Koronavirüs sürecinde 79 gün sonra ikinci evre

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Maskeli ve sosyal mesafe kurallı yeni hayat, 1 Haziran’da başlıyor. Ancak internet kafelerle ilgili farklı bir içtihat doğdu. Bartın Valiliği açılacak kurumlar içinde saymadı, Konya Valiliği ise farklı karar verdi. Esnaf odaları itiraza hazırlanıyor.

74MEDYA/SAĞLIK/YAŞAM/EKONOMİ

11 Mayıs’ta berberlerin açılmasıyla başlayan Korovanirüs sürecinde ikinci evre yarın başlıyor. Yeni süreçle ilgili esasları İl Hıfzıssıhha Meclisi duyurdu. Ancak bu mecliste esnaf odalarının bir temsilcisi yer almıyor. Esaslara ilişkin ilk ihtilaf internet kafelere ilişkin oldu. İçişleri Bakanlığı genelgesinde “kafeler açılacak” dendi, Bartın Valiliği açılacaklar arasına internet kafelere yer vermedi. Kafalar karışık. Örneğin Konya’da internet kafelerin de yarın açılacağı öğrenildi. Esnaf odalarının konuyla ilgili itirazlarını yarın valiliklere ileceği bilgisi geldi.

Esnafın 79 günlük hasreti yarın eskisi gibi olmasa da sona erecek. İşte merak edilen o düzenlemeler:

18 YAŞ ALTI SEYAHAT EDEBİLECEK:

Şehirler arası ulaşım başlıyor. Tek şart HES kodu. Uçak, otobüs, tren biletlerine bu kod yazılacak. Eğer 65 yaş üstüyseniz, seyahat izin belgesi ile bir ay geri gelmeme şartı ile tek yönlü yola çıkabilirsiniz. Tatile çocuklarınızla çıkabilirsiniz. 18 yaş altı, yanında velisi varsa seyahat edebilecek.

KAHVEDE OKEY-TAVLA YOK. MEYHANELER DE KAPALI

13 Mart’ta esnafa gelen yasak yarın bitiyor. Bu kapsamda lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri açılacak. Ancak iskambil, okey, tavla oyunları yok. Nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans/oyun vb. ile bu amaçla yapılan canlı müzik faaliyetleri yapılamayacak. Düğün salonu, sinema, birahane ve meyhaneler de açılamayacak.

HAMAMI AÇILIYOR, OLTACILARA YASAK BİTİYOR; MANGAL YASAK

Yüzme havuzu, kaplıca, hamam, sauna, spor merkezleri, park-bahçe, piknik alanları, mesire yerleri, plajlar açılacak. Oltacılar da balık tutabilecek. Ancak mangal yakmak yasak.

Tüm bunlar için sadece iki kural var: Maske ve en az 1.5 metrelik sosyal mesafe…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Koronavirüs sürecinde 79 gün sonra ikinci evre

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir