Sayıştay Bartın’ı sevdi! Bizim Rektörü de dile düşürdü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belediye, Özel İdare, Bartınspor otoparkı… Neredeyse Bartın’da her konu hakkında rapor tutan Sayıştay denetçilerinin Bartın Üniversitesi Rektörü’nü de konu edindiği ortaya çıktı.

BARTINSTAR/GÜNDEM

Sayıştay müfettişleri, kurumları tek tek inceleyerek mevzuata aykırı durumları rapor ediyor. Bunların kimi uyarı-tavsiye niteliğinde, kimisi içinse yaptırım gerektiren hususlar oluyor. Yeniçağ Gazetesi Yazarı Murat Ağırel de Sayıştay raporunda Rektör Orhan Uzun’la ilgili bölümü konu edinerek bir yazı yazdı.

“Rektörün akçeli işleri” başlığını kullanan Ağırel’in bu günkü köşesinde yer alan yazı şöyle:

“Bartın Üniversitesi İle Çankırı Karatekin Üniversitesi arasında Pedagojik Formasyon Eğitimi verilmesini amaçlayan bir protokol imzalanıyor.
Fakat Sayıştay denetçileri, incelemeleri sırasında üniversite rektörleri tarafından imzalanan iş birliği protokolü üzerinde ilginç bir konuya rastlıyor.
Protokole, kanuna aykırı bir şekilde her iki üniversitenin rektörü de eğitim programlarında görevlendirileceğine dair bir madde eklendiği fark ediliyor.
Bu madde sayesinde de her iki üniversite rektörüne ücret ödemesinde bulunulduğu tespit ediliyor. Protokol neticesinde rektöre ödenen ücretin herhangi bir iş veya hizmet karşılığı olmadığı, “yönetici payının aktarımı” şeklinde olduğu görülüyor.
Üstelik Sayıştay raporunda, böyle bir “yönetici payı” ödemesinin ancak rektörün yöneticisi olduğu üniversiteden yapılabileceği belirtilse de bir başka üniversiteden “yönetici payı” almasının mevzuata uygun olmadığına dikkat çekiliyor.
Kafanızı karıştırmadan yazayım.
Sayıştay diyor ki; burada yapılan protokol kapsamında gelir elde etmeye yönelik hukuki bir yanlış yok. Fakat tahsil edilen gelirlerden ayrılan payların aktarılmasında mevzuat dışı bir yöntem var.
Hah işte işin bam teli de burası zaten!
Bartın Üniversitesi’nde protokol neticesinde elde edilen gelirlerin ödemeleri üniversite döner sermaye hesabına yatırılmak yerine doğrudan Rektör Orhan Uzun’un hesabına yatırılmış.
Tabii Sayıştay bunu fark ediyor.
Fark edince de Rektör Uzun apar topar rapordaki bu bulguyu kaldırılması için Sayıştay nezdinde de girişimlerde bulunuyor.
Kurum içerisinde kulis yaparak bulguyu ortadan kaldırmak istese de gördüğünüz gibi gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır.
Benim tavsiyem; Sayıştay içerisinde kulis yaparak bu bulguyu kaldırtmak yerine bence bu paraların neden kişisel hesabınıza geldiğini ve ne kadar geldiğini, nereye harcadığınızı şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşmanız gerekmektedir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sayıştay Bartın’ı sevdi! Bizim Rektörü de dile düşürdü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir