Amasra’daki grizu faciasıyla ilgili savcılık düğmeye bastı: 25 gözaltı kararı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı, 25 şüphelinin gözaltına alınması için talimat verdi. Aralarında müessese müdürü, işletme müdürü, iş güvenliği başkanı, işletme başmühendisi, mekanik başmühendisi, iş güvenliği baş mühendisi, kartiye mühendisleri, şefler ve nezaretçilerin de yer aldığı şüpheliler bir bir alınmaya başlandı. 

BARTINSTAR/AMASRA

Bartın’da gündemi hareketlendiren gelişme bugün öğleden sonra yaşandı. 14 Ekim 2022 günü Amasra’da yaşanan ve 41 madencinin yaşamını yitirmesi ile sonuçlanan grizu faciasıyla ilgili 25 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. Hukuki sürecin başlaması için ön bilirkişi raporunun tamamlanması bekleniyordu. O rapor tamamlandı. Olayla ilgili sorumluluğu bulunanlar hakkında gözaltı kararı çıkartıldı.

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan resmi açıklamada “Bartın ili Amasra ilçesinde faaliyet gösteren Amasra Türkiye Taşkömürü Maden İşletmesinde 14.10.2022 tarihinde, saat 18:15 sularında meydana gelen maden kazası olayına ilişkin olarak mülhakatımız Amasra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında; 25 şüphelinin gözaltına alınmasına karar verilmiştir. Amasra Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatları doğrultusunda, Amasra İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından gözaltı işlemleri devam etmektedir. Olayla ilgili soruşturmaya tüm yönleriyle ve titizlikle devam edilmektedir” bilgisi paylaşıldı.

6 savcının görevlendirildiği olayla ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Bartın ziyareti sırasında “Buradan kamuoyuna şunu açıkça ifade etmek isterim, bu olay bütün yönleri ile soruşturulacak ve aydınlatılacaktır. Kafalarda ne kadar soru varsa onların hepsinin cevabı bu ortaya çıkarılacaktır. Amaç maddi hakikatı bütün gerçekliğiyle ortaya çıkarmaktır. İhmal, kusur, eksiklik ne varsa bu kim veya kimlerden kaynaklanıyorsa hukuk bunlarla gereğini yapacaktır. Bundan hiç kimsenin bir endişesi ve tereddüdü olmasın” demişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Amasra’daki grizu faciasıyla ilgili savcılık düğmeye bastı: 25 gözaltı kararı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir