren Bakan Tunç, sosyal medyadaki face hesaplarla ilgili çok şikayet geldiğini belirterek “Gerekirse yeniden düzenleme yaparız” dedi.

BARTINSTAR/GÜNDEM

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Kurban Bayramı’nı Bartın’da hemşehrileri ile birlikte geçiriyor. Bayram namazını dün Ulus’ta baba ocağında kılan Yılmaz Tunç, bu sabah Bartın’da AK Parti İl Başkanlığı’nda partililer, belediye başkanları ve vatandaşlar tarafından karşılandı. Parti binasındaki bayramlaşma töreninde bir konuşma yapan Bakan Tunç, “Türkiye Yüzyılı’nda Bartın daha hızlı kalkınacak” mesajı verdi.

KUR’AN YAKILAN İSVEÇ’İ BARTIN’DAN LANETLİYORUZ

21 yıllık AK Parti iktidarları döneminde temel hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri birer birer kaldırdıklarını söyleyen Yılmaz Tunç, “Adalette insan haklarında ve demokraside gerçekleştirdiğimiz reformlarla sessiz devrim sayılabilecek reformlara imza attık. Hayal dahi edilemeyen bir özgürlük ortamına Türkiye kavuştu. Demokrasimizi güçlendirdik, Türkiye’yi hukuk devleti, gerçek anlamda hukukun geçerli olduğu, hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu, demokratik hukuk devleti yolunda çok mesafeler aldık. Düşünce ve ifade özgürlüğünün kapsamı hem bizim hukukumuzda, anayasamızda hem de uluslararası açıkça bellidir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi altına imza attığımız sözleşmenin 9’uncu maddesi din ve vicdan özgürlüğünün korunmasına amirdir. Ama bugün görüyoruz ki o sözleşmenin altına imza atan Avrupa ülkelerinde maalesef kötü uygulamaların olduğunu görüyoruz. İşte İsveç’te meydana gelen caminin önünde Kur’an-ı Kerim yakma olayını. Buradan Bartın’dan da lanetliyoruz. Bu din ve vicdan özgürlüğüne bir saldırıdır. Avrupa’da bunun gerçekleşmiş olması bir yüz karasıdır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 9’uncu maddesi din ve vicdan özgürlüğünü teminat altına alır. Bunun altına imza atan ülkeler, din ve vicdan özgürlüğüne yapılmış olan bir saldırı noktasında tedbir almak zorundadır. Ama maalesef İsveç’te bunun olmadığını görüyoruz. İsveç makamlarından özellikle NATO zirvesi öncesi bu tür girişimlerin, bu tür çirkinliklerin olmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını istiyoruz, bekliyoruz. Çünkü bu en temel insan hakkıdır” dedi.

Yılmaz Tunç, konuşmasında Merdan Yanardağ’ın tutuklanmasına yönelik eleştirilere yanıt verdi. (https://bartinstar.com/adalet-bakani-tunc-merdan-yanardag-elestirilerine-bartindan-yanit-verdi/)

Yılmaz Tunç özetle şu konulara değindi:

TÜM TÜRKİYE’Yİ AFET RİSKİNE KARŞI GÜÇLENDİRECEĞİZ

Seçim beyannamemizde milletimize vermiş olduğumuz sözler var. Bu sözlerden en önemlisi afet riskine karşı dayanıklı şehirler inşa etmek. Hem depremin yaralarını bir sararak diğer yandan da başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde şehirlerimizi afet riskine karşı dayanıklı bir şekilde inşa etmenin gayreti içerisinde olacağız.

AİLEYİ SAPKIN DÜŞÜNCEDEN KORUMAK İÇİN YASA HAZIRLIYORUZ

İnsanımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Eğitimden sağlığa, kültürden sosyal politikalara varıncaya kadar her alanda güçlü insan diyoruz. İnsanı güçlendireceğiz ki aile güçlü olsun. Aileyi tehdit eden sapkın akımlardan korumak için gerekli anayasal değişikliklere giriştik. İnşallah TBMM’de yeni dönemde hem ailenin korunmasına yönelik hem de başörtüsüne özgürlük tanıyan, tanımlayan, anayasa değişikliğini de bu dönemde başaracağız.

HEDEFİMİZ YENİ VE DEMOKRATİK BİR ANAYASA

Tabii ki hedefimiz yeni bir anayasa, demokratik bir anayasa, sivil bir anayasayı milletimizle buluşturmak. Çünkü milletimizin hakkı. 1982 anayasası ile yönetiliyoruz. Bir darbe anayasasıyla yönetiliyoruz. Demokratik bir ülkeye bu elbette ki yakışmaz.

KRİZ, DARBE VE KAOS ÜRETEN ESKİ SİSTEM ARTIK GERİDE KALDI

Anayasamızda bugüne kadar reform sayılabilecek çok önemli değişiklikleri gerçekleştirdik. Başta Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, en büyük demokratik reformdur. Milletimizin doğrudan doğruya yürütmeyi belirlediği, yaşamanın, yürütmenin, yargının, kuvvetler ayrımının tam anlamıyla uygulandığı bir yönetim sistemine geçtik. Cumhuriyetimizi güçlendiren bir yönetim sistemine geçtik. 2017 referandumuyla milletimiz onay vermişti. 2018 seçimleriyle uygulamasını başlattı ve 2023 seçimleriyle de yola devam dedi. Dolayısıyla milletimiz son seçimlerde de sistem tartışmalarını sona erdirdi. Artık geriye bakmaya gerek yok. Krizler üreten, darbeler üreten, kaos üreten, vesayet anlayışı büyüten eski sistemi artık hatırlamamıza gerek yok. Hep ileriye bakacağız.

TERÖRDEN ARINMIŞ, KADINA ŞİDDETİN OLMADIĞI TÜRKİYE İÇİN KARARLIYIZ

Türkiye’yi huzurlu bir geleceğe kavuşturmakta kararlıyız. Terörden arınmış, kadına şiddetin olmadığı, çocukların korunduğu, yaşlılara, engellilerimize ve dezavantajlı kesimlerimize politik ayrımcılıkların yapıldığı, huzurlu bir gelecek. Genç, özellikle güçlü bir Türkiye’yi Türkiye yüzyılını inşallah vadediyoruz.

TÜRKİYE YÜZYILINDA BARTINÇ DAHA HIZLI KALKINACAK

Bartın bugüne kadar 21 milyarlık kamu hizmetine sahne oldu. İnşallah bundan sonra devam eden yaklaşık bir o kadar daha yatırımımız var. Tüm bunları tamamladığımızda Bartın’ımız bölgemizin bir yıldızı gibi parlamaya devam edecek inşallah. Nasıl ülkemizin 81 ilini hızlı bir şekilde geliştirmenin, kalkındırmanın gayreti içerisindeysek Bartın’ımızda inşallah bu hız biraz daha fazla olacak.

Bugüne kadar olduğu gibi barajlarıyla, tünelleriyle, üniversitesiyle, fabrikalarıyla, turizm yatırımlarıyla, sanayisiyle, tarımıyla Bartın’ımızı inşallah Batı Karadeniz’in bir yıldızı gibi milletvekilimiz sayın Yusuf Ziya Aldatmaz’la, il başkanımızla, teşkilatımızla beraber el ele, kol kola büyütmenin gayreti içerisinde olacağız.

CUMHURBAŞKANIMIZI BARTIN’A DAVET ETTİK

Bartın halkına özellikle teşekkür ediyoruz. Çünkü yüzde 60 üzerinde bir destek gerçekten önemli bir destek. Ve bu desteğe layık olabiliyorsak ne mutlu. Önümüzdeki süreçte Sayın Cumhurbaşkanımız Bartın 400 yataklı devlet hastanemizin açılışı için inşallah davet ettik. Uygun bir zamanda inşallah Cumhurbaşkanımızı da Bartın’da ağırlamaktan mutlu olacağız. O açılışları hep beraber Bartın halkıyla beraber gerçekleştireceğiz. Ve yeni yatırımların da inşallah müjdesini vereceğiz.

YUSUF ALDATMAZ VEKİLİMİZE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ

Ben Yusuf Aldatmaz milletvekilimize yeni dönemde üstün başarılar diliyorum. Ona her türlü desteği vereceğiz. Ve Başarılı olması için, ilimizde güzel eserler kazandırması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Yeni dönemde sivil toplum kuruluşlarımızla, Bartın’da siyasi düşüncesi ne olursa olsun, hiç önemli değil. Yeter ki Bartın için fikir üreten, Bartın’a sahip çıkan herkesle el ele, kol kola olacağız.

AF ÇIKACAK MI? COVİD NEDENİYLE İZİNLİ SAYILAN MAHKUMLAR

Tabii izin konusu biliyorsunuz. Salgın nedeniyle TBMM’de çıkan yasadan dolayı açık cezaevlerinde bulundurulan hükümlülere izin vermiştik. Ve bu izinden faydalanan 120 bin mahkum var şu anda. Üç yıldır izindeler. Tabii salgın süresince bu izinler uzatıldı. Bunların tabii ki TBMM’nin takdirinde. Biz bakanlık olarak teknik destek verebiliriz. Bu anlamda da özellikle ceza adaleti anlamında suçlunun ıslahı anlamında elbette bir yol çizilecektir.

ÇEK’LE İLGİLİ YENİ BİR ÇALIŞMA YOK

Diğer konu çeklerle ilgili. Özellikle çek yasasında önceden çok defalarca değişiklikler gerçekleştirilmişti. Şu anda bu konuda herhangi bir çalışma söz konusu değil. Olduğu takdirde bu konudaki açıklamayı da yapar ve TBMM’nin takdirine teknik destek vererek sunarız.

SOSYAL MEDYADA FAKE HESAPLARLA İLGİLİ ÇOK ŞİKAYET VAR

Sosyal medya konusu elbette ki önemli. Sosyal medyada herkes istediğini yazıp çizebilir. Bu en temel özgürlüktür. İnsan hakkıdır. Ancak bunun sınırları vardır. Eğer yazdığınız yazı, paylaştığınız görüntü, kişilik haklarını ihlal ediyorsa, şahsiyet haklarına tecavüz teşkil ediyorsa, burada hukuk ona dur der. Bu evrensel bir hukuk kaidesidir. Şahsiyet haklarının korunması önemlidir. Çünkü herkesin özgürlük alanı sınırlıdır. Eğer bir başkasının özgürlüğüne siz müdahale ediyorsanız hukuk hesabını sorar. Sosyal medyada yapsanız da. Çünkü aynı şeydir. Sosyal medyada daha tehlikelidir. Çünkü daha hızlı yayılır, daha çok kişiye ulaşılır. Dolayısıyla sosyal medya üzerinden şahsiyet haklarının ihlali noktasında hususları engellemek de elbette ki eğer yasal düzenleme gerekiyorsa yapılır, ki geçmişte bu anlamda önemli yasal düzenlemeler yapıldı. Şu anda uygulamadan gelen talepler var. Vatandaşlardan gelen talepler var. Çünkü sosyal medya bir paylaşım fake hesapla yapıldığında bunun adresine ulaşmak kolay değil. Çünkü yabancı firmalar. Dolayısıyla o kişiyi paylaşmıyorlar. O paylaşımı yapanı yargı makamlarına iletmiyorlar. Bu anlamda da mecliste geçmişte Türkiye’de temsilcilik açmaları noktasında bir düzenleme yapılmıştır. Bu temsilcilik daha işlevsel hale getirilmesiyle ilgili olarak çalışmalar önümüzdeki süreçte elbette ki yapılabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Erdoğan Bartın’a mı geliyor? Adalet Bakanı Tunç açıkladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir