Barış Başkan Koronavirüs’ü bakın hangi yöntemle yendi!..

Bartın Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Barış Özkan, Covid-19 testinin pozitif olduğunu sosyal medyasından duyurmuştu. 10 günlük mücadele sonunda görevinin başına döndü. Üstelik hiç ilaç kullanmadı.

Böyle yazdık diye siz sakın ilaç kullanmaktan vazgeçmeyin. Çünkü Bilim Kurulu dahil hekimlerin çoğu ilaç kullanmanın önemini vurguluyor. Zira Barış Özkan’ın özel nedenleri vardı. O nedenler ve uyguladığı yöntemler haberimizin içinde…

BARTINSTAR/SAĞLIK

Başkan Barış Özkan, 21 Kasım’da sosyal medya hesabından “Sevgili dostlar dün akşam yaptırmış olduğum Covit-19 testim pozitif çıkmıştır. İzalasyon sürecim evde başlamış olup sağlık durumum iyidir” mesajı paylaşmıştı. Evinde 10 günlük tedavisi ardından dün mesaiye başladı. Bugün de kendisini Bakkallar ve Bayiler Odası önünde görünce, süreci nasıl atlattığını sorduk. Çok ilginç yanıtlar aldık…

Barış Bey, Covid-19 olduğunuzu nasıl anladınız?

  • Hiçbir rahatsızlık hissetmedim. 20 Kasım gibi Ziraat Bankası’ndan bir dostum test olmak için başvurduğunda benim de aklıma geldi. Tat ve koku kaybı hissediyordum. Test yaptırdık, pozitif çıktı. Evde kendimi izolasyona aldım.

Hastalık sürecini nasıl geçirdiniz?

  • Eve döndükten sonra ilaçları gönderdiler. Ancak ilaçları hiç kullanmadım. Çünkü kronik kalp rahatsızlığım vardı. Bazı güvendiğim doktorlara danıştım. Onlar da ‘kullan’ diye kararlı bir yaklaşım sergilemedi. Tam o süreçte Devlet Hastanesi önünde ilaç kullanan kimi hastaların peş peşe kaybedildiğine ilişkin görüntüleri de izleyince tedirgin oldum açıkçası.

Peki tedavi sürecini nasıl atlattınız bu durumda?

  • Koronavirüs zatürreye çevirdi evdeki tedavim sırasında. Doğal ilaçlarla tedavime devam ettim. Sarımsak, elma sirkesi, bal, limon, nar suyu, mandalina, keklik çayı, paça çorbası, bıldırcın yumurtası… Hayatımda görmediğim bir doğal vitamin yüklemesi yaptım kendime. Tabi bazı rahatsızlıklar yaşadım ancak yine de ayakta atlattım. Şimdi son bir tomografi çektiler tekrar. Sonuçları yarın alırız.

İzolasyon süreci kaç gün sürdü?

  • Temaslılar 14 gün, pozitif vakalar için izolasyon süreci 10 gün… Ben 10 günün sonunda mesaimin başına döndüm. Dün Valilikteydim mesela. Bu gün de ofiste. Hafif kırgınlıklar dışında önemli bir rahatsızlığım kalmadı. Eşim de pozitif evde. O benden daha ağır geçirdi süreci. Onun da durumu iyi şimdi.

Bir süre daha dinlenseydiniz evde…

  • Olabilirdi ancak üyelerimiz açısından çok zor bir dönemden geçiyoruz. Genelgeler, talimatlar, mevzuatlar. Bakkallar ve Bayiler Odası’yız ancak üyelerimizin sadece yüzde 20’si bakkal ya da bayi. 1000 üyemizden sadece 250’si gibi… Geri kalan 750 üyemiz 30’a yakın farklı meslek kolundan. Seyyar satıcıdan zahireciye, bal üreticisinden değirmenciye, fırıncıdan kasaplara, pazarcı esnafına kadar salgın sürecinden en çok etkilenen insanların sorunlarıyla ilgileniyoruz.

Ne gibi sorunlarla karşılaşıyorsunuz?

  • Bakanlıkların yayınladığı genelgelerle ilgili farklı içtihatlar olabiliyor. Muallakta bırakılan konularla ilgili. Birinin olur verdiğine diğeri olmaz diyebiliyor. Çözünceye kadar kimi sıkıntılar yaşanabiliyor. Bakanlık genelgeleri Hıfzıssıhha’da çözüm odaklı değerlendirilmeli.

Size göre nasıl yapılmalı peki?

  • Bu süreçte en çok mağdur olan, zarar gören sektörlerin temsilcileriyiz biz. Hıfzıssıhha kurullarında kararlar alınırken neden bizim görüş ve önerilerimize başvurulmaz? O kurullarda bize de görüş sorulsa, yaşanan ya da yaşanabilecek sorunları aktarıp karışıklığı önleyici çözüm yollarına ulaşabiliriz. Böylelikle kimi kararların farklı yorumlanmasının önüne geçebiliriz. Bazı kararlarda şehirlerin özel durumlarına göre esnek çözümler üretilebilir.

Son bir mesajınız var mı?

  • Herkes olayın ciddiyetini anladı. O nedenle başta maske-mesafe-hijyen olmak üzere herkesin kurallara titizlikle uyması gerekiyor. Bu günleri de hep birlikte atlatacağız. Üyelerimizin yaşadığı sorunlara ilişkin mesaj ve sosyal medya duyurularımızla bilgilendirmelere devam ediyoruz. Güneşli günler yakın, herkese sabırlar dilerim.

Barış Özkan’ın izolasyon günlerinde oda personeli böyle pankart açmıştı…

YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
2.355.839

VAKA

2.227.927

İYİLEŞME

23.325

ÖLÜM

127.912

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
93.363.092

VAKA

51.514.474

İYİLEŞME

1.999.849

ÖLÜM

41.848.618

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Bartın Star | Yeni Bartın'ın Açılış Sayfası'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.