Aysu Bankoğlu’ndan bakana soru önergesi! Öğrenciler EBA’ya girememişken…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bartın Milletvekili ve CHP Parti Meclisi üyesi Aysu Bankoğlu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Bankoğlu “2.6 milyon öğrenci EBA’ya girememişken sınavlar ne derece adil olacak” diye sordu.

BARTINSTAR/SİYASET

Bartın Milletvekili Bankoğlu’nun, ortaöğretim düzeyinde “yüz yüze” gerçekleştirileceği açıklanan sınavlar konusunda, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“1) 8 Mart tarihinden itibaren, illerin durumuna göre karar verilecek yapılacağı açıklanan “yüz yüze sınavlarla” ilgili Bakanlığınız tarafından, bulaş riskini önlemek maksadıyla hangi tedbirler alınmıştır? Alınması öngörülen bu tedbirlerin “yerinde” ve etkili denetimi konusunda, nasıl bir mekanizma öngörülmüştür?

2) Sınavların gerçekleştirileceği süreç içerisinde öğretmen, öğrenci ya da okul personelleri içerisinde pozitif bir vakaya rastlanması durumunda, ne şekilde bir prosedür işletilecektir? Öte yandan, ilgili öğrencinin kendisinin haricinde, ailesi ve/veya yakın çevresi içerisinde pozitif bir vakaya rastlanması durumunda, öğrenciye ne gibi fırsatlar tanınacaktır?

3) Bakanlık olarak makro düzeyde bir risk değerlendirmesi yaptığınızda, yüz yüze sınavları başlatma konusunda nasıl bir değerlendirme ve karar verme süreci işlettiniz? Bu süreçte, diğer hangi ülkelerin çalışmalarını referans aldınız? Şayet varsa, referans alınan bu ülkelerdeki durum, Türkiye’deki gidişat ile ne tür benzerlikler içermektedir?

4) Öğrencilerin “çalışma yükünün artması” gerekçesi ile başta yine öğrencilerin ve ardından, bulaş riski sebebiyle öncelikle ailelerinin, sağlık hakkı arasındaki hassas denge sağlanabilmiş midir? Bu “son çare”ye başvurulana dek, çalışma yükündeki artışı önleyebilmek adına başkaca tedbirler değerlendirmeye alınmış mıdır? Online / çevrim içi verilen eğitimlerin sınavlarının da “online” olması mümkün değil midir?

5) Virüs kapma endişesi bir yana, uzaktan eğitimdeki büyük eksiklikler -örneğin, resmi verilere göre bile, 2 milyon 658 bin öğrencinin EBA’ya girememiş olması- hesaba katıldığında, “online” eğitime rağmen yüz yüze yapılacak bu sınavlar, ne kadar “objektif”, “adil” ve “bilgi düzeyini tespit edici” olabilecektir? Sınav yapma zorunluluğunu gerçekleştirmek adına öğrencilerin ve akabinde toplumun sağlığı üzerinden alınan risk, oldukça büyük değil midir?

6) Ekonomik nedenler ve içinde bulunulan sosyal şartlardan dolayı internet bağlantısı ve/veya bilgisayarı, tableti dahi olmayan ve bu sebeple derslere dahi giremeyen gençler ile bu imkânlara sahip gençlerimiz arasındaki “fırsat eşitliği” nasıl sağlanacaktır? Yüz yüze eğitim olsaydı nispeten kapatılabilen bu uçurum, içinde bulunduğumuz “uzaktan eğitim” şartlarında nasıl giderilecektir? Yüz yüze yapılan sınavlar, hiçbir biçimde adil olmayan bu tabloyu ne şekilde çözecektir?

7) Eğitim sendikalarının da dile getirdiği üzere, yüz yüze yapılacak sınavlarda alınacak notların, giriş sınavları açısından OBP (Okul Başarı Puanı) hesaplamasında değerlendirmeye alınmaması yönünde bir çalışmanız mevcut mudur?

8) Öğretmenlere öncelik tanınarak yapılmaya başlanan aşılama çalışmalarında, hangi noktaya gelinmiştir? İşbu Önerge’ye cevaplanacağı tarih itibarıyla toplamda kaç eğitimci aşılanmıştır? Bu sayı, toplamda 1 milyon 249 bin personel içerisinde yüzde kaça tekabül etmektedir?”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Aysu Bankoğlu’ndan bakana soru önergesi! Öğrenciler EBA’ya girememişken…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir