Ev hapsindeki 65 yaş üstü şefkatli bir ses bekliyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
bartinstar

Coronavirüs’le mücadele kapsamında onları resmi olarak eve tıkalı 35 gün oldu. Bartın genelinde tam 29 bine yakın 65 yaş üstü nüfus, bir ayı aşkın süredir kapıdan dışarıya adımını atmadı.

74MEDYA/YAŞAM/SAĞLIK

Tabi ki hedef onları korumak. Ancak artık psikolojiler bozuldu. Orantılı çözümler bulmak mümkün. 74medya, Bartın Valisi Sinan Güner’i göreve, inisiyatif kullanmaya davet ediyor.

Çünkü Ulus’tan Amasra’ya, Kumluca’dan Kozcağız’a, Kurucaşile’den Hasankadı’ya… Bizim coğrafyamız İstanbul’a benzemiyor. Sokaklarımız, parklarımız, yürüyüş yollarımız tenha.

bartinstar

Güzergahlar, yollar, parklar, saatler belirlenebilir. 

Büyükşehirler, hafta sonları 3 saat sokağa çıkma iznini tartışıyor, Bartın da daha farklı uygulamalar, daha pratik çözümler üretilebilir. İl genelinde 65 yaş üstü nüfusumuz 28 bin 600’ü buluyor. Hepsinin gözü kulağı müjdeli bir haberde.

bartinstar

65 YAŞ VE ÜSTÜ ESNAFA İŞ YERİNİ AÇMA İMKANI VERİLMELİ

Konuyla ilgili bir öneri de Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan’dan geldi. 65 yaş ve üstünde işyeri bulunan esnaf ve sanatkarların kısa süre de olsa işyerlerini açmalarına izin verilmesini isteyen Özkan, “Günlerdir evlerine kapanan esnaf ve sanatkarların işyerlerini açması ekonomiye kısa süreliğine de olsa bir canlılık getirir. Bu kesim esnafımızın alacağını tahsil etmesi ve borcunu ödemesi için imkan sağlanmalı. Bunun için de sabah saat 9.00 ile öğlen 14.00’e kadar işyerlerini açmalarına imkan verilmesi hem ekonomiye katkı sağlar hem de günlerdir evlerinde kalan vatandaşlarımıza moral kazandırır. Bununla birlikte 65 yaş ve üzerinde evinden çıkamayan emekli vatandaşlara da haftanın belli gün ve saatlerinde ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için alışveriş yapmalarına izin verilmelidir” görüşlerini dile getirdi.

YILMAZ AKDENİZ: İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA BAŞVURDUK

Bartın Madeni Eşya Sanatkarlar Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz de, “65 yaş ve üzeri esnaf ve sanatkarlarımızın yaş sınırlaması istisnasına dahil edilerek atölyelerinde çalışabilmelerine olanak sağlanması amacıyla İçişleri Bakanlığı nezdinde Federasyonumuzca girişimde bulunulmuştur” bilgisini verdi.

ARTAN TALEPLER ÜZERİNE HÜKÜMET DE ÇALIŞMA BAŞLATTI

Bu arada hükümet de 65 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı verilmesi ilk kararlardan olduğu için, bu grubu kısmen rahatlatmak ve sürekli evde kalmanın yarattığı psikolojik sıkıntıları azaltmak için yöntem geliştiriliyor. Örneğin 65 yaş üstüne, sokağa çıkma yasağı uygulanan hafta sonları izin verilmesi planlanıyor. Bu plan, sokağa çıkmanın günde 3 saat olması, maske takılması, sosyal mesafenin korunması koşuluyla hayata geçirilecek. Bartın gibi şehirler için neler yapılacağı henüz bilinmiyor. Karar, 21 Mart’tan bu yana sokağa çıkamayan 7.5 milyon kişiyi ilgilendiriyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ev hapsindeki 65 yaş üstü şefkatli bir ses bekliyor
bartinstar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir