Irmak boyu çöplüğe döndü! Ne zaman temizlenecek, Başkan’a sorduk

Hemen altta izleyeceğiniz görüntüler, özel halk otobüsleri durağının hemen arkası. Her gün binlerce insanın uğrak yeri. Belediyenin koyduğu çöp kutuları boş olmasına rağmen plastikler, naylonlar, bira kutuları ne ararsan atılmış kıyılara. Şehir içinden geçen ırmağın her noktasında aynı görüntü hakim.

BartınStar Yayın Yönetmeni Turhan Öztürk, Bartın Dijital TV’de Başkan Cemal Akın’la katıldığı programda ırmak boyundaki bu ve benzer görüntüleri hatırlattı. “Irmak boyu neden temizlenemiyor, çok mu zor” diye sordu. Başkan Akın, ırmak boyunun belediye sorumluluğunda olmadığını söyledi, üçüncü kez yapılan Irmak Islah Projesi’ne dikkat çekti. Cemal Akın şunları anlattı:

Şimdi belediye olunca herkes beni arıyor, başkan elektrikler niye kesildi diye. Belediye olunca her şey belediyeden soruluyor. Ama statüler var tabi. Kenarlarda Milli Emlak’ın yerleri var, şahısların yerleri var. Eğer ırmakta bir kirlilik varsa bu çevre bakanlığının yetkisinde, biz de değil. E bizde değil diye duruyor musunuz? Durmuyoruz.

VATANDAŞLAR HASSAS DAVRANMIYOR ÇÖPÜNÜ ATIYOR!

Bir sal yaptık, Ercüment Başkan ve Ahmet Başkan ikisi beraber, ekibi de alıyorlar o salla beraber bütün ırmak boyunca geziyorlar defalarca. Ama maalesef bir hassasiyetsizlik var. Çöpleri atıyorlar ırmağa. Ama ben başka bir şey söyleyeyim, Irmak Islah Projesi var biliyorsunuz. Proje üçüncü kez yapıldı. Bartın Irmağı Islah Projesi devlet projesidir. Bu projeyi yapan kurum Devlet Su İşleri. Bu proje Bartın Valiliği’nin koordinasyonunda olacak. Belediye olarak biz bu işin doğal sit projeleri ve yer teslimi kısmındayız. Şu an DSİ’ye 15 km’lik kısmın yer teslimini yaptık. Onunla ilgili Sayın Yılmaz Tunç ve Valimiz Sinan Güner bey DSİ Genel Müdürlüğü’ne gittiler ihale edilmesiyle ilgili o süreç devam ediyor.

Islah olduktan sonra kenarları temizlemek kolay. Beldelerden ilçelerden, sanayi bölgelerinden ırmağı kirletenler var. Başka bir şey daha var. Mavi bayrak almaya hak kazandık. Denizin temiz olmasıyla ilgili ırmaktan gelen sudan da tahlil alıyorlar. Kenarlarını temizlemek için hepimize görev düşünüyor.”


Osmanlıca’dan Türkçe’ye çevrildi

Programın sonunda Başkan Akın, BartınStar Yayın Yönetmeni Turhan Öztürk’e, 1922 yılında Bartın İdadisi Tarih Coğrafya Öğretmeni A.Şeref tarafından Osmanlıca el yazısı olarak kaleme alınan ve Türkçe tercümesi Bartın Belediyesi Kültür yayınları dizisinden yayınlanan “Bartın Ahval-ı Tabi’iyye ve Tarihiyye (Bartın Doğal Durumu ve Tarihi)” isimli kitabı takdim etti.

Ahmet Oktay’ın moderatörlüğünü yaptığı Enine Boyuna programda Başkan Cemal Akın, gazeteciler Turhan Öztürk, Nilay Meryem Çömlek ve Güngör Yavuzarslan’ın sorularını yanıtladı.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
22.412.505

VAKA

2.290.032

İYİLEŞME

24.641

ÖLÜM

20.122.473

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
97.855.365

VAKA

53.932.605

İYİLEŞME

2.099.047

ÖLÜM

43.922.760

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.