Adayların uzak durduğu konuya Adalet Bakanı Yılmaz Tunç dikkat çekti!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçimlere 48 gün kala belediye başkan adayları projelerini açıklamaya başladı. Ancak şu ana kadar kentsel dönüşüm anlamında güçlü mesaj kimsenin gündemine girmedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, o gerçeğe dikkat çekti: “Bartın da deprem bölgesi yani ayrı bir fay hattı var. O nedenle tüm ilçelerimizde beldelerimizde, il merkezinde bu konuda afetlere dirençli şehirlerimizi oluşturmamız lazım.”

BARTINSTAR/ŞEHİR

31 Mart 2024 mahalli idareler seçimi öncesi siyaset ısınmaya, adaylar projelerini açıklamaya başladı. Bartın’da adaylar büyük oranda belirlendi. Herkes, seçmenin karşısına çıkacağı projelerini hazırlıyor.

Türkiye’nin pek çok şehrinde gündemin birinci sırasında yer alan depreme karşı kentsel dönüşüm, Bartın siyasetinin ilk 20 sırasına giremiyor.

Sokakta ise varsa yoksa “Bir AVM’miz bile yok” klişesi daha çok konuşuluyor. Oysa Bartın’ın tüm Anadolu şehirleri gibi devreme karşı kentsel dönüşümü gündemine alması gerekiyor.

İşte bu durumu yüksek sesle dile getiren ilk isim, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç oldu. Geçen hafta Bartın Kültür Merkezi’nde yapılan aday tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Bakan Tunç, AK Parti’nin seçim sloganı haline getirdiği “Gerçek belediyecilik” vurgusu yaptı.

BARTIN’IN AYRI BİR FAY HATTI VAR, AFETLERE DİRENÇLİ OLMALIYIZ

Ardından sözü deprem ve kentsel dönüşüme getirdi. Bakan Tunç, şöyle konuştu:

“Önümüzde 5 yıllık bir yerel yönetim ve 4,5 yıllık hükümet çalışması olacak. Yine bu süre içerisinde Türkiye vizyonunun inşaat süreci içerisinde şehirlerimizi imar etmeye, kalkındırmaya devam edeceğiz. Tabii ki birinci önceliğimiz depremde yıkılan şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmak. Bartın da deprem bölgesi yani ayrı bir fay hattı var. 1968 depremini büyüklerimiz anlatırdı. Amasra merkezli meydana gelen depremde can kayıpları olmuştur. O nedenle tüm ilçelerimizde beldelerimizde, il merkezinde bu konuda afetlere dirençli şehirlerimizi oluşturmamız lazım.”

xxx

Ürküten sözler: En küçük bir depremde Bartın ana cadde yerle bir olur

 

 

İşte Bartın ve bölgenin deprem gerçeği

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Adayların uzak durduğu konuya Adalet Bakanı Yılmaz Tunç dikkat çekti!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir