Kavgalardan bıktı, kahvehanesinde siyaseti yasakladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İş yerinde oyun oynayıp çay içen müşterilerinin siyaset nedeniyle kavga etmesinden bıkan kahvehane sahibi Zeki Akkurt (36), sonunda duvara “Bu kahvede siyaset yapmak yasaktır” yazıları astı.

BARTINSTAR/YAŞAM

15 yıllık kahve işletmecisi Zeki Akkurt, “İnsanlar birbirlerini kırdı, çok tartışma ve kavga çıkıyordu. Yazıları astığımız günden bu ana kadar herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Bu durum gelen vatandaşların da hoşuna gidiyor” dedi.

Hemen söyleyelim, bu olay Bartın’da yaşanmadı. Editörümüzün seçtiği olay, Adana’da yaşandı. Kahvehaneci Zeki Akkurt, oyun oynayıp çay içen müşterilerinin siyaset, din, dil, ırk tartışmaları nedeniyle sürekli kavga etmesi nedeniyle tartışmalara son verecek bir uygulama başlattı. “Bu kahvede siyaset yapmak, din, dil, ırk tartışmak yasaktır” yazılı uyarıcı kağıtlar hazırlatan Akkurt, bunları iş yerinin içi ve dışındaki gözle görülebilecek her yere astı.


Zeki Akkurt “Çok tartışma ve kavga çıkıyor, bu durumun önüne geçebilmek açısından böyle bir karar aldık” dedi.

MÜŞTERİ KAÇIYOR! BÜTÜN KAHVEHANELERDE UYGULANABİLİR

Zeki Akkurt, yıllardır kısır döngüye giren bu meseleler yüzünden insanların hem gereksiz sebeplerle aralarının bozulduğunu hem de iş yerinin huzurunun kaçtığını söyledi. Yazıları 1,5 ay önce astığını ve o günden beri herhangi olumsuz bir durumun yaşanmadığını söyleyen Akkurt, “Bu uygulamadan yüzde 100 memnunuz. Yazıları astığımız günden bu ana kadar herhangi bir sıkıntı çıkmadı. Kavga ve tartışma olmaması sebebiyle bu durum kahveye gelen vatandaşların da hoşuna gidiyor. Din, dil, siyaset gibi sebeplerden tartışmalar ve kavgalar çıktı, böyle olunca ben müşterilerimi kaybettim, insanlar birbirlerini kırdı. Dolayısıyla biz de böyle bir karar aldık. Böyle konular birbirimizi kırmaya değmez. Bütün kahvehanelerde bu uygulamanın yapılmasını isterim kavganın ve tartışmanın önüne geçebiliyoruz” dedi.

UYGULAMA BAŞARILI OLDU, ARTIK FUTBOL KONUŞUYORUZ

Kahvehanenin daimi müşterilerinden Murat Duran (42) ise artık siyaset yerine futbol ağırlıklı sohbetler yaptıklarını anlattı. Duran, “Burada ve çevre genelinde bu konulardan kaynaklı aşırı derecede tartışma oluyordu, gerek yok böyle şeylere. Bu uygulamanın yapılması kesinlikle iyi oldu. Biz tartışıyoruz, millet tartışıyor, birbirlerinin kalbini kırıyor. Artık bu konular olmayınca futbol konuşuyoruz, dertleşiyoruz, şakalaşıyoruz. Bizim için daha iyi oldu bu konular. Böylelikle kafamız gayet rahat, sohbetimiz rahatladı, insanlar artık kalp kırmıyor, birbirleriyle vakit geçiriyorlar” diye konuştu. (DHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kavgalardan bıktı, kahvehanesinde siyaseti yasakladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir