110 yıllık defterler açıldı! Bartın’da 2 bin arazi, sahibine iade

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

1910 yılında çıkartılan Havza-i Fahmiye yasal düzenlemesi ile Hazine’ye devredilen 2165 taşınmazın hak sahibine iadesiyle ilgili iki yıldır çalışma yürütülüyor. 180 parselin satışı yapıldı. 827 hak sahibine daha tebligat gönderildi.

BARTINSTAR/EKONOMİ

Anlaması zor, anlatması daha da zor. Kimsenin adını bile bilmediği “Havza-i Fahmiye” adlı yasal düzenlemeyle ilgili Bartın Valiliği ilginç bir bilgilendirmede bulundu. 1986’da yasağın kaldırılmasıyla birlikte yaşanan süreçleri de içeren açıklamada çarpıcı detaylar var.

UNUTULMUŞ TOPRAKLARIN SATIŞI YAPILIYOR

  • Havza-i Fahmiye olarak bilinen taşkömürü havzasının sınırları 17 Ocak 1326 (1910) tarih ve 289 sayılı Teskere-i Samiyye (Başbakanlık Teskeresi) ile belirlenmiş olup, daha sonra bu sınır 1958 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile genişletilmiştir.
  • Belirlenen bu sınırlar dâhilinde kalan taşınmaz mallar Hazine adına tescil edilmiştir. Bu sahada zilyetlik yoluyla taşınmaz mal edinilmesi 1986 yılına kadar yasaklanmıştır.
  • 06.1986 tarih ve 3303 sayılı “Taşkömürü Havzasındaki Taşınmaz Malların İktisabına Dair Kanun” ile bu yasak kaldırılmış ve havzadaki arazilerin zilyetlik yoluyla özel mülkiyete konu edilmelerine imkan sağlanmıştır. Ancak uygulamada zilyetlik süreleri ile ilgili sorun uzun bir süre çözümlenememiştir.
  • Bu durum bölgenin sosyo-ekonomik gelişimini de olumsuz yönde etkilemiştir. Sorunun çözümü ile ilgili olarak, Havza-i Fahmiye sınırları içinde kalmaları nedeniyle Hazine adına tescil edilmiş bulunan taşınmaz malların zilyetlik durumu araştırıldıktan sonra hak sahiplerine bedelli devrine ilişkin işlemler 244 ve 388 sayılı Milli Emlak Genel Tebliğleri kapsamında gerçekleştirilmektedir.
  • Havza-i Fahmiye sınırları içinde kalmaları nedeniyle Hazine adına tescil edilmiş bulunan taşınmaz malların hak sahiplerine bedelli devrine ilişkin, 40 köyde 2165 adet Hazine taşınmazından; 2019 yılında 299 adet taşınmazın 333 hak sahibine satışı gerçekleştirilmiş, 121 adet parselin hak sahiplerine tapu tescili yapılmıştır.
  • 2020 yılında da 250 adet taşınmazın 449 hak sahibine satışı gerçekleştirilmiş olup, 59 adet parselin hak sahiplerine tapu devirleri de yapılmıştır. Ayrıca 827 adet hak sahibine satış tebligatı gönderilmiştir.

“Havza-i Fahmiye’de Sona Gelindi” başlığı ile verilen bilgilendirmede bu çalışmalarda emeği geçen tüm personele teşekkür edildi.

office 2019 lisans

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
110 yıllık defterler açıldı! Bartın’da 2 bin arazi, sahibine iade

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir