Türkiye’nin 26’ıncı, Bartın’ın ilk yeraltı barajı Bahçecik’te törenle açıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
bartinstar

“Su akar Türk bakar” algısını “Su akar Türk yapar” olarak değiştiren projelerden biri olan yeraltı barajı, 29 milyon 464 bin TL’ye mal oldu. Bartın’ın 50 yıllık su sorununu çözecek tesiste 372 bin metreküp su depolanabilecek.

BARTINSTAR/EKONOMİ

22 Mart Dünya Su Günü’nde DSİ tarafından yapılan 325 tesis, devlet töreniyle hizmete açıldı. Açılışlar kapsamında yer alan ve Türkiye’de ilklerden olan 2020 yılının Eylül ayında yapımına başlanan Bahçecik Yeraltı Barajı da yer aldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesindeki toplu açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans yöntemiyle katılması planlanıyordu. Ancak son dakika yapılan değişiklikle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay açılışı gerçekleştirdi.

BARTIN’DAN CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’NE CANLI BAĞLANTI

bartinstar

Bahçecik Barajı tesisinde kurulan platformda açılış törenine Bartın Valisi Sinan Güner, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Ulus Kaymakamı Mehmet Sadık Kılıç, Ulus ve Abdipaşa belediye başkanları, AK Parti ve MHP il örgütleri, DSİ yetkilileri ve bürokratlar katıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde açılışı yapılan tesislerle ilgili bir konuşma yapan Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, gıda ve tatlı su kaynaklarının stratejik önemine değindi, yapılan çalışmalara ilişkin bilgi verdi.

FUAT OKTAY: GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALMASAYDIK 40 İL SUSUZ KALACAKTI

Ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti. Oktay, yaşanan iklim değişikliği nedeniyle kurak geçen son yıllarda 44 ilin tamamen susuz kalma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını, vaktinde aldıkları tedbirler sayesinde Türkiye’nin böyle bir felakete maruz kalmadığını söyledi. Açılışı yapılan 325 tesisin 4.6 milyar TL’ye mal olduğunu ve su kaynaklarının verimli kullanılması yönünde önemli görevler üstleneceklerini kaybeden Oktay, “Önceden akan sularımıza bakardık. Şimdi yeraltındaki sularımızı yer üstüne çıkartıp tarımın, çifçimizin hizmetine sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

BARTIN VE AMASRA’NIN SU İHTİYACINI KARŞILAYACAK

Konuşmaların ardından Ordu, Bartın ve Balıkesir’e telekonferans yöntemiyle bağlantı kuruldu. Bartın’la yapılan ilk bağlantıda Vali Sinan Güner kısa bir sunum yaptı. Ardından Bartın protokolü hep birlikte kurdele keserek açılışı gerçekleştirdi.

Bartın’ın 50 yıllık su ihtiyacının giderilmesini sağlayacak Bartın Bahçecik Yeraltı Barajı ile Ilındır deresi üzerinde yapılacak olan ve proje ihalesi yapılan Ilındır Barajının hayata geçirilmesi ile Bartın kent merkezi, Abdipaşa ve Amasra’nın içme suyu problemini kalıcı olarak çözülmüş olacak.

BAHÇECİK, TÜRKİYE’NİN 26’INCI YERALTI BARAJI OLARAK KAYITLARA GEÇTİ

İklim değişikliği ve nüfus artışının etkisi, depolama yapılarının önemini artırdı. DSİ, muhtemel kuraklık etkilerini en aza indirmek amacıyla yer üstü barajlarının yanı sıra yeraltı barajlarını programa aldı. Yer altı barajları, 2019 yılında 11. Kalkınma Planı’na eklendi. 2023 sonuna kadar 100’ün üzerinde yeraltı barajı yapılması planlandı. Bu kapsamda 2020 yılının sonuna kadar 19 baraj tamamlandı. 2021 yılında ise 6 proje tamamlanarak yeraltı barajı sayısı 25’e yükseldi. Bahçecik Yeraltı Barajı, Türkiye’de yapımı tamamlanan 26 baraj olarak kayıtlara geçti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’nin 26’ıncı, Bartın’ın ilk yeraltı barajı Bahçecik’te törenle açıldı
bartinstar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir