Bartın, Amasra, Ulus’taki berber ve kuaförler hangi gün kapalı! İşte cevabı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftada 1 gün kapalı kalmasına yönelik düzenleme, 2 yıllık bir gecikme ardından bugün yürürlüğe girdi.

Buna göre Bartın merkezde berberler Pazar günü, kuaför ve güzellik salonları ise Salı günü kapalı kalacak. Amasra, Ulus ve Kurucaşile’de izin günleri tek tek belirlendi.

BARTINSTAR/YAŞAM

Berber, kuaför ve güzellik salonu çalışanlarının haftada 1 gün aileleriyle zaman geçirmesini hedefleyen düzenleme, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından 1 Ekim 2022’de hazırlandı.

Ancak meslek odalarının görüşlerinin alınması ve hazırlıkların yapılabilmesi amacıyla önce 2023’e, ardından da 1 Temmuz 2024’e ertelendi.

Sonunda uygulama bugün resmen başladı. Esnaf odaları, bulundukları il, ilçe ve beldede yaptıkları çalışmalar ardından günlerini belirledi. Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ardından, Bartın Ticaret İl Müdürlü ile Bartın Valiliği de kararı onayladı.

Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Yılmaz Akdeniz, berber, kuaför ve güzellik salonu işleten esnaf ve sanatkârların cezai müeyyideye maruz kalmamaları için alınan kararlara uymaları istedi.

TATİL GÜNÜNDE ÇALIŞMA KOŞULLARI BELİRLENDİ

Berber, kuaför ve güzellik salonlarının kapalı olduğu tatil gününde vatandaşların mağdur edilmeyeceğini belirten Akdeniz, “Özellikle yaz sezonunda gelin başı, damat tıraşı ve gelin grubunun bağlı olduğu yetkili idareden (6585 Sayılı Kanunun 3.Maddesi, l-bent’ inde geçtiği üzere yetkili idare: yetkili belediye veya il özel İdaresi ile diğer idarelerden) izin alıp bağlı bulunduğu esnaf odasına bildirimde bulunarak belirli saatlerde açabilecekler. Alınmış olan bu karara esnafımızın uyması zorunlu” bilgisini verdi.

Buna göre 01.07.2024 tarihinden itibaren;

1 – BARTIN MERKEZ’DE 01.07.2024 – 30.09.2024 tarih arasında; kadın kuaförü ve güzellik salonları SALI günleri, erkek berberi/kuaförleri PAZAR günleri kapalı olacak.

2 –  BARTIN MERKEZ’DE 01.10.2024 – 31.12.2024 tarihlerinde; erkek berberi/kuaförü, kadın kuaförü ve güzellik salonları PAZAR günleri kapalı olacak.

3 – AMASRA ilçesinde; erkek berberi/kuaförü, kadın kuaförü ve güzellik salonları PAZAR günleri kapalı olacak.

4 – KURUÇAŞİLE ilçesinde, erkek berberi ve güzellik salonları PAZAR günleri, kadın kuaförleri SALI günleri kapalı olacak.

5 – ULUS ilçesinde erkek berberleri PAZAR günleri, kadın kuaförü ve güzellik salonları SALI günleri  kapalı olacak.

6 – ULUS ilçesi ABDİPAŞA  beldesinde erkek berberi/kuaförü, kadın kuaförü ve güzellik salonları PAZAR günleri kapalı olacak.

7 – MERKEZ ilçe HASANKADI beldesinde erkek berberi/kuaförü SALI günleri kapalı olacak.

8 – MERKEZ ilçe KOZCAĞIZ beldesinde erkek berberi/kuaförü, kadın kuaförü ve güzellik salonları SALI günleri kapalı olacak.

9 – ULUS ilçesi KUMLUCA beldesinde erkek berberi/kuaförü, kadın kuaförü ve güzellik salonları CUMARTESİ günleri kapalı olacak.

Berber, kuaför ve güzellik salonlarının kapalı olduğu tatil gününde istisna tutulacağı durumlar;

Düğün ve Özel Günler Tatil gününde, işyerlerini belirli saatlerde açık tutmak isteyen esnaf, yetkili idareden(6585 Sayılı Kanun, 1.Bölüm, Tanımlar: Madde3, l-bent’ inde geçtiği üzere yetkili idare: yetkili belediye veya il özel İdaresi ile diğer idareleri) izin alıp bağlı bulunduğu esnaf odasına bildirimde bulunacaktır. (Düğün tarihi, nikah tarihi vb.- Ramazan Bayramı ve  Kurban Bayramı Öncesi 1 hafta -Yeni Eğitim ve Öğretim Yılı Öncesi 2 hafta )

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın, Amasra, Ulus’taki berber ve kuaförler hangi gün kapalı! İşte cevabı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir