Ürküten sözler: En küçük bir depremde Bartın ana cadde yerle bir olur

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ercan Aydın ise şöyle devam etti: Ben bir inşaatçı olarak bunu defalarca söyledim. Bartın’da zemin etütlerine çok dikkat edilmiyor. Bartın’ın altı gerçekten sıvılaşma zemini. Gölbucağı, Çatmaca, hastanenin altı hep sıvılaşma zemini…

BARTINSTAR/GÜNDEM

Biri televizyoncu, diğeri siyasetçi olarak ekrana çıktı. İkisinin ortak özelliği, müteahhit kimlikleri. Bartın Televizyonu’nda Ercan Aydın’ın hazırlayın sunduğu Er Meydanı programına katılan AK Parti milletvekili aday adayı Turhan Kalaycı, deprem riskine karşı Bartın’daki yapı stokunu tartıştı.

Ercan Aydın’ın “Olası bir depremde Bartın’da ki inşaatlar ne durumda, yönetmeliklere uyumlu bir şekilde çalışılıyor mu?” sorusuna Turhan Kalaycı şu yanıtı verdi:

BARTIN’DA BİNALAR ESKİ, BELEDİYE KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLATMALI

“Bartın deprem bölgesi. Bartın’da eski binalar çok. Bir deprem olsa ana caddemiz yerle bir olur. Kentsel dönüşümü Bartın’da başlatmamız lazım. Bu da belediye ile olur. Belediyemizin kentsel dönüşümü mutlaka başlatması lazım. Herkesin kendi mezarının içinde yaşamaması lazım. Şehir merkezimiz gerçekten çok eski. En küçük bir depremde yerle bir olur. Ondan sonra nerede bu devlet demeye kimsenin hakkı olmaz. Şimdi yüz binlerce kira alanlar, bir sene almasın o kirayı. Yenilesin binasını. Bir şekilde kentsel dönüşüme soksun, bir şeyler yapsın. Belediye ile güzel bir çalışma yapsın. Kentsel Dönüşüm Projesi’nin her bir ilde olması lazım. Şimdi siz eğer hala daha 60-70 yıllık binada oturuyorsanız bunun depreme dayanıklılığını asla konuşmayalım. Şu anda yapılan binalar depreme dayanıklı, prosedüre, resmiyete harfiyen uyulan binalar. Zaten en önemli şey kaba inşaat. Kaba inşaatlarda demirlerden kısmak, harçtan kısmak mümkün mü?”

AYDIN: BARTIN’DA ZEMİN ETÜTLERİNE ÇOK DİKKAT EDİLMİYOR

Ercan Aydın bu sözleri “Yeni yönetmeliklerde zaten bu mümkün değil” diye destekledi. Kalaycı “Bartın belki iller arasında en fazla kanun riayet eden illerden bir tanesi” ifadesini kullandı.

Bu diyalog ardından ABA İnşaat’ın patronu Ercan Aydın şöyle devam etti: “Ben bir inşaatçı olarak defalarca söyledim. Bartın’da sanki zemin etütlerine çok dikkat edilmiyor, bu konuda ben gerçekten Bartın’da fore kazık, temel iyileştirmesi yapan tek firmayız. İşi bilen anlamında. Devlet işi yaptığımız için. Devlet paraya acımıyor. Diyor ki; ‘Benim binamın altı sağlam olsun.’ Ama bakıyorum geçen 4-5 firma 50 santim kazmıyor. Yumuşak zeminde o binanın etüdünü imzalayan hangi jeoloji mühendisleri oluyorsa artık derhal iptal edilmesi lazım. Belediyenin bu projeleri incelemesi lazım. Gerekirse dışarıdan jeoloji mühendisleri getirip. Yumuşak zeminde ufacık depremde o zemin oynar. Bartın’ın altı gerçekten sıvılaşma zemini. Gölbucağı, Çatmaca, hastanenin altı buralar hep sıvılaşma zemini. Hep TOKİ binalarını övüyoruz. TOKİ binaları fark ettiyseniz hep sert zeminlerde. Mesela Kırtepe de olduğunu düşünün son 10 senede yapılan binalarda bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Yumuşak zeminlere de gerçek temel yani ona uygun bir temel düzenlememiz gerekiyor.”

KALAYCI: OĞLUM CİMERE’E YAZACAĞIM DEDİ, ZEMİN ETÜTLERİ SORUNLU

Turhan Kalaycı: “Şükür ki, bizde öyle gökdelen falan yok. Bizim kat fazlalığımız yok. Sizin dediğiniz gibi benim oğlum da bana dedi ki; ‘Baba ben CİMER’e yazacağım. Bu zemin etütleri ile ilgili sıkıntı var. Bunu kontrol eden bir merci yok’ dedi. Yani bu konu önemli. Ama sevindirici olan şu, 10-20 katlı binalarımız yok bizim. Siz yeni binadan korkarken eski binayı düşünün. Allah muhafaza gerçekten sıkıntılı bir duruma düşeriz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ürküten sözler: En küçük bir depremde Bartın ana cadde yerle bir olur

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir