O kadar yağmur yağdı, barajdaki son durum ne? Yerinde inceledik

BARTINSTAR/ÇEVRE

Bartın Kirazlıköprü Barajı’nda geçtiğimiz Mart ayında fışkıran sular, duvarı delecek kadar güçlüydü. Aradan 9 ay geçti. Hafta sonu 3 gün yağan yağmurlar ardından “son durum ne?” diye merak ettik, yerinde inceledik. Hayretler içinde kaldık.

Kışın ortasına geldik. Bir hafta sonra Ocak ayına giriyoruz. Aylardır yağmayan yağmur, geçen hafta bir nebze olsun kendini hatırlattı. Geçen Cuma, Cumartesi ve Pazar günü Bartın geneli görece yağışlıydı. Metrekare’ye hatırı sayılır düzeyde bir yağış düştü.

Acaba bu yağış yaz boyunca barajla Bartın arasında kuruyan ırmak yatağına etki etmiş miydi… Baraja gidip baktık. Barajdaki su seviyesi, su altı bacalarının hala sınırındaydı. Barajdan az da olsa bir su bırakıldığını gördük.

Barajdan bırakılan suyun birkaç yüz metre sonra yer altına iniyor. Yüzlerce yıldır balıklarla dolu dere yatağında yaz aylarından bu yana yaşam izi kalmadı. Kuruyan dere yatağı, Aralık ayının 22’sinde bile hala kupkuruydu.


Bartın Irmağı dere yatağının havadan çekilen görüntüleri de dramatik durumu gözler önüne serdi. Irmaktaki su, lokal olarak bazı bölgelerde dere yatağında görülse de genel olarak çoraktı.


Kışın ortasında ortaya çıkan bu manzara, Bartın Belediyesi ve Bartın Valiliği tarafından günlerdir yapılan “Su tasarrufu” uyarılarını gündeme getirdi.

Salgın hastalıktan depremlere, tsunamiden savaşlara kadar pek çok felaketi bir arada yaşamamıza neden olan 2020, Bartın’da da bu güne kadar eşi görülmedik bir felaketi getirdi. Bu harita, Ekim ayında yayınlandı. 3 aylık Türkiye’nin yaşadığı kuraklığı anlatıyor. Bartın, en kötü renklerin tam kıyısında…

Oysa sadece 9 ay önce ağzına kadar dolan barajın kapaklarından bırakılan su miktarı, objektiflerimize böyle yansımıştı. Su altı bacalardan bırakılan su miktarı fışkırıyordu.


Ancak 9 ay süren kuraklık ardından toprak suya doyamadı. Dağlara, yaylalara, ovalara yağan yağmur suyu, dere yatağına bile ulaşamadı. Bu durum gösterdi ki su, gelecek yıllarda en çok konuştuğumuz konulardan biri olacak. Tek umudumuz; o da 2020 gibi bir yılın bir daha hiç olmaması. (Bartın Irmağı havadan)

Ve Mart 2020’de olduğu gibi sular şehrinde yaşam pınarının hep böyle coşkunca akması…

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.355.839

VAKA

2.227.927

İYİLEŞME

23.325

ÖLÜM

127.912

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
93.363.092

VAKA

51.514.474

İYİLEŞME

1.999.849

ÖLÜM

41.848.618

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.