23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı kutlu olsun

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk milletinin iradesini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi tam 100 yıl önce bugün, kurtuluş savaşının en sıcak günlerinde 23 Nisan 1920’de Ankara’da açıldı.

Hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğunu söyleyen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, bir yıl sonra, ‘23 Nisan’ın bayram olarak kutlanmasına karar verdi.

Atatürk, 5 yıl sonra 1929’da da 23 Nisan bayramını çocuklara armağan etti. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye oldu.Türk milletinin gönlünde, bağımsızlığın sarsılmaz ifadesi olarak yer eden 23 Nisan, ilk kez 1929’da Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlandı. 

Her 23 Nisan’da bir araya gelip dünyaya dostluk ve barış mesajları veren çocuklar koronavlrüs salgını nedeniyle bu yıl ilk kez kendilerine armağan edilen bayramlarını ‘ev’de kutlayacak.

1979’da beri her yıl dünyanın dört bir yandan Türkiye’ye gelen ve 23 Nisan’da  Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları ilk kez bu yıl ‘kardeşleriyle’ buluşamayacak.

Umudumuzun hiç solmayan çiçekleri çocuklar bu yıl ‘bayramlarını’ ‘evlerden’ sokaklara taşan bir coşkuyla kutlayacak. Ulu Önder’in dediği gibi: 

“Türk milletinin geleceği, bugünkü çocuklarının doğru görüşü ve yorulmak bilmeyen çalışma azmi ile büyük ve parlak olacaktır…”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı kutlu olsun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir