Eski Vali’nin eşi Emine Küçük Bartın’da sergi açıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın eski valilerinden İsa Küçük’ün eşi Emine Küçük ile eğitimci Edibe Acay, İnci Bankoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı’nda (İBEV) Patchwork -Kırkyama sergisi açacak.

BARTINSTAR/YAŞAM

2006-2008 ve 2009-2012 yılları arasında Bartın Valisi olarak görev yapan İsa Küçük’ün eşi Ziraat Yüksek Mühendisi Emine Küçük ile Bartınlı Edibe Açay’ın çalışmalarından oluşan Patchwork -Kırkyama eserleri, Bartınlı sanatseverlerle buluşacak. İnci Bankoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı’nda (İBEV) 27 Ekim’de açılacak ve 3 Kasım’a kadar açık kalacak olan sergi süresince eğitimci Edibe Acay, ilgilenenler için eğitim çalışması (workshop) düzenleyecek.

Eşinin görevi nedeniyle Bartın’da bulunduğu yıllarda başkanlığında oluşturulan Toplumsal Destek Gönüllüleri çalışmalarıyla hatırlanan Emine Küçük, “El sanatlarında yaratıcılık ve ustalıklarını bildiğim Bartınlıların, geçmişin birikimlerini günümüzün hız ve çeşitliliği ile birleştirerek gelecek kuşaklar için anlamlı kültürel değerler yaratacaklarına gönülden inanıyorum. Cumhuriyetimizin 100 yılını kutladığımız bu günlerde İBEV çatısı alında açılan bu sergi dolayısıyla saygıdeğer Bartınlılarla biraya gelecek olmaktan mutluyum. Bu buluşma fikri kültür sanat, istihdam ve üretim gibi alanlarla bağlantılı eğitim-öğrenim faaliyetlerinin içinde bulunan İBEV’e destek oluşturma isteğimizin bir sonucu olarak doğdu. Bartınlı kız öğrencilerin daha iyi şartlarda okuyabilmesi için tüm imkanlarını seferber eden yüce gönüllü insan sayın İnci Bankoğlu’na teşekkür ediyor ve hayranlıkla izlediğimiz çalışmalarıyla hepimiz ve ülkemiz için daha iyi bir Bartın hedefinin gerçekleşeceğine inanıyorum

Sergimizi katılımı ve eserleriyle zenginleştirecek öğretmenim, Bartın’lı hemşerimiz, kalbi Bartın sevgisi ile dolu sevgili Edibe Acay’a ayrıca teşekkür ederim “dedi.

PATCHWORK – KIRKYAMA

Eski zamanlarda yama, günümüzde ise Kırkyama (patchwork) sanatı olarak adlandırılan çalışmalar, kumaşların kesilip düzenlenerek bir araya getirilmesiyle oluşturulan geleneksel bir el sanatı. Başlangıçta bir ihtiyacı karşılamak üzere ortaya çıktığı düşünülen kırkyama, farklı renkler ve dokulardaki küçük kumaş parçalarının bir araya getirilerek yeni desenler ve tasarımlar oluşturmayı amaçlıyor.

Geleneksel olarak yatak, masa, sehpa örtüsü, seccade, yastık kılıfı ve pano gibi ev tekstil ve dekorasyon ürünlerinin yapımı ve geliştirilmesinde örneklerini gördüğümüz kırkyama çalışmaları zamanla giyim eşyası, çanta ve çeşitli aksesuarlarda süsleme sanatı olma özelliğini kazanarak moda ve tasarımlar için ilham kaynağı olmuştur. Günümüzde ise kırkyama çalışmaları kültürel varlık olarak kabul görmekte.

Dünyada “Patchwork,” Türkçemizde KIRKYAMA adıyla bilinen bu el sanatı, kumaş parçalarını birleştirerek bireysel tasarımların ve özgün eserlerin oluşturulmasına olanak tanır. Kırkyama dikiş yeteneği gerektirmesinin yanında farklı renk ve desenlerle geometrik biçimlerin uyumunu sağlama becerilerini geliştirerek bireyin sanatsal yeteneklerini destekler ve ortaya çıkmasına olanak sağlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Eski Vali’nin eşi Emine Küçük Bartın’da sergi açıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir