İnkum villaları yeniden satışa çıkıyor… Bu kez yöntem farklı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın İl Özel İdaresi tarafından gözde tatil beldesi İnkum’da satışa çıkartılan 12 villanın 3’ü satılmış, diğerlerine talep gelmemişti. İhale süreci yeniden başladı. Satışı yapılanlar (Biri onaylanabilir) rekabet koşulları oluşmadığı için iptal olacak ve dubleks villalar yeniden satışa çıkacak…

BARTINSTAR/EKONOMİ

Mülkiyeti Bartın İl Özel İdaresi’ne ait İnkum tatil beldesinde yer alan 12 dubleks villa, açık teklif usulü ile 8-9 Haziran tarihlerinde satışa çıkartılmıştı. Muhammen bedeli 1 milyon 250 bin TL olarak satışa çıkan villalar ile ilgili 23 teminat yatırıldı. Ancak ihaleye sadece 3 kişi katılarak satış hakkı kazandı. Satışı yapılanlardan ikisinin yeterli rekabet koşullarının oluşmaması nedeniyle iptal olacağı, 1 milyon 450 bin bedelle satışı yapılan üçüncü villanın ise onaylanma ihtimalinin olduğunu öğrenildi.

TEMİNAT ALAN ÇOKTU, İHALEYE GİREN AZ… NEDENİNİ SORGULADIK

Peki İnkum gibi gözde bir tatil bölgesinde bu satış neden ilgi görmedi, fiyat mı pahalıydı yoksa başka çekinceler mi vardı? Oysa villaların 1.5 milyon ve üstü fiyatlara satılması ön görülüyordu. Talep vardı ancak ihaleye yeterli katılım olmadı. Özel İdaresi kaynaklarına göre bunda, kamuoyunda olumsuz kimi söylemlerin etkisi oldu. Şehirde villaların önünün yeni bir imar uygulaması ile kapatılacağına ilişkin dedikodu mekanizması işledi. Satışla ilgilenen pek çok kişi, Belediye başta resmi kurumlara giderek bu durumu sorguladı. Özel İdare kaynakları, bu durumun mümkün olmadığını söylüyor. Ancak kuşku, ilgiyi düşürdü.

YENİDEN SATIŞ SÜRECİ BAŞLIYOR… BU KEZ PAZARLIK USULÜ

Peki şimdi ne olacak? Edindiğimiz bilgilere göre villalar ay sonuna doğru yeniden satışa çıkartılacak. İhale ya aynı usulle ya da pazarlık usulüyle yapılacak. 15 günlük onay imza sürecinin ardından pazarlık usulü-davet usulü ile yeni ihaleye sıcak bakılıyor.

ULUSAL BASININ ‘BÜTÇE YETMEDİ’ İDDİASI: EN YETKİLİ İSİM YALANLADI

Konu, ulusal basına da “Özel İdare’nin bütçesi yetmedi, Özel İdare Amasra’daki villaları satışa çıkartıldı” şeklinde haber oldu. Bunun üzerine konuyu Özel İdare Genel Sekreter Metin Çetin’e sorduk. Böyle bir durumun söz konusu olmadığını anlatan Metin Çetin, “Bartın Özel İdare, Türkiye’ye borcu olmayan birkaç kurumdan biri. Paraya sıkışma gibi bir durum yok. Satıştan elde ettiğimiz geliri elbette projelendirip yatırıma dönüştüreceğiz. Ancak bahsedilen ifade doğru değil” bilgisini verdi.

Turizm amaçlı kullanılan villaların satışa çıkma gerekçesi, daha önce “Getirisi beklentinin altında kaldı” şeklinde ifade edilmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İnkum villaları yeniden satışa çıkıyor… Bu kez yöntem farklı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir