Amasra’da çamurdan paha biçilemez hazine çıktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amasra’da 1800 yıllık Su Perisi uyandı. Kültür ve Müze Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Gymnasium kazısında MS. 2’inci Yüzyıla ait Nymphe (Su Perisi) bulundu. Yaklaşık 2 metrelik eşi benzeri bulunmayan heykel, paha biçilemez bir değere sahip.

BARTINSTAR/AMASRA

Bartın… Denizi, ormanları, enerji kaynaklarıyla eşsiz bir hazine. Amasra, yeraltındaki maden kaynakları kadar milattan önceye uzanan tarihi geçmişiyle de ne kadar önemli bir şehir olduğunu ortaya koydu. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Amasra Müze Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Gymnasium Kazısı sonucunda MS 2. yüzyıla ait Nymphe (Su Perisi) heykeli ortaya çıkarıldı.

Bartın’ın tarihi ve kültür turizmi için çok önemli olan bu buluntu, Amasra’nın görkemli tarihine ışık tutan bir eser olarak müzedeki yerini aldı. Daha önce hiçbir yerde benzeri bulunmayan 153 santimetre uzunluğundaki Su Perisi heykeli, şimdiden Sular Şehri Bartınımızın simgesi olmaya aday. Paha biçilemeyen ve iyi korunduğu gözlenen tarihi heykelin toprakta bulunma ve çıkarılma fotoğrafları, gerçekten çok çarpıcı. İşte o fotoğraflar…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Amasra’da çamurdan paha biçilemez hazine çıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir