Aldatmaz’dan Rıza Başkan’a “İşçi kıyımı” tepkisi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın Belediyesi’nden 41’i kadın 104 kişinin 9 Haziran itibarı ile işte çıkartılacağını belirten AK parti Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, “İşçi çıkarmak CHP’de gelenek oldu. 104 kişiyi neye göre seçtiniz” diye sordu.

Rıza Yalçınkaya’nın seçim döneminde “Kimsenin ekmeği ile oynamayacağız” şeklindeki açıklamasını içeren video kaydını da paylaşan Aldatmaz, “Siyasi kadrolaşmanın başlangıcı” iddiasında bulundu.

Bundan sonra belediyedeki işçi alımlarını bizzat takibe alacağını ifade eden Aldatmaz, belediyede çalışanların mobbinge maruz bırakıldığını, ayrıca borçlarla ilgili asılan pankartların şov amaçlı olduğunu belirterek karşılaştırma yaptı.

BARTINSTAR/GÜNDEM

Ak Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, seçildiği günden bu yana Bartın’da ilk kez sesini yükselterek CHP’li başkanları sert sözlerle hedef aldı.

Bartın Belediyesinde “işçi kıyımı” yaşandığını belirten Aldatmaz, durumun skandal olduğunu ifade etti. Aldatmaz; “Siyasi saiklerle insanların ekmeği ile oynamak doğru değil” mesajı verdi.

Bartın Belediyesinde 41’i kadın 63’ü erkek toplam 104 kişinin 9 Haziran tarihi itibariyle işten çıkarılacak olmalarına tepki gösteren Aldatmaz, “Bartın Belediye Başkanı Rıza Yalçınkaya 31 Mart seçimlerinden hemen sonra Belediyenin borçlarını siyasi bir şov aracı haline getirmiş, ardından da seçimden önce sosyal medyada ve basında yer alan (kimsenin ekmeğiyle oynama amacımız yok 1 Nisan’dan sonra birlikte çalışacağız) açıklamalarına rağmen işçi çıkarılacağını açıklamıştır. Buradan çıkarılacak sonuç şudur: Aslında başlangıçtaki şov Belediyede başlayacak olan siyasi kadrolaşmanın ilk başlangıcını oluşturmuştur. Şimdi de yeni geleceklere yer açmak için 104 kişinin işine son verilmiş, hala çalışan bazı işçilerin ise yerleri değiştirilmiş veya halen mobbinge maruz bırakılmaktadırlar. AK Parti olarak bizler insanların ekmeği ile oynanmasına, mobbinge maruz kalmalarına sonuna kadar karşıyız ve bu durumu kınıyoruz” dedi.


Aldatmaz, Bartın Belediyesi’nden İŞKUR’a gönderilen işçi çıkarma talebine ilişkin resmi talebi paylaştı.

İŞÇİ ÇIKARMAK CHP’DE GELENEK OLDU, KURUCAŞİLE’DE 9 İŞÇİ ATILDI

Milletvekili Aldatmaz, CHP’nin kazandığı belediyelerde işçi çıkarma konusunda neredeyse bir gelenek oluşturulduğunu belirterek. “2019 yerel seçimlerinde de aynı tabloları görmüştük. İstanbul, Ankara, Adana, Mersin büyükşehir belediyeleri, Bolu Belediyesi, Ardahan Belediyesi, İzmir’de Kemalpaşa, Menderes, Torbalı Belediyeleri, Çanakkale Bayramiç Belediyesi, Adana Ceyhan Belediyesi ve sayamadığımız diğer belediyelerde yaklaşık 13 bin kişi işten çıkarıldı. 2024 yerel yönetimler seçimlerinden sonra da bu geleneği Bartın Belediyesi ve Kurucaşile Belediyesi devam ettiriyor. Bartın’da 104 kişi işten çıkarılacak, Kurucaşile’de 9 kişi işten çıkarıldı. Bartın Belediye Başkanı’nın işten çıkaracağı işçileri neye göre işten çıkardığını, 104 kişinin ekmeği ile neye göre oynadığını, aynı şekilde Kurucaşile Belediye Başkanı’nın da işten çıkardığı 9 kişi ile ilgili neye göre işten çıkardığını açıklaması gerekir” diye konuştu

BELEDİYENİN BORÇLARINI ASARKEN KENDİ DÖNEMİNİ UNUTTU

Yusuf Ziya Aldatmaz, yerel seçimler sonrasında Bartın Belediyesine asılan borç dökümü ile de açıklamalarda bulunarak, “Siyasi şov için asılan borç dökümünü görünce aklımıza Rıza Yalçınkaya’nın iki dönem Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra Milletvekili seçilerek Ankara’ya gittiğinde ardında bıraktığı borç kaç liraydı diye bir soru geldi ve araştırdık. 2009 yılında Rıza Yalçınkaya Milletvekili seçilerek Ankara’ya gittiğinde Bartın Belediyesinin toplam borcu 60 Milyon Türk Lirasıymış. Günümüze uyarlayabilmek; için o tarihteki dolar kuru 1,65 TL olduğundan toplam borç yaklaşık 36 Milyon Dolar. 2024 yılında Belediyenin ilan edilen toplam borç miktarı 251 Milyon TL. Karşılaştırabilmek için, bugün dolar kuru yaklaşık 32,26 TL toplam borç ise dolar bazında yaklaşık 8 Milyon Dolar. Şimdi sormak lazım 36 Milyon dolar mı daha büyük 8 Milyon Dolar mı? Peki o zamanlar bu kadar borca rağmen Bartın’a kalıcı olarak ne yapılmış, Hangi sorunu kalıcı olarak çözülmüş? Aranızda hatırlayanınız var mı?” ifadelerini kullandı.

İŞÇİ ALIMLARINI SONUNA KADAR BİZZAT TAKİP EDECEĞİM

Milletvekili Aldatmaz Belediye yaşanan işten çıkarmaları sonrasında Belediyenin işçi alımlarını sürekli takip edeceğini belirterek şunları söyledi: “Bundan sonra belediyenin yapacağı her işçi alımını takip edeceğim. Siyasi saiklerle belediyede kadrolaşmaya izin vermeyeceğiz. Eğer eleman ihtiyaçları varsa öncelik işten çıkarılan hemşehrilerimizin olmalıdır.”

Aldatmaz’ın paylaştığı video kaydında “Rıza Yalçınkaya seçilirse sizi işten atar” şeklindeki söylemlere Rıza Başkan’ın “Kimsenin ekmeği ile oynama niyetimiz yok” şeklinde yanıt verdiği görülüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aldatmaz’dan Rıza Başkan’a “İşçi kıyımı” tepkisi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir