10 maddede Bartın kapalı pazardaki protesto gerilimi

Tezgahlar kapandı, esnaf satışlarını durdurdu. Bartın kapalı pazarında eşine hiç rastlamadığımız bir protesto yaşandı. İki saatlik krizde neler yaşandı, sorun nasıl çözüldü? İşte 10 maddede Cuma pazarından geride kalanlar…

BARTINSTAR/YAŞAM


1- Cuma sabahı her şey yolunda başladı. Koronavirüs’le mücadele kapsamında İl Hıfzıssıhha Meclisi kararı gereğince Galla Pazarı caddesi trafiğe kapatılmış, kurulan iki kontrol noktasında herkesin geçen hafta olduğu gibi ateşi ölçülmeye başlandı.


2- Ancak geçen haftadan farklı olarak pazara geçmek isteyenlerden HES kodu da isteniyordu. Bu durum, kontrol noktalarında uzun kuyruklara neden olmaya, pek çok kişinin pazara girmekten vaz geçmesine yol açtı.

3-Saatler 11:00’e doğru ilerledikçe pazardaki tuhaflık arttı. Tezgahların önü boş, esnaflar çaresizdi. Kuyruktan geri dönenler, kontrol noktasının hemen yanında kalan ve kontrole tabi tutulmayan tezgahlara yönelince homurtular artmaya başladı. Bu işte bir terslik vardı…


4-Saat 11:30’da Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, kapalı pazarın boş fotoğraflarını paylaşarak “Bomboş. Sadece ve Salı ve Cuma günleri alış veriş yapabilen esnafımız kara kara düşünüyor. İnsanlar kuyrukta beklemekten sıkıldıkları için geri dönüyor. 65 yaş üstü pazara alınmıyor… Pazarcı satış yapamıyor, ürünler elde kalıyor.. Evet kurallar bizim sağlığımız için. Pandemiyle mücadele için her çalışmanın destekleyicisiyiz ama bu sürecin günah keçisi esnaf olmamalı” paylaşımı yaptı.

5-Satış yapamayan esnaf “Bu kuyruklar sürdüğü sürece iş yapamayız. Zaten iki günümüz var satış yapabilmek için” diyerek çözüm için sesini yükseltmeye başladı. Adı konmamış krizin bir nedeni de, Pazar yeri çevresindeki bir kısım esnafın kontrolsüz alanda kalmasıydı.

6-Tam öğle saatine doğru esnaf, ani bir kararla protesto eylemi başlattı. Herkes tezgahlarının üzerini kapatarak satışları durdurdu. Protesto haberi, kısa sürede şehrin gündemini değiştirdi.

7-Haber hızla yayıldı. Araya Cuma Namazı girdi. Namaz ardından Belediye Başkanı Cemal Akın ve Emniyet Müdürü Çetin Bozkuş, alel acele Pazar yerini yolunu tuttu. Gerginlik had safhadaydı.

8-Belediye Başkanı ve Polis Müdürü’nü karşılarında gören esnaf, öfkeli ifadelerle durumu anlattı. Ve taleplerini sıraladılar: Kontrol noktaları 100 metre geriye çekilsin (Ki pazar bölgesindeki tüm esnafı kapsasın). Kuyruklar için kontrol noktalarının ve personelin sayısı artırılsın…

9-Aslında talepleri çok da zor değildi. Zaten kısa süre içinde bu talepler yerine getirildi. Kontrol noktaları geriye çekildi, kontrol noktası sayısı artırıldı. Protesto eylemi de sona erdi. Sonraki saatlerde giriş noktalarında sadece ateş ölçülmeye başlandı. HES kodu istenmekten vazgeçildiği gözlendi.

10-Günün sonunda habercilerden “Bugün Bartın pazaryerinde yapılan HES kodu sorgulamasında evde olması gereken 3 temaslı kişi denetimlere takıldı” bilgisi sosyal medyaya yayıldı.

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli
Tüm Yorumlar (1)
  • F.Uzun
    0 0

    Esnaflar kendilerine dokunulduğunda tepkilerini koymuşlar. Ancak bizlerde vatandaşlar olarak pazar yerlerinde ve balıkçı önlerinde esnafın avaz avaz bağırmasını istemiyoruz .Biz zaten tezgahta ne olduğunu görüyoruz. Pamdemi döneminde esnafın bağırması bulaş riskini arttırıyor. Lütfen bu konuda yetkililerimiz gerkli önlemleri alsın . Esnafımız da duyarlı olup bu bağırma işinden vazgeçsin . Saygılarımla

HIZLI YORUM YAP

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.442.350

VAKA

2.322.511

İYİLEŞME

25.344

ÖLÜM

119.839

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
100.248.229

VAKA

55.362.744

İYİLEŞME

2.156.941

ÖLÜM

44.885.485

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.