Bartın İŞKUR, kurumsal hedeflerde Türkiye derecesi yaptı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
bartinstar

Engelli danışmanlığında Türkiye birincisi, bireysel danışmanlık, kadın işe yerleştirme ve işsizlik ödeneği alanların işe yerleştirmeleri konusunda Türkiye ikinciliği derecesi yapan Bartın İŞKUR, belirlenen 13 hedefin 8’inde Türkiye’nin ilk 10’u arasına girmeyi başardı. 2023’te özel sektöre 4 bin 800 kişi İŞKUR aracılığı ile işe yerleştirildi.

BARTINSTAR/EKONOMİ

Bartın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, 2023 yılı çalışma değerlendirmesi raporunu açıkladı. Ali Solak’ın İl Müdürü olarak görev yaptığı kurumda 13 hedefin 8’inde önemli başarı oranı yakalandı.

İŞKUR Genel Müdürlüğü’nun illere koyduğu hedeflerde Bartın İŞKUR, 2022 yılında olduğu gibi 2023 yılında da başarılı sonuçlara imza attı. Kurumdan yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

bartinstar

İŞTE BARTIN İŞKUR’UN 2023 YILI KARNESİ

  • Engelli bireylerin istihdama kazandırılması için dünyada gelişmiş birçok ülkede uygulanan “destekli istihdam modeli” kapsamında sunulan Engelli İş Koçluğu hizmeti hatırlatıldı. Bu kapsamda yapılan çalışmalarda “Engelli Danışmalığı” hizmetleri hedefinde Türkiye birinciliği Bartın’ın oldu. Hedeflenen 477 engelli görüşmesinin çok üzerinde, 2.284 engelli ile görüşme gerçekleştirilerek yüzde 479 gerçekleşme oranına ulaşıldı.
  • Bireysel Danışmanlık (11.872 kişi), Kadın İşe Yerleştirme (2.249 kişi) ve İşsizlik Ödeneği Alanlardan İşe Yerleştirme (302 kişi) hedeflerinde üç hedefte Türkiye ikinciliği Bartın’ın oldu.
  • 570 kişilik Yüksek Öğrenim Mezunlarından İşe Yerleştirme hedefinde 878 kişi işe yerleştirilerek Türkiye üçüncülüğü Bartın’ın oldu.
  • Bartın’da İŞKUR aracılığıyla özel sektör işyerleri, 2022’de 5.003 kişilik açık iş talebinde bulunurken; 2023 yılında 7.634 kişilik açık iş talebinde bulundu. Bu açık iş taleplerine 2022 yılında 3.078 kişi işe yerleştirilirken; 2023 yılında 4.803 kişi işe yerleştirildi. 2023 Yılında yüzde 144 gerçekleşme oranıyla işe yerleştirme hedefinde de Türkiye dördüncülüğü Bartın’ın oldu.
  • Belirlenen 13 hedefin 8’inde ilk on içerisinde yer alan ve bütün hedeflerde Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleşmeyle önemli bir başarıya ulaşıldı.

BARTIN İŞ GÜCÜ PİYASASI ARAŞTIRMASI YAPILDI

bartinstar
  • İş ve Meslek Danışmanları, 2023 yılında 17.026 kişiyle bireysel görüşme gerçekleştirdi. 14 okul ziyaretiyle 44 grupta 1.447 kişiye Meslek Seçiminin Önemi ve İş Arama Becerileri semineri verildi.
  • İş ve Meslek Danışmanlarımız tarafından İşveren Danışmanlığı kapsamında 1.750 farklı işyeri ziyareti gerçekleştirildi, kurum hizmetleri hakkında bilgilendirme yapıldı ve açık iş talepleri alındı.
  • İş ve Meslek Danışmanlarınca, İşveren veya işveren temsilcileri ile yüz yüze görüşme yöntemiyle ziyaretler kapsamında; işgücü piyasasında mevcut durum ve çalışan sayıları, işgücü piyasasında ihtiyaç duyulan meslekler, bu mesleklerde istenen beceriler, temininde güçlük çekilen meslekler ile gelecek dönem istihdam artış ve azalış eğilimlerini tespit etmeye yönelik sorular sorularak 2023 yılında İşgücü Piyasası Araştırması yapılarak uygulandı.
  • Araştırma sonuçları, kurum internet sitesinden yayınlandı. Ayrıca Genel Müdürlüğümüzce belirlenen işyerlerine 2023 yılında 4 defa Açık İş İstatistiği yapılarak mevcut istihdam, sektörün durumu ve açık işe yönelik bilgiler elde edildi.
  • Bartın Üniversitesi ile birlikte 24-25-26 Mayıs 2023 tarihlerinde düzenlenen İstihdam ve Kariyer Günü’ne Bartın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü; 11 firma 9 Kamu kurumu ile katıldı. Etkinlik boyunca İl Müdürlüğüne bağlı işyerlerinin stantlarını toplam 274 iş arayan ziyaret etti ve bu ziyaretler sonucunda toplam 26 CV işyerlerine bırakıldı. 87 Üniversite/Lise öğrencisi ile Halk Eğitim Merkezleri ve Gençlik Merkezlerindeki 322 vatandaşa İş Kulübü Eğitimi verildi.

Bartın İŞKUR İl Müdürü Ali Solak, “2023 yılı istatistiklerini verdiğimiz tüm bu hizmetlerimizi, 2024 yılında da artırarak devam ettirmek için elimizden geleni yapacağız. Her şeyin en iyisine layık olduğuna inandığımız Bartınlı vatandaşlarımıza İŞKUR hizmetlerinin de en iyisini vermeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle 2024 yılının şehrimiz, ülkemiz ve dünya için huzurlu, bol istihdamlı bir yıl olmasını temenni ederim” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın İŞKUR, kurumsal hedeflerde Türkiye derecesi yaptı
bartinstar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir