Orhan Ölçek: Partim istedi aday oldum! Selim Karakaş yarın açıklama yapacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İl Genel Meclisi’nde geçen hafta yapılan seçim, bu güne kadar hiç olmadığı kadar tartışılıyor. MHP’nin tek temsilcisi Orhan Ölçek, “Neden aday olduğunuz” sorusuna “Partim istedi” diye yanıt verdi. CHP İl Başkanı Selim Karakaş ise parti içi eleştirilere yarın yanıt verecek.

BARTINSTAR/ANALİZ

Bartın İl Genel Meclisi’nde hafta içinde başkan ve komisyon seçimleri yaptı. 9 AK Parti, 2 CHP ve 1 de MHP’li üye yapısı olan mecliste başkanlık için iki aday yarıştı. AK Parti’nin adayı Kenan Dursun’a karşı MHP temsilcisi Orhan Ölçek yarıştı. 11-1 çıkan sonuç sürpriz değildi, ancak CHP içinde tartışmaları beraberinde getirdi.

BİREYSEL Mİ PARTİ KARARI MI? SELİM KARAKAŞ AÇIKLAYACAK

CHP’nin AK Partili aday lehine oy kullanması parti içinde farklı görüşlere yol açtı. Aslında iki yıl önce yapılan seçimde 12-0’lık sonuç böyle konuşulmamıştı. Ancak bu kez öyle olmadı. Ağır eleştiriler, “Adaylarımıza muhalefet etsin diye oy verdik, ancak sadece partimizden ayrılan üyeye muhalefet ettiler. Danışma kurulu toplansın” diyenler, savunma isteyenler hatta ihraç isteyenler bile vardı. CHP’nin iki meclis üyesi Abdullah Kaleli ve Bahattin Kazguç’un seçmene açıklama yapmaması da eleştirilerin odağıydı. Parti içindeki tansiyonu düşürmek isteyenler yoğun çaba harcadı.

Peki bu durum parti kararı mıydı, bireysel mi? Bartınstar, herkesin merak ettiği soruyu İl Başkanı Selim Karakaş’a sordu. Karakaş, pazartesi günü (yarın) gerekli açıklamayı yapacağını söyleyerek konuyu kapattı. Milletvekili Aysu Bankoğlu’nun “Parti kararı değildi. Partiden açıklama yapılacak” dediği öğrenildi.

ORHAN ÖLÇEK BU KEZ KOMİSYONLARDA YER ALAMADI

Gelelim MHP kanadına. Meclis’te tek üyesi olması ve Cumhur ittifakına rağmen neden aday çıktı. Önce neler konuşuluyor kulak kabarttık. “Kenan Dursun CHP’lilerden destek istedi ama Orhan Ölçek’ten destek istemedi. O da içerledi ve aday oldu” deniyordu. Konuyu lavanta olayına kadar taşıyanlar da vardı.

Bu seçimin sonuçları da oldu. Geçen dönem 7 kişi planlanan Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar ve Bayındırlık komisyonunda yer alan Orhan Ölçek’e bu kez komisyonlarda yer verilmedi.

PARTİM İSTEDİ ADAY OLDUM, SEÇMENLERİMİ TEMSİL ETTİM

“Gazeteci soru sormaz, cevabı arar” ilkemiz gereği bu durumu konunun muhataplarına, yani hem Orhan Ölçek’e hem de Kenan Dursun’a sorduk. Ölçek’ten başlayalım. Orhan Bey, Cumhur ittifakı varken neden aday olduğu sorusuna, partisiyle eşgüdüm içinde karar verildiğini belirterek “Partim istedi ben de aday oldum” diyor.

Peki ya ittifak… Onu da şöyle yanıtlıyor; “İki yıl önce yapılan Bartın seçiminde böyle bir ittifak olmadı. Dolayısıyla buraya ittifakın temsilcisi olarak girmedim. Ben merkezde 23 bini aşkın seçmenin oyuyla seçildim. Seçmenlerimi temsil etmek için aday olmam normal. İl Başkanımız Ercüment Özçelik’e de konuyu sorabilirsiniz…”

KIRGINLIK YOK, KOMİSYON DEĞİŞİKLİĞİNE BEN DE OY VERDİM

Peki bir kırgınlık var mı? Komisyonlarda da yer verilmedi… “Hayır” diyor, devam ediyor: “Kimseyle kırgınlığımız yok. 7 kişilik iki komisyonun 5’e düşürülmesi AK Parti’nin teklifiyle yapıldı. Ben de olumlu oy vererek destekledim…”

Gelelim dördüncü kez başkan seçilen Kenan Dursun’a. Bu güne kadar tüm seçimlerde tam destekle başkan olan Kenan Dursun, tartışmanın içindeki en rahat isim. Diyor ki, “AK Parti grubu zaten kolaylıkla başkan seçecek sayısal üstünlüğe sahip. Kimseden bireysel destek istemedim. Ama geçtiğimiz seçimlerde yaşanan birlik beraberliğin devam etmesini arzu ettiğimi de dile getirdim…”

İKİ YIL ÖNCE BİRAZ DA ŞARTLARI ZORLAYARAK 7 KİŞİLİK KOMİSYON YAPTIK

Peki ya komisyonlar… Orhan Ölçek aday oldu diye mi komisyonlara giremedi? İtiraz ediyor Kenan Dursun: “Türkiye’de 51 il de il genel meclisi komisyonlarında uygulama zaten böyle. En çok 5 kişi. İki yıl önce tüm partiler temsil edilsin diye biraz da şartları zorlayarak iki komisyonu 7 kişi olarak belirledik. 51 il içinde sadece Bartın’da 7 kişilik komisyon vardı. Meclisin kararıyla normale döndük…”

Plan Bütçe gibi komisyon kararlarında Orhan Ölçek’in muhalif tutum takındığı herkesçe biliniyor. Kenan Dursun, mecliste böyle bir ittifakın zaten olmadığını, bütçelerde Orhan Ölçek’in pek çok reddi olduğunu teyit ediyor.

Son kararda bu tutumun etkisi oldu mu sorusu da akıllara geliyor. Elbette herkes diplomatik davranıyor. Biz de bu yaşananları beyanlar ve konuşulanlar olarak kayıt altına alıyoruz.

İŞTE İLGİ GENEL MECLİSİNDE KOMİSYONLAR ŞÖYLE OLUŞTU:

İl genel meclisi Nisan toplantılarında başkan seçimi ardından il encümen seçimi yapıldı. AK Parti grubu tarafından aday gösterilen Ayhan Özçelik, Bekir Karabacak ve Atnen Aydoğan 12 oyun tamamını olarak seçildi.

9 komisyona üye seçildi:

Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu: AK Parti’den Uğur Yılmaz, Kenan Dursun, Bekir Karabacak, Ayhan Özçelik ve CHP’den Abdullah Kaleli seçildi.

Plan ve Bütçe Komisyonuna: AK Parti’den Kenan Dursun, Göker Giray Gülsoy, Kadir Saraç, Nurdanur Metin ve CHP’den Bahattin Kazguç.

İmar ve Bayındırlık Komisyonuna AK Parti: Atnen Aydoğan, Kenan Dursun, Ali Eyüpustaoğlu, Uğur Yılmaz ve CHP’den Bahattin Kazguç.

Çevre ve Sağlık Komisyonu: AK Parti’den Ayhan Özçelik, Kenan Dursun, Nurdanur Metin, Göker Giray Gülsoy ve CHP’den Abdullah Kaleli.

Tarım Komisyonuna: AK Parti’den Göker Giray Gülsoy, Kadir Saraç, Atnen Aydoğan, Uğur Yılmaz ve CHP’den Abdullah Kaleli.

İçişleri Komisyonu: AK Parti’den Kadir Saraç, Ayhan Özçelik, Atnen Aydoğan, Kenan Dursun ve CHP’den Bahattin Kazguç.

Çeşitli İşler Komisyonu: AK Parti’den Nurdanur Metin, Kenan Dursun, Ali Eyüpustaoğlu, Bekir Karacak ve CHP’den Abdullah Kaleli.

Sanayi Ticaret ve Turizm Komisyonu: AK Parti’den Bekir Karabacak, Kenan Dursun, Atnen Aydoğan, Ali Eyüpustaoğlu ve CHP’den Bahattin Kazguç.

İnsan Kaynakları ve Arge Komisyonu: AK Parti’den Ali Eyüpustaoğlu, Kenan Dursun, Göker Giray Gülsoy, Ayhan Özçelik ve CHP’den Bahattin Kazguç.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Orhan Ölçek: Partim istedi aday oldum! Selim Karakaş yarın açıklama yapacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir