Yeni vergi düzenlemesi “ben yaptım oldu” olmamalı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kamuoyunda “vergi affı” olarak bilinen ama gerçekte “AF” olmayıp, yeniden yapılandırma, her üç yılda olduğu gibi yine gündemimizde maalesef.

Ama bu sefer yine, “YENİDEN YAPILANDIRMA” mı olacak? Yoksa ilk defa “AF” mı olacak herkesin merak ettiği soru bu olsa gerek.

Bundan önceki yapılandırmaların gerekçeleri genelde vergi kanunlarındaki adaletsizliklere, ekonomik sebeplere ve birde mükelleflerin kusurlarına bağlıydı. Ama ilk defa bu bilinen klasik sebeplerin yanı sıra birde Covid-19 salgını ve pandemi salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerin yaratmış olduğu sebepler de eklenmiş oldu.

Yaşamları esaret altına alan bu salgının yaratmış olduğu çaresizlik; hem devleti, hem de mükellefleri zor duruma sokarak işin içinden çıkılmaz bir durumla karşı karşıya bıraktı.

Böyle bir çaresizlik içerisinde hazırlanacak olan AF ya da YAPILANDIRMA düzenlemesi tek taraflı, “BEN YAPTIM OLDU!” mantığı ile hazırlanmamalı.

NORMALLEŞEMEYEN KESİME POZİTİF AYRIMCILIK YAPILMALI

Pandemi başlangıcından bu yana görmezlikten gelinen sorunlar ve yaşanılan sıkıntılar atlanmamalı..

Öden(e)meyen kiralar, öden(e)meyen kartlar ve öden(e)meyen faturalar unutulmamalı..

Bir kısım esnaf normalleşirken, normalleşemeyen kahveci Hayri Usta ile kantinci Ayşe Abla‘ya pozitif ayrımcılık yapılarak gönlü alınmalı..

Kahveci Tahir Abi ile kantinci Girgin Abla‘ya pozitif ayrımcılık yapıldığında nalburcu Erhan Şahin’e haksızlık olmayacak mı?

Tüm TV’ler de, (Pazartesi işinin başında) “-Hesabımda 25 bin TL’yi görünce gururlandım” ve ardından. “-Hepimiz bir olduk!” derken kahveci Rıdvan ile kantinci Seher Hanım; “Bu bize haksızlık!” dememişti..

Erhan Şahin, o günde çalışıyordu. Bugün de çalışmaya devam ediyor.

Kahveci İrfan ile kantinci Erkan, o günde çalışamıyordu bugün de hâlâ çalışamıyor..

Sizce bu haksızlık değil mi?

xxx

ayhantepe@bartinstar.com

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Yeni vergi düzenlemesi “ben yaptım oldu” olmamalı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir