Bartın şehir içinde 12 yıl sonra asfalta dönüş!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şehir içindeki kilit taşı yollar kimine göre yapım hatasından, kimine göre ise ağır tonajlı kamyonların şehir içine girmesi nedeniyle sık sık bozuldu. Zaman içinde oluşan çöküntüler oluştu, logar kapakları bazı bölgelerde keskin birer kasise dönüştü. Dönem dönem tamir edilse de yolda ilerleyen otobüsler sandal gibi sallanarak ilerleyebiliyor.

Hal böyle olunca Bartın Belediyesi, radikal bir kararla parke taşı yolların sökülmesine karar verdi. Yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda sıcak asfalt çalışması başlatıldı. Kırtepe’den Şadırvan’a tarihi caddeler şantiye alanına döndü. Ağustos’un kavurucu havasına bir de asfaltın zifiri sıcaklığı ve kokusu caddelere yayıldı. 

BARTINSTAR/ŞEHİR

Bartın Belediyesi, kent merkezinde yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olan üstyapı yenileme çalışmalarının startını verdi. Bartın Belediyesi kent merkezinde hasar gören yolları yeniden düzenlemek üzere çalışma başlattı. Yapılacak olan çalışmalar kapsamında 155. Cadde, Şadırvan Caddesi, Su Terazisi Sokak, Aşağı Cami Sokak, Karakaş Caddesi, Mahmut Akcan Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Yukarı Çarşı Caddesi, Hamam Caddesi ve Asma Caddesi sıcak asfalt ile yeniden düzenleme çalışmaları üç koldan başladı. Yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek olan çalışmalar gece geç saatlerde başladı. Trafiğe kapatılan caddelerde bir yandan söküm çalışmaları yapılıyor, diğer yandan sıcak asfalt dökülüyor.

12 YIL ARADAN SONRA SOKAKLAR YENİDEN ASFALTA DÖNÜYOR

Bartın, kilit taşı caddelere 2011 yılında geçti. Cemal Akın’ın Belediye Başkanlığı döneminde şehre ulaşan doğalgaz alt yapısı sırasında cadde-sokaklar kazıldı. Kemerköprü’den Şadırvan’a, Su Terazisi’nden Kırtepe’ye, Hamam Sokak’tan Asma’ya beton caddeler sökülerek kilit parke taşı ile döşendi. Ancak bu süreçte parke taşlı yollar sık sık bozuldu. Kimisi bu durumu “Etkili yağışlar zemini yumuşatıyor. Şehir merkezine girişine izin verilen ağır tonajlı kamyonlar, Bartın’ın şehir içi yollarını günden güne bozulmalara yol açıyor” şeklinde açıkladı. Kimisi ise “Yolun altyapısı yeterli yapılmıyor. Teker izlerinin oluşması bu yüzden” diye açıklıyor.

Bartın’ın tarihi dokusunu yansıdan dar caddelerdeki bozulma, zaman içinde iyice belirgin hale geldi. Öyle ki Kemerköprü’den yol alan bir halk otobüsü sandal gibi sallanıyor. Şadırvan’da, Kırtepe’de, Hamam Sokak’ta kilit taş yollar, son yağışlar ardından alarm vermeye başladı. Bazı bölgelerde rögar kapakları, keskin bir kasise dönüştü. Geçmiş yıllarda bozulan yollar için kapsamlı tadilat yapılsa da bu durum kalıcı çare üretemedi. Artan şikayetler üzerine Bartın Belediyesi, tamir çalışması yerine asfalt kararı aldı. Betan ve kilit taşlı caddeler, 12 yıl sonra asfalta dönüş yapmış oldu.

FIRINCIOĞLU: ÇALIŞMALARI KISA SÜREDE TAMAMLAMAK İSTİYORUZ

Büyük iş makinaları ile kilit taşlarının söküm çalışmalarını yerinde inceleyen Bartın Belediye Başkanı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Başkan Yardımcısı Emre Önder ve daire müdürlerinden bilgiler aldı. Daha sonra bölgedeki esnafları ziyaret eden Başkan Fırıncıoğlu, esnaflarla sohbet edip taleplerini dinledi. Fahri Fırıncıoğlu, “Bartın Belediyesi olarak halkımıza daha iyi ulaşım imkânı sağlamak istiyoruz.  Bu kapsamda da vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı kent merkezimizde hasar gören yollarımızı yeniden düzenlemek üzere çalışma başlattık. Bu çalışmanın ardından bölgedeki araç yolunu sıcak asfalt ile en güzel şekilde yeniden düzenleyeceğiz. Sıcak asfalt ile yol düzenleme çalışmalarımız yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda gerçekleşecek.  Mesai saati gözetmeksizin çalışarak trafiğin yoğun olduğu bu bölgelerde herhangi bir mağduriyet oluşturmadan çalışmalarımızı en kısa zamanda tamamlamak istiyoruz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bartın şehir içinde 12 yıl sonra asfalta dönüş!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir