Karadeniz’deki doğalgaz Bartın’ın kaderini değiştirebilir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi ardından uzmanlar keşfin yapıldığı bölgeye yakın olmasından kaynaklı 12 ilin diğer illere göre doğalgazı daha ucuza kullanabileceğinin altını çiziyor.

BARTINSTAR/EKONOMİ

Bartın açıklarında keşfedilen ve 2023 yılında karaya çıkarılacak 320 milyar metreküplük gazı vatandaşın faturasına ne kadarlık bir yansıması olacağı tartışılıyor. Enerji Bakanı Fatih Dönmez, çıkarılacak gazın ithal gazdan daha ekonomik olacağını ve fiyatların ise düşebileceğini söylemişti. Konuyla ilgili Yeni Şafak’tan Kenan Biter’e konuşan uzmanlar, dikkat çeken bir noktaya daha işaret ederek, Karadeniz’deki tarihi keşif sonrası çıkarılacak doğalgazın ilk etapta 12 ilin daha ucuza kullanabileceğini öngörüyor.

DAHA UCUZA KULLANACAKLAR

Enerji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Rahmi İncekara, ”Çevre illerin de bundan yararlanması söz konusu. Keşfin yapıldığı yer Türk Akımı’nın da geçtiği doğalgaz hattına da eklemlenebilir. Böyle bir avantaj da söz konusu. Rusya’dan gelen Türk Akımı projesinde Kıyıköy’e aktarılan iletim hattı var. Keşfimizi Türk Akımı ile beslersek Türk Akımı’nın geçmiş olduğu illere de avantaj sağlamış olacak. Bu aynı zamanda Batı Karadeniz ve Marmara bölgesindeki illere pozitif olarak yansıyacak” dedi. Doğalgaz keşfinin yapıldığı Tuna-1 bölgesi Karadeniz Ereğli’nin yaklaşık 150 km açığında bulunuyor.

12 İL OLUMLU ETKİLENECEK

Çıkarılacak gazın diğer gaz hatları ile kurgulanmasının bir maliyeti olacağı ve zaman alacağını da sözlerine ekleyen İncekara, ilk etapta gazın çıkarıldığı bölgeye yakınlığından kaynaklı Batı ve Orta Karadeniz’in sevkiyat, depolama gibi bir takım maliyetlerden kaynaklı avantajlı olduğunu bölgede yer alan başta Zonguldak ve Bartın olmak üzere Düzce, Karabük, Bolu, Kastamonu, Sinop, Amasya, Ordu, Çorum, Tokat, ve Samsun’un fiyat noktasında diğer illere göre fiyat noktasında daha olumlu etkileneceğini söyledi.

YATIRIMLAR ARTABİLİR

Gaz keşfinin ekonomik olarak yan aktivitelerinin de söz konusu olduğunu dile getiren İncekara, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Aynı zamanda istihdamın artmasına yönelik pozitif bir hamle de olacak. O bölgelere daha fazla yatırım da çekilebilir. Enerji maliyetlerini ucuza kullandıkları için fabrikalar açılabilir, sabit sermaye gelebilir. Aynı zamanda buraların üretim üssü haline getirilmesi de söz konusu olabilir. Bölgenin hareketlenmesi açısında önemli.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Karadeniz’deki doğalgaz Bartın’ın kaderini değiştirebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir