İşte belediyenin İnkumu eylem planı! Tepeye otopark…

Bartın Belediyesi’nde yılın ilk meclis toplantısında 34 madde karara bağlandı. İnkumu’nda yeni yollar, park kapasitesi ve alınacak önlemleri içeren komisyon teklifi kabul edildi.

Bartın Belediyesi’nde yılın ilk meclis toplantısında 34 madde karara bağlandı. İnkumu’nda yeni yollar, park kapasitesi ve yapılması gereken çalışmaları içeren komisyon teklifi kabul edildi.

BARTINSTAR/GÜNDEM

Belediye Başkanı Cemal Akın toplantının açılışında yaptığı konuşmada  “2021 yılına Covid-19 salgınının gölgesinde girdik. İnşallah 2021’de bu sıkıntılardan kurtuluruz. Yeni yılda da çok sayıda projeyi halkımızın hizmetine sunacağız” dedi. Gündemdeki 34 maddeden biri de, Aralık 2019 toplantısında AK Parti Grubu’nun önerisiyle kurulan Kültür ve Turizm Komisyonu’nun hazırladığı İnkumu raporuydu. İnkumu’nda yapılabilecek çalışmaları içeren rapor kabul edildi. Rapora göre yaz sezonunda yaşanan sıkıntılara çözüm için İnkumu yeniden dizayn edilecek.

ARAÇ KAPASİTESİ BELİRLENECEK, TEPEYE 3 OTOPARK YAPILACAK

Peki raporda neler var… BartınStar’ın elde ettiği bilgilere göre İnkumu’a boydan boya yeniden asfalt dökülecek. Bu çalışma sırasında park çizgileri yeniden düzenlenecek. Ve diğer parklarla birlikte İnkumu’nun park kapasitesi çıkartılacak. Böylelikle sahil beldesine girebilecek araç sayısı da belirlenmiş olacak.

Peki bu çalışma ne işe yarayacak? Özellikle bayramlarda yoğunluk nedeniyle tıkanan giriş çıkışa standart getirilecek. Örneğin kapasite 5 bin otomobil olarak belirlenirse İnkumu’na girişler, belirlenen rakama ulaşıltığında durdurulacak. İnkumu tepesi bölgesinde 3 ayrı yerde otoparklar oluşturulacak. Otoparka aracını bırakacak vatandaş, ring seferler yapacak dolmuşlarla sahile ulaştırılacak. Otopark bölgesinde soyunma kabinleri de yer alacak.

SEYYAR TUVALETLER, BİSİKLET VE SCOOTER YOLU YAPILACAK

Yaz sezonunda yoğun bir kalabalığa ev sahipliği yapan beldenin iki kanadına seyyar tuvaletler konması da raporda yer alıyor. Deşarj noktalarının çizgi film karakterleri şeklinde giydirilmesi, görüntü kirliliğinin önüne geçecek. Giriş çıkışta dijital kart uygulaması yapılabilir mi, çalışması yapılacak. Ayrıca bisiklet ve scooter yolu yapılması da raporda yer alıyor.


Yaz sezonunda özellikle bayramlarda gurbetçiler ile birlikte tatilciler de İnkumu’na akın ediyor. Geçen sezon giriş çıkışlarda büyük sorunlar yaşanmış, zaman zaman beldeye girişler kapatılmıştı. Kalabalık nedeniyle ortaya çıkan nahoş görüntüler de uzun süre tartışılmıştı. 

Meclis’te yer alan 3 partinin üyeleri tarafından oluşturulan komisyon, yapılacak çalışmaları belirlemek için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile görüş alışverişinde bulundu. Daha sonra Özel İdare ile yapılabilecek ortak çalışmalar masaya yatırıldı. İl Jandarma Komutanlığı ile de görüşmeler yapıldı. İnkumu Jandarma Komutanlığı’nda toplantı yapılarak görüş ve öneriler alındı. Kabul edilen rapor doğrultusunda komisyon üyeleri her Cuma toplanacak. Komisyon önerecek, belediye uygulamaya geçecek. Benzer bir çalışmanın Bartın için de yapılması planlanıyor.

xxx

Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında ele alınan diğer konular şöyle:

ENGELLİLER VE SOSYAL HİZMETLER KOMİSYONUNA ÜYE SEÇİLDİ

İki oturum halinde yapılan toplantıda 11 madde görüşülerek karara bağlandı, 23 madde ise komisyonlara havale edildi. Bartın Belediyesi’ne ait 2019 Mali Yılı Sayıştay Denetim Raporu hakkında bilgi verildi, ikinci maddede yer alan Engelliler ve Sosyal Hizmetler Komisyonuna üye seçimi görüşüldü. Komisyona Belediye Meclis Üyelerinden Ufuk Kasap, Halil Sami Karakaş, Onur Özkaya, Hüseyin Gevrek ve Emrah Ulupınar seçildi.

DENETİM KOMİSYONUNA ÜYE SEÇİMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bartın Belediyesi 2020 yılı gelir ve giderleri ile hesap ve işlemlerinin denetimi için komisyon oluşturulması ve gerektiğinde diğer kamu kuruluşlarından katılacak üyelere ödenecek ücretin belirlenmesi talebinin görüşüldü. Madde kapsamında Denetim Komisyonuna üye seçimi gerçekleştirildi. Komisyona Belediye Meclis Üyelerinden Secaattin Aykan, Sanem Çöme Taşdemir, Canan Çavuşoğlu, Tuncay Maden ve Mehmet Bahadır Karakaş seçildi.

MECLİS TATİL EDİLMEYECEK

Gündemin dördüncü maddesinde yer alan Belediye Meclisi toplantılarının her ayın ilk haftası yapılması ve tatil edilip edilmeyeceği hususları görüşüldü. Yapılan görüşmeler sonucunda Meclis toplantılarının her ayın ilk haftası yapılması ve tatil edilmemesi kararlaştırıldı. Gündemin beşinci maddesinde yer alan kadro ihdas talebi görüşülerek, kabul edildi. Gündemin altıncı maddesinde yer alan Kadro derece değişikliği talebi görüşüldü. Gündemin yedinci maddesinde yer alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hibe destekli alımı yapılan 74 AAL 833 Plakalı Çöp Toplama Aracı’nın haczedilemez bir araç olarak kamu hizmetine tahsis edilmesi ile ilgili konu karara bağlandı.

FAZLA MESAİLER VE YENİ SÖZLEŞMELER KOMİSYONA HAVALE

Gündemin sekizinci maddesinde yer alan Meclis Başkan ve üyelerine meclis ve ihtisas komisyonu toplantılarına katıldıkları günler için ödenecek ücretin belirlenmesi talebi, gündemin onuncu maddesinde yer alan harcırah bedelinin belirlenmesi talebi, gündemin onuncu maddesinde yer alan Bartın Belediyesi’nde sözleşmeli olarak çalıştırılan programcı, inşaat mühendisi ve jeoloji mühendisinin sözleşmelerinin yenilenmesi ve ücretlerinin belirlenmesi talebi, gündemin on birinci maddesinde yer alan Bartın Belediyesi Zabıta Personeline 2021 yılı için ödenecek fazla mesai ücretinin belirlenmesi talebi, gündemin on ikinci maddesinde yer alan Bartın Belediyesi İtfaiye Personeline 2021 yılı için ödenecek fazla mesai ücretinin belirlenmesi talebi, gündemin on üçüncü maddesinde yer alan Bartın Merkez Aladağ Verici İstasyonu Arazi Tahsisinin Süre Uzatılması talebi ve gündemin on dördüncü maddesinde yer alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genelgesine istinaden Belediyemizde kayıtlı bulunan ve faaliyeti durdurulan veya faaliyette bulunmayan kiracı ve işgalcilere yapılacak uygulamanın değerlendirilmesi talebi Plan Bütçe Komisyonuna havale edildi.

4 MADDE TRAFİK VE MUHTELİF İŞLER KOMİSYONUNA HAVALE EDİLDİ

Gündemin on beşinci maddesinde yer alan Bartın Belediyesi Sosyal Gençlik Topluluğu Derneği arasında imzalanacak Uluslararası Kültür Otağı Projesi İş Birliği Protokolünün imzalanması için Belediye Başkanına yetki verilmesi talebi, gündemin on altıncı maddesinde yer alan Bartın Belediyesi Emir ve Yasakları Uygulama Yönetmeliğinin iptal edilerek yeniden hazırlanan Bartın Belediyesi Emir ve Yasakları Uygulama Yönetmeliğinin kabulü talebi, gündemin on yedinci maddesinde yer alan Bartın Üniversitesi ile Bartın Belediyesi arasında Bartın Çayı Havzasında Erken Uyarı Sistemi Kurulması ve Taşkın Sularının Kontrolü ile Değerlendirilmesi Projesi İşbirliği Protokolünü imzalamak üzere Belediye Başkanına yetki verilmesi talebi ve gündemin on sekizinci maddesinde yer alan su abonelerimizin kullandığı sayaçların satış ve servis işlemlerinin yapılabilmesi için, sayaç firmaları ile protokol imzalamak üzere Belediye Başkanına yetki verilmesi talebi Trafik ve Muhtelif İşler Komisyonuna havale edildi. Gündemde yar alan 19 ile 30 arasında ki taşınmazlarla ilgili olan tüm maddeler İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

SÖZLEŞMELİ AVUKAT ÇALIŞTIRILMASI TEKLİFİ KABUL EDİLDİ

Gündemin otuz birinci maddesinde yer alan İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edilen, Mülkiyeti belediyeye ait olan yoldan ihdas sonrası oluşan Kırtepe Mahallesi, tapuda 123 ada 28 ve 29 nolu parselle ilgili karar verilerek, komisyonun raporu kabul edildi. Gündemin otuz ikinci maddesinde yer alan Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edilen, Bartın Belediyesi’nde sözleşmeli avukat çalıştırılması talebi kabul edildi. Gündemin otuz üçüncü maddesinde yer alan Tarım Komisyonuna havale edilen, Bartın Belediyesi tarafından hazırlanan “Bartın Belediyesi Mücavir Alan Köylerinde Yonca Tarımını Geliştirme Projesi” ile “Silajlık Mısır Tarımını Geliştirme Projesi” de değerlendirilerek kabul edildi. Gündemin otuz dördüncü maddesinde yer alan Kültür Komisyonu faaliyetlerinin okunması talebi görüşüldü. Madde kapsamında komisyonun çalışmalarıyla ilgili belediye meclis üyelerine bilgi verildi.

İKİNCİ OTURUMDA TEK MADDE ELE ALINDI

34.maddeinin görüşülmesiyle birlikte meclis toplantısına ara verildi. Verilen bu arada Plan Bütçe Komisyonu gündemin onuncu maddesinde yer alan Bartın Belediyesi’nde sözleşmeli olarak çalıştırılan programcı, inşaat mühendisi ve jeoloji mühendisinin sözleşmelerinin yenilenmesi ve ücretlerinin belirlenmesi talebini değerlendirdi. Meclisin ikinci oturumunda da komisyon raporu doğrultusunda karar verildi. 2 oturumda gerçekleştirilen toplantı toplam 34 maddenin görüşülmesiyle sona erdi.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.429.605

VAKA

2.307.721

İYİLEŞME

25.073

ÖLÜM

121.884

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
99.655.985

VAKA

54.952.524

İYİLEŞME

2.137.931

ÖLÜM

44.703.461

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.