Amasra’daki Atatürk Anıtı açılışına Rıza Bey gölgesi! Yurdanur Topçu: Kırgınım

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
bartinstar

Törene CHP milletvekilleri Aysu Bankoğlu ve Prof. İbrahim Kaboğlu da katıldı. Törenin akışıyla ilgili sunumda eski Bartın vekili Rıza Yalçınkaya anons edilip CHP’li vekiller anılmayınca ADD Genel Başkanı ve Yurdanur Topçu devreye girdi.

Bu sırada “CHP’li vekiller yok sayıldı” polemiği hızla yayıldı. CHP heyeti, Yalçınkaya’nın gönderdiği mesajın okunacağı sırada alanı terk etti. ADD Başkanı Yurdanur Topçu, işte bu ayrılışa tepkiliydi: Bu kaprisler yakışmadı. Kırgınım…

BARTINSTAR/AMASRA

Atatürkçü Düşünce Derneği Amasra şubesi tarafından Tekketepe mevkiinde yaptırılan Atatürk Anıtı, cumartesi günü törenle açıldı. Hafta sonu boyunca Bartın’da açılıştan ziyade tören sırasında yaşanan polemikler tartışıldı.

bartinstar

Saat 15:00’te planlanan açılış öncesi herkes birer birer yerini aldı. ADD Genel Başkanı Mustafa Hüsnü Bozkurt ve GYK üyeleri alandaydı. Memleket Partisi İl Başkanı Mustafa Çelik, Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, ADD Bartın İl Başkanı Erdem Ekmekçi ön sırada yerini aldı.

CHP’Lİ VEKİLLER ALANA GELİNCE AÇILIŞIN AKIŞI DEĞİŞTİ

bartinstar

Törene katılması beklenen CHP heyeti, 15 dakika geç kalınca protokolde kısa süreli bir karışıklık yaşandı. Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ile milletvekilleri Aysu Bankoğlu, İbrahim Kaboğlu, İl Başkanı Selim Karakaş alana geldi. Karakaş’ın ayakta kaldığını gören genel merkez GYK üyesi, Karakaş’a yer açtı.

Oturma düzeni sağlandıktan sonra Amasra ADD’nin Genel Sekreteri Özlem Öztürk tarafından törenin akış sunumu yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı, konuşmalar ve Rıza Yalçınkaya’nın mesajının okunması… Ancak bu sırada CHP’li vekillerin adı anılmayınca ADD Genel Başkanı Bozkurt, vekillerin de konuşma yapacağının anons edilmesini istedi. Kısa bir karışıklık yaşandı. Sunum sorumlusu Öztürk bunu yapamayınca Yurdanur Hanım devreye girdi ve milletvekillerini konuşma için davet etti.

RIZA YALÇINKAYA’NIN MESAJI ÖNCESİ CHP HEYETİ ALANDAN AYRILDI

Bir haber mecrasında bu durumun, “CHP’li vekiller yok sayıldı” şeklinde yorumlanması kısa sürede karşılık buldu. Kriz bununla da bitmedi. Kaboğlu ve Bankoğlu’nun kısa konuşmaları ardından sıra, program akışında anons edilen Rıza Yalçınkaya’nın gönderdiği mesaja geldi. İşte tam bu sırada CHP heyeti, yoğun programını öne sürerek ayağa kalktı ve törenden ayrıldı. Ne geri kalan etkinliklere ne de kurdele kesme törenine katıldı. CHP heyetinin ayrılması ardından Rıza Yalçınkaya’nın mesajını okumak için, eski CHP Amasra İlçe Başkanı Bora Işıkal’ın eşi Füsun Işıkal kürsüye davet edildi. Mesajı da o okudu. Yurdanur Hanım da Yalçınkaya’nın nazik mesajı ve gönderdiği çelenge teşekkür etti.

ADD KOROSU VE ZEYBEK GÖSTERİSİ İLGİYLE İZLENDİ

CHP heyetinin ayrılması ardından son konuşmayı ADD Genel Başkanı Hüsnü Bozkurt yaptı. Ardından renkli etkinlikler vardı. Amasra ADD’nin tören için yoğun hazırlık yaptığı gözlendi. ADD üyelerinden oluşan koronun seslendirdiği şarkılar ile Zeybek gösterisi beğeni ile dinlendi, izlendi. Ve ardından anıtın kurdelesi kesilerek açılış son buldu.

Açılış etkinlikleri sırasında Delfin Dora Durgut ile Cihan Nadir Özcan’ın Zeybek performansı beğeni topladı.

xxx

YURDANUR TOPÇU BARTINSTAR’A ANLATTI: ÖNCE TEPKİ KALKIŞI OLARAK ALGILAMADIM ANCAK…

Açılışla ilgili polemiklerin odağındaki isim Yurdanur Topçu, yaşananları Bartınstar’a anlattı. Yurdanur Hanım, CHP heyetinin alandan ayrılışını “İlk olarak tepki kalkışı olarak algılamadım. Sonra ortama dikkat ettim, hissettim. Bu kaprisler, başta olan isimlere yakışmadı. Kırgınım…” dedi.

Anons kriziyle ilgili “CHP heyeti, törene şu isimlerle katılacağız şeklinde bir bilgi vermedi. Oturma düzenini ayarladık. Son anda törene katılım sağlayınca sunumu yapan dernek sekterimiz (Özlem Öztürk) isimleri karıştırma kaygısı yaşadı. Bunun üzerine ben üzerime alarak anonsu yaptım zaten. Benim derneğimde her partiden isimler olabilir. Çünkü biz partiler üstüyüz. Sonuçta gelen herkes benim misafirim.”

BU KAPRİSLER ÇOCUKÇA. YAKIŞTIRAMADIM, ORADA OLMALIYDILAR

“Vekillerimizin konuşmaları ardından alanı terk etme anını ilk olarak tepki kalkışı olarak algılamadım. Ancak ortama dikkat ettim, sonra hissettim. Bu kaprisleri başta olan insanlara yakıştıramadım. Benim katkı vermek için ayak tabanımı deldiğim bir parti, orada olmalıydı. Eğer bir sorun yaşandıysa, benimle hesaplaşmalıydılar. Yapılan çok yanlıştı. Kesin geleceklerini bilseydim bunlar yaşanmazdı. Bana karşı yapılan kaprisleri çocukça buldum. Onlar vekilse ben asilim. Hiçbir partinin arka bahçesi olmak gibi bir derdim yok. Tüm partilere eşit mesafedeyim.”

ZEHİR ETMEYE KİMSENİN HAKKI YOK. AYSU HANIM BENİMLE TOKALAŞMADAN AYRILDI

“Rıza Bey’in mesajı ve çelenk göndermesi konusu… İşte burada basitleşiyoruz. Eşim öldükten sonra Rıza Bey hep yanımdaydı. Hiç kimseden bu ilgiyi görmedim ben. O mesaj birilerini rahatsız ediyorsa demek ki hala bir problem var. Keşke orada Aysu Hanım’ın da, ya da başka partilerin de çelengi olsaydı. Kusura bakmasınlar. Aysu Hanım alandan benimle tokalaşmadan ayrıldı. Ben yine de onları uğurlamak için yanlarına kadar gittim. Bunca emek verdiğim bir açılışı zehir etmeye kimsenin hakkı yok. Evet kırgınım. Ama bu kırgınlığın sebebi ben değilim. Recai Bey’le hiçbir sorunum yok. Bu süreçte birlikte çalıştık ve her konuda bize destek verdi.”

CHP heyetinden konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı. Yoğun program nedeniyle törenden ayrıldıklarını belirten heyet, polemiklere girmedi.

ADD GENEL BAŞKANI, ŞUBE TEMSİLCİLERİNİ UYARDI: ÜYE ÇALIŞMASI YAPIN

ADD’nin Batı Karadeniz Bölge toplantısına gelince… Toplantı için Batı Karadeniz’deki 21 şubeden 19’unun temsilcisi Pazar günü Amasra’daydı. Genel Başkan Hüsnü Bozkurt, ADD şubelerinin daha aktif olmasını, üye çalışmalarına önem verilmesini istedi. Bu yıl düzenlenecek 30 Ağustos Zafer Bayramı’ın 100’üncü yılı olması nedeniyle Afyon ve Mudanya’da özel törenler düzenleyeceklerini belirterek tüm şubelerin katılımını beklediklerini duyurdu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Amasra’daki Atatürk Anıtı açılışına Rıza Bey gölgesi! Yurdanur Topçu: Kırgınım
bartinstar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir